Skocz do zawartości

Forum Astromaniak - ogłoszenia, problemy, wnioski, zapytania


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

9 minutes ago, Paether said:

 

Pisanie kolejny raz o tym samym pokrywa się zaś z definicją spamu. Nie miałem problemu, gdy napisałeś o tej sytuacji po raz pierwszy, a nawet drugi czy trzeci, ale ten wątek nie służy do próby wywierania presji na konkretną decyzję za pomocą powtarzania w kółko tego samego.

 

Zgadzam się, można tak to interpretować. Nie będę już pisał o tych zdjęciach. To że nadal są, mówi samo za siebie. Dzięki za cierpliowść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że wyjaśnię jeszcze raz osobom mniej zorientowanym. Kwestia domeny internetowej nie ma nic wspólnego z właścicielstwem serwisu. Przejąłem będące w dyspozycji właściciela domeny oraz całą cześć informatyczną forum bo taki był na dziś warunek jego dalszego istnienia. Pomysł był taki aby znaleźć kogoś, kto ma już jakąś infrastrukturę i know-how i będzie wstanie włączyć w nie Astromaniaka w sposób pozwalający na ograniczenie związanych z tym kosztów i wysiłku.

 

Znaleźć rzecz jasna - wśród ludzi mających coś z Astromaniakiem wspólnego. Pomówienie, że Astromaniak został "sprzedany jakiejś firmie konserwującej zabytki" jest podwójnie kłamliwe, a dla spadkobierców Janusza podwójnie bolesne. A dlaczego firma zajmująca się konserwacją zabytków? Po prostu - taki model logistyczny mam opracowany, w takim modelu prowadzę od ponad 25 lat portal signs.pl i wpięcie w to Astromaniaka na dokładnie takich samych zasadach jest dla mnie do zaakceptowania mimo związanych z tym kosztów.

 

Oczywiście wszystkie te dyskusje i pytania zmierzają do kwestii własności serwisu i tego, czy obecna operacja zakończy się przejęciem przez firmę ICOS Astromaniaka - w sensie własności. Nie wiem. Tak byłoby najprościej, ale tu pojawiają się niestety dodatkowe, bardzo poważne obciążenia natury prawnej. Rozwikłanie tych zagwózdek wymaga czasu i dobrych prawników i na dziś nie umiem powiedzieć, czy odważę się na wzięcie na siebie takiej odpowiedzialności. Zapewniam po raz kolejny, że jeśli tylko będę miał coś w tej sprawie do powiedzenia, zrobię to z prawdziwą ulgą, w trybie pilnym.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy, że ktoś jest właścicielem forum internetowego? Może kwestia jest czysto semantyczna? Forum, jako zbiór treści zamieszczonych w internecie, ma olbrzymią liczbę twórców i chyba trudno mówić, że jedna osoba może sobie rościć prawo własności do tych treści - nie ważne czy to szary forumowicz, założyciel forum czy też jego potomek. To po prostu twór zbiorowy.

Natomiast nie ma przeciwskazań, by zarządcą tych treści była jedna konkretna osoba, która ma pełnię dostępu do dysku/serwera.

 

Ta sama lub inna konkretna osoba może być właścicielem domeny. Tu jest sprawa prosta i klarowna: łatwo sprawdzić kto jest właścicielem domeny.

 

I okazuje się, że chyba każdy inaczej postrzega prerogatywy właściciela:

- dla większości forumowiczów właścicielem jest Lulu, bo ma pełnię władzy: właściciel domeny, dysponent plików na serwerze, admin;

- dla Lulu właścicielem jest tajemniczy spadkobierca twórcy forum

- a spadkobierca przypuszczalnie ma to wszystko w nosie i wcale nie poczuwa się do bycia właścicielem forum internetowego - bo niby z jakiej racji skoro to twór zbiorowy?

Edytowane przez dobrychemik
korekta interpunkcji
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lulu napisał(a):

Rozpowszechnianie kłamstw narażających innych na utratę dobrego imienia to pomówienie.

To uważasz, że domysły czy jesteś właścicielem AM narażają Ciebie na utratę dobrego imienia? To własność AM jest aż takim obciążeniem? Raczej należało zrobić tak jak napisałem wcześniej i spokojnie chodzić z uniesioną głową, a nie wykręcać się i oskarżać o pomawianie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik  Właściciel forum to ktoś w czyjej dyspozycji pozostają prawa do oprogramowania, danych, domen, układu graficznego interfejsu, znaków graficznych i nazw, a dopiero na końcu - prawa autorskie do wpisów użytkowników, przy czym mowa jedynie o tej niewielkiej części wpisów, które takimi prawami są objęte, czyli które wypełniają warunki aby być "utworem" w rozumieniu prawa autorskiego. Pozostała, zdecydowana większość wpisów nie jest chroniona z tytułu praw autorskich, stanowią one po prostu dane należące do właściciela serwisu. W sensie prawnym nie ma czegoś takiego jak "twór zbiorowy" - choć pewnie masz rację, że tak to właśnie bywa postrzegane i mylnie traktowane jako kategoria prawna.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lulu napisał(a):

Rozpowszechnianie kłamstw narażających innych na utratę dobrego imienia to pomówienie.

Tego juz za wiele. Chciałeś mnie sprowokować, siejesz wiatr zbieraj burzę proszę bardzo. Proponuję więcej edukacji prawniczej bo bredzisz od rzeczy. Nie można powiedzieć ,że właścicielem portalu jest Kowalski jeżeli z dokumentu wynika, że jest nim  Nowak. Już coś takiego było w Vabank, kiedy kazali panu Rożkowi  założyć lokatę na obce nazwisko

.

Jeżeli ktoś jest właścicielem i wynika to jasno z dokumentu, elektronicznego który zrzut zrobiłem  i który przedłożyłem i  kto jest właścicielem. Nie interesuje mnie Twoja ścieżka interpretacji , oraz szemrana  próba przekonania forumowiczów , że działasz dla dobra portalu, dla mnie jesteś człowiekiem  nieprzewidywalnym, a inwektywy , które pod moim adresem wczoraj rzucałeś są kuriozalne ,wśród ludzi cywilizowanych. Przestań mnie atakować, szczerze radzę! Jesteś na prostej  drodze do wywołania wojny  międzyforumowej, tego chcesz? żeby ludzie sobie skoczyli do gardeł ?taki z ciebie admin? 

Takie ściemy o dbanie o dobre imię właścicieli  nie robią już na nikim wrażenia...

Próbujesz agresją łechtać swoje przerośnięte ego. Chcesz zaistnieć w lidze adminów ?-daleko ci jeszcze do tego...😡

Edytowane przez ignisdei
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ignisdei napisał(a):

Nie można powiedzieć ,że właścicielem portalu jest Kowalski jeżeli z dokumentu wynika, że jest nim  Nowak. (...)

Jeżeli ktoś jest właścicielem i wynika to jasno z dokumentu, elektronicznego który zrzut zrobiłem  i który przedłożyłem, to jest właścicielem

 

Przecież właściciel domeny (a o tym była informacja) nie musi być właścicielem forum jako całości :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paether napisał(a):

 

Przecież właściciel domeny (a o tym była informacja) nie musi być właścicielem forum jako całości :g:

Dla mnie to tożsame Jeśli ktoś ma aktywny  dostęp do domeny,  rządzi.

Osoba fizyczna lub firma, rejestrując wybraną przez siebie domenę, nabywa prawa do jej użytkowania przez okres zarejestrowania. Dysponent zarejestrowanej domeny jest określany mianem jej Abonenta.

Abonent na czas trwania umowy jest IMHO tożsamy z właścicielem.

Oczywiście zgodnie z Rodo są prawa autorskie poszczególnych twórców Do poszczegolnych tworców, należy własność intelektualna, ale to jest rzecz zupełnie inna i należy postrzegać domenę jako całość.

Takie rozbijanie rzeczy na czynniki pierwsze do mnie nie przemawia. Jeżeli chcesz poznać właściciela strony, wchodzisz i dowiadujesz się na kogo jest zarejestrowana. Nie rozmawiasz z twórcami poszczególnych artykułów Pamiętam jak twórcy domeny Forum astronautyczne, chcieli wyłączyć część bazy danych związanych z ich własnością intelektualną, niestety musieli odtwarzać wszystko ręcznie, ponieważ właściciel forum Astro4u, nie chciał ich się na zgodzić na secesję, bo to znaczyło dla niego upadek strony bo astronauci napędzali ruch. Jesteś z zawodu  prawnikiem, znasz się lepiej .Ja znam tylko prawo z praktyki ,ale moim zdaniem te dwa pojęcia są tożsame.

Edit: chyba, że chodzi Cio bazę danych rekordów. No ale to nie jest strona to tylko wsad do strony. Baza danych może pracować pod inną nazwą, i niekoniecznie pod postacią strony internetowej , ale na przykład w postaci dokumentu PDF. Nazwa domeny jest  unikalna i moim zdaniem właściciel domeny jest właścicielem całego portalu.

 

Tu artykuł...

 

https://forum.home.pl/threads/jak-sprawdzic-kto-jest-wlascicielem-domeny.4390/

 

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, oicam napisał(a):

A wystarczyło na AM napisać tak - słuchajcie ratuję forum od upadku, chcę przejąć domenę, żeby ratować forum. Jestem wstępnie dogadany i zaraz to nastąpi. Cześć😀 


Dokładnie tak, z zastrzeżeniem że należało od tego zacząć -   poinformować na AM o przejęciu uprawnień  do zarządzania forum ( w tym praw do domeny), określić jasno swoje kompetencje,  a   potem zamieszczać regulaminy i  umoralniające odezwy  dla Forowiczów.

 

5 godzin temu, Paether napisał(a):

 Chwalebna jest próba "ratowania" czy bardziej "modernizacji" forum, ale ukrywanie z uporem swojej roli, odpowiedzialności i zakresu kompetencji, prowadzi do takiego zamieszania gdy wychodzi na jaw z innego źródła i winna jest temu tylko jedna osoba. Albo szanujesz swoją społeczność, ale nie. 


"Albo szanujesz swoją społeczność" -  pytanie czy lulu widzi tak społeczność AM.  Może za "swoją"  uważa tylko grono kilku osób. A może uważa że na AM nie ma już w ogóle żadnej społeczności  wymagającej szacunku, stad  styl  odezw i  brak  komunikatów o wszystkich ważnych zmianach.


 

3 godziny temu, lulu napisał(a):

Pomysł był taki aby znaleźć kogoś, kto ma już jakąś infrastrukturę i know-how i będzie wstanie włączyć w nie Astromaniaka w sposób pozwalający na ograniczenie związanych z tym kosztów i wysiłku.

Znaleźć rzecz jasna - wśród ludzi mających coś z Astromaniakiem wspólnego.


Pomysł o którym piszesz był  omawiany  ponad 2.5 roku temu,  już wtedy wyraziłeś swoją gotowość do podjęcia takich działań. Nie wiem co takiego stanęło  na przeszkodzie że dopiero teraz mogłeś wprowadzić go w życie.

Czas  który upłynął od momentu  poprzednich zmian na AM  (odświeżenie interfejsu  i struktury działów) a w szczególności  po odejściu moderatorów, po części uważam  za stracony. 
Apatia zarządzających w tym okresie na pewno nie przyczyniła się do kondycji forum.

Zwrócę uwagę na istotny fakt;  w tej rozmowie jako przedstawiciel administracji AM aktywnie uczestniczysz tylko Ty  - "Kierownik Techniczny".  Chyba dobrze byłoby również poznać opinię @Edgens czyli "Administratora Forum".
Wszak  razem tworzycie  administrację, czemu  niejednokrotnie dałeś wyraz w swoich komunikatach, używając liczby mnogiej "my".  Chyba że faktycznie  jest inaczej.




PS. Są w tym wątku wpisy skierowane do społeczności for astronomicznych. Chciałbym zachęcić ją  również do przeczytania powyżej podlinkowanego wątku, do końca.
Padła tam ważna  deklaracja "Kierownika technicznego".

 

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że ten jeden wątek ma większy ruch niż AM. Może udałoby się administracji Astropolis zrobić wyjątkowo skórkę niebieską tylko na ten wątek to byśmy się czuli "jak u siebie".😉

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Z ciekawości przeczytałem całą pierwsza stronę tego wątku - sprzed wielu, wielu lat. Pisały wtedy inne osoby, ale problemy wciąż te same.


Problemy są te same jeśli masz na myśli styl zarządzania forum, różnicą jest że wtedy rządził AM jego stwórca.

Wiem że to wygląda na masochizm, ale w przeciągu kilku lat co najmniej ze 2 razy przeczytałem cały  ten temat :D
Ten wątek ma ponad 18 lat i zawiera 36 stron wpisów.
9 ostatnich stron dotyczy wydarzeń które są od.... miesiąca. To mw. 1/4 całości tego tematu.
Jest moc.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, oicam said:

Możliwe, że ten jeden wątek ma większy ruch niż AM. Może udałoby się administracji Astropolis zrobić wyjątkowo skórkę niebieską tylko na ten wątek to byśmy się czuli "jak u siebie".😉

Tradyxja maniaka niektore posty wylecialy w niebyt, pozostaje tylko czekac na niebieski kolor 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od prawie 20 lat administruje forum o innej tematyce i przyznam, że czytając posty tutaj odnośnie sposobu prowadzenia innego forum, jakieś samodzielne śledztwa o to kto ma dostęp do domeny, itd sam nie wiem czy się śmiać czy płakać. To zachowania jakie obserwowałem już dwie dekady temu wśród pokolenia dzieci neostrady.

 

Wygląda na to, że wielu zgromadzonych tutaj ma jakieś dziwne sentymentalne podejście do AM jakby to było co najmniej ich dziecko, ale samemu od siebie poza zarejestrowaniem i napisaniem kilku postów nie włożyli w tamto miejsce żadnej realnej pracy. Mimo to żądają jakichś wyjaśnień i spowiedzi jakby osoby, które faktycznie pociągają tam za sznurki miały powinność tłumaczyć się im z czegokolwiek i to na domiar złego na konkurencyjnych serwisach. 🤔

 

Wiem jedno - administracja i zarządzanie forum to bardzo ciężka i niewdzięczna praca pochłaniająca ogrom pracy, nerwów i pieniędzy. Zarządzanie społecznością sprowadza się też zawsze do jednego - wszystkim nigdy nie dogodzisz. 

 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Martyn said:

Mimo to żądają jakichś wyjaśnień i spowiedzi jakby osoby, które faktycznie pociągają tam za sznurki miały powinność tłumaczyć się im z czegokolwiek i to na domiar złego na konkurencyjnych serwisach.

Niestety musza sie tlumaczyc kto za co jest odpowiedzialny chocby ze wzgledu na RODO.

 

Ferment jest ze wzgledu na sposob zarzadzania forum. Zwroc uwage, ze odejscie duzej liczby userow, rowniez tych  ktorzy bardzo merytoryczne posty pisali oraz moderatorow swiadczy, ze nie dzieje sie dobrze. A ja chyba niestety wykrakalem, ze zle wrozy zmiania koloru nickow administracji na "ozlocony", bo byla to jedna z pierwszych zmian wprowadzonych przez nowa ekipe. Wczesniej bylo wyroznienie adminow / modow kolorem, ale innym.

 

Odnosnie ciezkiej pracy w moderowaniu forum to albo nie doczytales, albo zapomniales, ze moderacja postawila administracji asteomaniaka ultimatum, albo oni, albo ekolog. Administracja wybrala ekologa. Czyzby to ultimatum bylo postawione z czystego lenistwa?  Przeciez posty ekologa byly kilkukrotnie bardzo kontrowersyjne wiec w pierwszej kolejnosci moderzy musieli skupiac na nich uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.