Jump to content

FotoChemik FotoGrafuje: IC1396, NGC 7293, M33, M45


dobrychemik
 Share

Recommended Posts

Jak na takie czasy całkiem nieźle :) 

Nie pisze nic o ilości bo to już wiesz, zapewne sam dojdziesz do tego by obiekt palić min noc (jesienno-zimową) niż kilka obiektów na nockę :)

 

Technicznie jak najbardziej ok, nie ma specjanie żadnych bolączek, wyciągnięte jest na miare czasów jakie paliłeś. Dobrze, że nie ciągnąłeś na siłe i ponad miarę, jest umiar i wyczucie. Good!

Oby tak dalej, ciekaw jestem też wyników z dłuższych czasów z askara - on pokaże pazur :)

pozdrawiam i powodzenia!

ps. Już przepadłeś :emotion-5:

 

 

 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Jarek J. napisał:

Na zdjęciu Trąby masz ciekawe okręgi fioletowe wokół niektórych gwiazd (żółtych?). Też takie miałem na moim samyangu z Canonem. Jakiś pomysł skąd to się może brać?

 

Nie mam pojęcia, na innych zdjęciach nigdy tego nie miałem. Pokaż jak to u Ciebie wyglądało.

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, Jarek J. napisał:

Wycinki dwóch zdjęć:

Ameryka.jpg

Meduza.jpg

Może to być:

- halo związane z odblaskami od filtru, zazwyczaj po wewnętrznej stronie. Światło odbija się od matrycy, potem od filtru i znów pada na matrycę trochę pod innym kątem.

- brak lub słabe odcięcie podczerwieni przez użyty filtr. Część filtrów antyLP nie ma wprost napisane, że nie odcinają podczerwieni, a to może powodować obwódki na gwiazdach spowodowane innym punktem ostrości bliskiej i dalszej podczerwieni względem światła widzialnego 

- pechowy Cirrus 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Nie tylko @dobrychemik z Ciebie, ale i udany jajcarz. Przecież te zdjęcia są bajki :D

I gwiazdki w tym SVbony jakieś podejrzanie dobre ! Tak jakby nie wypadł komuś z czwartego piętra albo z kontenerowca za burtę ...

 

Ogólnie jestem zadowolony z tego refraktora. Tani był, a całkiem fajny. W dobrym momencie go kupiłem, teraz jest dwa razy droższy. Ma zauważalną aberrację chromatyczną, ale na niewielkim poziomie i da się z nią żyć.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem dopisać: w DSS stosuję drizzle x3 - pliki wychodzą po 600 MB i całość trwa nieco dłużej, ale jednak warto. Szczegół wychodzi wyraźnie lepszy, a zawsze wynik końcowy można sobie w razie potrzeby pomniejszyć. Jeśli macie pod dostatkiem mocy obliczeniowej to polecam.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O panie, bardzo ładne!

 

Teraz sięgnij głęboko do szafy i wklej twoją pierwszą kompletną fotkę :-)

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.