Skocz do zawartości

ASI AIR Pro - wymiana informacji


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

AAP zdobywa coraz większą ilość użytkowników i mimo że jest bardzo przyjazne użytkownikowi to nie zawsze wszystko działa tak "easy" jak zapewnia producent :)  Jest dość prężnie działająca grupa na FB, ale nie wszyscy znają na tyle dobrze angielski aby wykorzystać zawarte tam informacje, a tłumacz google nie zawsze przetłumaczy w sposób zrozumiały pytanie, a co dopiero odpowiedź :)

 Na forum co jakiś czas pojawia się jakiś wątek, dlatego dlatego po długim zastanowieniu postanowiłem założyć nowy wątek, aby wszystko było w jednym miejscu. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, orlen napisał:

Szczególnie interesuje mnie czy Asia air pro podłączona do aku zelowego w terenie obsłuży montaz, dwie grzalki i kamerę z chlodzeniem. 

Od razu ci powiem, że nie obsłuży.

Na FB związanym z AsiAir pojawiają się pytania zawsze, odnośnie zasilenia kamery i montażu.

Zawsze radzą, żeby montaż był zasilany oddzielnie. Są co prawda osoby, które zasilają swoje montaże z ASIAIR, ale raczej są to montaże na poziomie HEQ5, nic bardziej "prądożernego". 

Czytałem nawet gdzieś odpowiedź z supportu ZWO odnośnie zasilania EQ6, że może być problem z zasileniem montażu podczas najmocniejszego obciążenia, bo jest jakiś limit amperów na wyjściach zasilania (3A podobno) i że to po prostu może nie starczyć.

 

Ogólnie, to zaprojektowane to było raczej do obsługi zasilania kamery, EAF, guidingu i ew. grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AsiAir używam od ponad 2 lat.

Używałem AsiAir v1 teraz używam AsiAir Pro. Dla mnie jest to mega rozwiązania, w końcu pozbyłem się w terenie komputera :) .

W pierwszej wersji AsiAir byłem w stanie pociągnąć cały zestaw (montaż cem25, asi1600 z chłodzeniem, guiding) z dwóch powerbanków 20 000 mAh + przetwornice step up.

W wersji pro aktualnie zasilam całość 1 zasilaczem 5A. Zestaw: montaż cem25 + asi1600MMC + guiding + 2 grzałki i AsiAir Pro to dla mnie zestaw bez problemowy.

Aktualnie AsiAir Pro ma wszystko czego potrzebuję do szybkiego astrofoto.

Jak masz jakieś konkretne pytania pisz śmiało, w miarę możliwości pomogę.

pk

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, orlen napisał:

Ja bym chętnie zobaczył jak wyglądają zestawy kolegów z forum. Szczególnie interesuje mnie czy Asia air pro podłączona do aku zelowego w terenie obsłuży montaz, dwie grzalki i kamerę z chlodzeniem. 

 

Ja obsługuję kamerę z chłodzeniem, kamerkę guide, montaż, dwie grzałki i asiair z tego: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5487 wystarczy na około 6h sesji, więc aku żelowy zdecydowanie powinien się nadawać ;)

Proponowałbym jednak zrobić jakiś prosty szeregowy splitter i wszystkie wejścia 12V podłączyć osobno, a nie przez AsiAir, ponieważ stamtąd jest dystrybuowane tylko około 3A, wiec wszystko ponad to się nie nada ;) Oprócz tego spisuje się dobrze, było zaskakująco bezproblemowo. Zadziałało w zasadzie od kopa nawet u takiego świeżaka jak ja :) Jedyną wyraźną wadą AsiAIr jest to, że obsługuje tylko kamerki ZWO, co dla niektórych to prawdopodobnie dealbreaker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dominiksito napisał:

Jedyną wyraźną wadą AsiAIr jest to, że obsługuje tylko kamerki ZWO, co dla niektórych to prawdopodobnie dealbreaker.

Dodałbym jeszcze bardzo słabą siłę sygnału wifi, szczególnie w wersji pro. Ludzie od razu kupują sobie dodatkowe wzmacniacze sygnału.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Dodałbym jeszcze bardzo słabą siłę sygnału wifi, szczególnie w wersji pro. Ludzie od razu kupują sobie dodatkowe wzmacniacze sygnału.

 

To tylko dla ludzi chcących obsługiwać z domu. W terenie bez problemu mogłem obsługiwać sesję z oddalonego 20m samochodu ;) Ale w domu to raczej zasilanie nie jest problemem, więc spokojnie można użyć dodatkowego routera.

Co więcej jest możliwość dorobienia lepszej anteny, interfejs już tam jest, ale nie mógł zostać użyty w produkcyjnej wersji. Wiązało by się to z potrzebą wyrobienia pierdyliona nowych certyfikatów ;)

Edytowane przez dominiksito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dominiksito napisał:

 

Ja obsługuję kamerę z chłodzeniem, kamerkę guide, montaż, dwie grzałki i asiair z tego: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5487 wystarczy na około 6h sesji, więc aku żelowy zdecydowanie powinien się nadawać ;)

Proponowałbym jednak zrobić jakiś prosty szeregowy splitter i wszystkie wejścia 12V podłączyć osobno, a nie przez AsiAir, ponieważ stamtąd jest dystrybuowane tylko około 3A, wiec wszystko ponad to się nie nada ;) Oprócz tego spisuje się dobrze, było zaskakująco bezproblemowo. Zadziałało w zasadzie od kopa nawet u takiego świeżaka jak ja :) Jedyną wyraźną wadą AsiAIr jest to, że obsługuje tylko kamerki ZWO, co dla niektórych to prawdopodobnie dealbreaker.

Podobnie jest ze mną, z tym ze ja używam tego do zasialania Link oraz montaż neq6. 
 

zasilanie leci do AAP stamtąd do montażu. 4 poty USB ida na kamerę zwo, kamerkę  do guiding, serial do montażu. Grzałki podłączam do akumulatora, mam 2 wejścia i 2 grzałki i całość się uzupełnia idealnie. 
 

Całość działa bezproblemowo, nawet dla laika takiego jak ja. 
 

dziś testowałem połączenie pomiędzy AAP a moja siecią domową. Działało od razu, 0 problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orlen napisał:

Ja bym chętnie zobaczył jak wyglądają zestawy kolegów z forum. Szczególnie interesuje mnie czy Asia air pro podłączona do aku zelowego w terenie obsłuży montaz, dwie grzalki i kamerę z chlodzeniem. 

Proponuję oddzielne zasilanie do AAP i do montażu. 

U mnie AAP potrafi nawet 3A pobrać. 

Edytowane przez franz55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja póki co focę Canonem i  oprócz Heq5 potrzebuję prądu  do AAP i  ASI 120min dlatego zasilam całość jak dotychczas w najprostszy możliwy sposób lub jak napisał (jeśli dobrze pamiętam)  MateuszW w najgorszy sposób tj. z gniazda zapalniczki APP a z APP do montażu. O ile byłem pewien, że sam montaż na pewno nie wyczerpie mi akumulatora to teraz już tej pewności nie mam :)  dlatego przyglądam się temu i rozważam to co poleca Peter Zelinka w swoich filmach   Jackery Explorer 250DE . Kolega ma i chwali. Co prawda miał kosztować niecały 1000 ale wychodzi inaczej więc jeszcze chwilę poczekam, gdyż w te zimne wieczory i tak trzeba co chwilę odpalać samochód aby się dogrzać. 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jakiś czas pojawia się informacja, że aplikacja mobilna ASI działa bardzo dobrze pod androidem, ale w IPhone nie do końca. Ktoś kto steruje AAP telefonem Iphone  może to potwierdzić lub temu zaprzeczyć? Niestety nie zanosi się, aby pojawił się mały telefon z androidem, więc poważnie rozważam zakup IPhone 12 mini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, krzkrz napisał:

ASI działa bardzo dobrze pod androidem, ale w IPhone nie do końca.

Na androidzie też nie do końca działa idealnie, szczególnie jak masz w miarę niską wersję.

Ja sam sie spotkałem z tym, że miałem preview zdjęć tak jakby uszkodzone (obraz był ukośny), ale samo zdjęcie zapisywało się prawidłowo. Co ciekawe, działo się to tylko przy bin1. Zgłaszałem to na forum asiair i niby mieli to sprawdzić, ale od pół roku nic. Działo się to na tablecie, więc przesiadłem się na telefon i tutaj już działa prawidłowo (wszystko na androidzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, orlen napisał:

Ja bym chętnie zobaczył jak wyglądają zestawy kolegów z forum. Szczególnie interesuje mnie czy Asia air pro podłączona do aku zelowego w terenie obsłuży montaz, dwie grzalki i kamerę z chlodzeniem. 

Działa, ale potrzebny jest np. taki akumulator HAZE HZY EV12-55 12V 60AH EV55 EV 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może NEQ6 z ASI air pro i steruje ze SkySafari ? U mnie coś nie działa i chciałbym podpytać o rozwiązania. Na iOptron chodzi jak zły, a na NEQ6 nie chce. Przypuszczam, ze to kwestia kabelka montaz-ASI air, ale może niekoniecznie :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko EQ6-R z Asiair Pro i  SkySafari. Kabel EQMOD kupiony u Chińczyków wpinany zamiast pilota i wszystko działa. Sprawdzałem tez działanie ASIAIR z Synscanem WIFI i też hula wszystko. przy ustawieniach SkySafari:

Scope  :Meade LX200 Classic

IP:10.0.0.1

Port: 9624

Myślę, że NEQ6 powinno działać podobnie.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam co prawdą HEQ5,  ale w przypadku współpracy z Asi Air z Skysafari ustawienia chyba są te same przy uzyciu kabla EQMod

W ustawieniach teleskopu wybieramy : EQMod with Skysafari 

Screenshot_20201230-184624_ASIAIR.jpg.aee9829a81efe0f0bf0e1067a457a4a6.jpg

 

po kliknieciu na "?" obok ustawień otrzymujemy podpowiedź 

Screenshot_20201230-184656_ASIAIR.jpg.ada22b80d2c56c946bc4dc7102f39a60.jpg

 

w Skysafari mam ustawienia zgodne z podpowiedzią

 

1513374726_Screenshot_20201230-184809_SkySafari6Plus.jpg.ba2518b493565a2af3e31b3484f9a3b5.jpg

i wszystko śmiga :)

Edytowane przez krzkrz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JustinSullivan napisał:

Mam tylko EQ6-R z Asiair Pro i  SkySafari. Kabel EQMOD kupiony u Chińczyków wpinany zamiast pilota i wszystko działa. Sprawdzałem tez działanie ASIAIR z Synscanem WIFI i też hula wszystko. przy ustawieniach SkySafari:

Scope  :Meade LX200 Classic

IP:10.0.0.1

Port: 9624

Myślę, że NEQ6 powinno działać podobnie.

 

@JustinSullivan rownież bardzo dziękuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, TUR napisał:

Kolego @krzkrz stawiam Ci duże piwo za podpowiedź. 

nic nie musisz :)

 Po to jest ten wątek,  aby ci co już coś "odkryli" w ASI  pomogli tym co się z czymś męczą.  :)

W sumie to ja tylko powieliłem odpowiedz @JustinSullivan bo zanim podłączyłem Asi z HEQ5 i zrobiłem zrzuty ekranu aby je wkleić do wątku to odpowiedź już była :)

Edytowane przez krzkrz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.