Skocz do zawartości

Nowy Star Adventurer wersja GTi


ax

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, JKbooo napisał:

 

Dlatego, że waży ponad 1,5kg więcej, a w kwestii mobilnej astrofotografii niewiele więcej może.

Wazy wiecej bo moze wiecej:

1) Ma zmotoryzowana os deklinacji.

A tu dokladnie naped drugiej osi skladajacy sie z kolejnego silnika ale i tez elementow mechanicznych.

2) Zastapienie wedga czyms sztywniejszym to dobry ruch.

Ja zaczalem najpierw uzywac glowicy fotograficznej o duzej nosnosci (prawie 1.2kg) a ostatnio Wiliam Optics Klin paralaktyczny ciutke lzejszy bo kilo. Mam nadzieje ze teraz nie ma potrzeby uzywania czegos dodatkowego.

3) Ma wyrazniej wieksza przeciwwage.

4) Pewnie elektroniki wiecej bo ma wiecej do sterowania

 

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jest tutaj pomieszane czy to jest upgrade SA czy Az-GTi.  Względem SA jest to niebagatelny upgrade, samo to że można dithering używać oznacza że wyjdą z tego wreszcie normalne zdjęcia, nie mówiąc już o GOTO.  Ale co do AzGTI to upgade jest niewielki a cena dużo wyższa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, licho52 napisał:

Trochę jest tutaj pomieszane czy to jest upgrade SA czy Az-GTi.  Względem SA jest to niebagatelny upgrade, samo to że można dithering używać oznacza że wyjdą z tego wreszcie normalne zdjęcia, nie mówiąc już o GOTO.  Ale co do AzGTI to upgade jest niewielki a cena dużo wyższa.

Jako posiadacz AZ GTi nie do końca się zgodzę, że cena jest dużo wyższa, bo w nowym montażu mamy:

1. Zintegrowany, mocny wedge, który bije na głowę ten który można dokupić sobie do AZ GTi (około 80eur)

2. Pręt przeciwwagi z przeciwwagą w komplecie (około 35eur za ten do SWA)

3. Zintegrowana lunetka biegunowa (około 48 eur bez adaptera do AZ GTI - choć mnie osobiście lunetka nie jest potrzebna)

 

Po szybkim przeliczeniu wyszło mi, że za nowość w jednym kawału musimy dopłacić około 110 eur, czyli z jednej strony dużo, ale to jest nowość więc cena pewnie troszkę spadnie, a tutaj wszystko już mamy i nic nie trzeba kombinować.

Oczywiście potrzeba troszkę czasu, żeby wszystko ocenić, ale moim zdaniem SW wypełni lukę, którą było zapotrzebowanie na tego typu montaż.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony:

- nie ma możliwości zmiany klina, więc jak będzie miał wady to już tak zostanie, w AZ jest z 10 opcji do wyboru

AZ jak sama nazwa wskazuje pozwala na obserwacyjny tryb AZ, zapewne do drogi mlecznej z DSLR też się nada. Taka opcja nie wymaga zabierania w podróż przeciwwagi, a nowy montaż w ten sposób nie będzie działał.

Zainteresowanych i tak będzie masa.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kubaman napisał:

Z drugiej strony:

- nie ma możliwości zmiany klina, więc jak będzie miał wady to już tak zostanie, w AZ jest z 10 opcji do wyboru

AZ jak sama nazwa wskazuje pozwala na obserwacyjny tryb AZ, zapewne do drogi mlecznej z DSLR też się nada. Taka opcja nie wymaga zabierania w podróż przeciwwagi, a nowy montaż w ten sposób nie będzie działał.

Zainteresowanych i tak będzie masa.

I tym oto sposobem, mamy do wyboru, do koloru :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2022 o 12:50, ax napisał:

 

 

Trevora z Kanady nie ogladam bo jak niektorzy wiedza to malo prawdy jest na AstroBackyardzie....

Możesz rozwinąć bo ciekaw jestem skąd takie wnioski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, licho52 napisał:

To jest kanał rozrywkowy, przygody kanadyjskiego youtubera z żoną i pieskiem.  Tego się nie bierze poważnie tylko ogląda jak odcinek Rolnicy Podlasie.

YT jako platforma jest rozrywkowa z definicji - nic tu nie odkryłeś. Twoje porownanie swiadczy o sporych kompleksach i braku szacunku do cudzej pracy. 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kirien napisał:

braku szacunku do cudzej pracy

Czy masz na myśli wysiłek Trevora Jonesa z AstroBackyard  , żeby wcisnąć nam zwykły teleskop za podwójne pieniądze?

Ja rozumiem , że produkcja filmików to kupa roboty, ale z drugiej strony wciskanie kitu w tak ordynarny sposób to już gruba przesada .

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Duser napisał:

Czy masz na myśli wysiłek Trevora Jonesa z AstroBackyard  , żeby wcisnąć nam zwykły teleskop za podwójne pieniądze?

Ja rozumiem , że produkcja filmików to kupa roboty, ale z drugiej strony wciskanie kitu w tak ordynarny sposób to już gruba przesada .

Oceniam caloksztalt jego dzialalnosci i to ile zrobil dla astrofoto - poczatkujacych. Zwroccie uwage, ze w PL nie ma ani jednego znaczacego popularyzatora astrofoto ktory poswiecalby swoj prywatny czas na przygotowywanie materialow i skladanie ich w jakiee regularne cykle. Epizod z radianem traktowalbym raczej jako pojedyncza wpadke. 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2022 o 11:59, Paniki napisał:

Na Węgrzech widzę za 2.5k można kupić. W Delcie nie widać jeszce.

A gdzie Ty go widzisz na tych Węgrzech do kupienia? Bo na tavcso nie ma.

https://tavcso.hu/en/productgroup/Star-Adventurer-GTi

 

Na wyspach nie ma. W Jułeseju też nie widać, wszędzie out of stock. Ogólnie nie ma do kupienia, to że kilku jutuberów robi reklamę w sieci to fajnie ale co z tego jak sprzęt trzeba by też wyprodukować w ilości większej niż 3 sztuki i rozesłać do dystrybutorów. Zastanawiam się czy połowa 2023 jest realna na ten montaż w PL, też mogę dorzucić do strony ten montaż jako nowy produkt ale chyba nie ma sensu teraz tego robić skoro i tak wiadomo, że nie będzie go przez rok.

 

W Australii się chwalą, że będą mieli za kilka miesięcy.

https://www.bintel.com.au/product/sky-watcher-star-adventurer-gti/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lolak89 napisał:

 

W Australii się chwalą, że będą mieli za kilka miesięcy.

https://www.bintel.com.au/product/sky-watcher-star-adventurer-gti/

 

Optymistycznie w Australli to wyglada, pewnie kontenery do Australli maja blizej ;))))

 

** NEW from Sky-Watcher! Due Early June 2022. Order now to secure one in time for Milky Way Season **

 

Znajomy z UK pytal w Optical Vision w UK i tam tez potwierdzali czerwiec tego roku ...

 

Patrzac na ceny to jesli propozycja Wegrow jest w miare bliska prawdy to po przeliczeniu na nasze cena oscyluje kolo 2.5k PLN, Australijska cena blizsza 3,5k PLN

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kirien napisał:

Zwroccie uwage, ze w PL nie ma ani jednego znaczacego popularyzatora astrofoto ktory poswiecalby swoj prywatny czas na przygotowywanie materialow i skladanie ich w jakiee regularne cykle.

 

Nie wiem czy w Polsce jest miejsce na tak niszowy kanał. Ja widziałem co najmniej ze 3 osoby z Polski które maja swoje kanały o astro foto. Jasne, nie są duże ale raz jeszcze nie wiem co tu ma zachęcić ludzi do uprawiania tego sportu. Wszystko od wizuala do foto jest bardzo rozczarowujące dla "normalnego" człowieka, który w końcu ma w tym styczność. To zajęcie dla naprawdę niepoprawnie pozytywnie jebniętych jednostek. Wszystko albo nie wygląda tak jak w książkach albo trzeba pokonać miliard przeszkód aby zdjęcie wyglądało. W czasach kiedy powoli wszystko dzieje się online takie przynajmniej początkujące astrofoto raczej polega na wyjazdach. Mało kto będzie inwestował ze 30k na narrowband z balkonu. Ostatnio zacząłem śledzić taki kanał o rowerach "Szajbajk", i w porównaniu z ilością rowerzystów i potencjałem jaki to za sobą niesie, astrofoto nie ma najmniejszych szans. To jest nisza niszy niszy.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

 

 To jest nisza niszy niszy.

Ale za to jaka satysfakcja. Mam masę fanów na FB, chociaż nie robię wybitnych zdjęć. Chłopie, oni mnie traktują jak Boga. Od czasu do czasu piszą na Messenger, jaki to ja jestem niesamowity i że są pełni podziwu. 

A mam też rower. Poważnie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kirien napisał:

Oceniam caloksztalt jego dzialalnosci i to ile zrobil dla astrofoto - poczatkujacych. Zwroccie uwage, ze w PL nie ma ani jednego znaczacego popularyzatora astrofoto ktory poswiecalby swoj prywatny czas na przygotowywanie materialow i skladanie ich w jakiee regularne cykle. 

 

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają....

 

Slabo u Ciebie z poszukiwaniami

Ja juz mam ich (polskich) na Youtube wiecej niz 5...

Sa kanaly naszych rodakow po polsku i tez po angielsku.

W tym ze 3 z regularnoscia i budzetem np z patreona.

Z tresci Trevora niczego sie jeszcze nie nauczylem...

A Youtuba pod tym katem obserwuje od 2011.

Z wartosciowych tresci typowo astronomicznych na Youtube mam kilkanascie kanalow...

Jedne typowo szeroko astronomiczne inne dotycza astropejzarzy, kanaly o sprzecie astro a inne konkretnie z astroobrobki tych zdjec np Pixa czy Maxima.

Interesuje sie tez fotografia i starymi kliszowymi technikami...ale to juz poza tym watkiem...

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Chłopie, oni mnie traktują jak Boga. Od czasu do czasu piszą na Messenger, jaki to ja jestem niesamowity i że są pełni podziwu. 

 

No to nie wyprowadzaj ich z błędu :P Ale tak między nami nie ma tu wielu prawdziwych przeszkód. Wszystko sprowadza się  do ogarnięcia PA, guidingu, paru programów i możesz być Bogiem dla maluczkich ! Pytanie jest inne, czy efekty są warte godzinom poświęconym na to wszystko. Moim zdaniem absolutnie nie. I tu się uwidacznia niezwykłość tego hobby - poświęcić tysiące godzin dla garści zdjęć rocznie i łapiesz się że zasadniczo nic więcej nie zrobiłeś a kolejny rok życia minął. I potem spotykasz sobie inne osoby i jak opowiadają ci co one zrobiły w cały rok i nawet taki "Bóg" może złapać depresję. Jest tak dużo do zrobienia, nauczenia się, pojechania gdzieś. Astrofotografia jest szalenie drogim hobby pod względem najważniejszej waluty - czasu. I widać, że kto tylko może wszystko automatyzuje, ogranicza wyjazdy jak tylko może, słowem wprowadza optymalizacje. Tylko że znów zaczyna to być dla mnie trochę za sztuczne, tak jak jazda na trenażerze w pokoju, niby jedziesz, ale tak naprawdę nie masz żadnych większych emocji z tym związanych. A tak nieustanna walka z naturą i samym sobą. Czy jechać czy może już nie czuję bluesa. Tak jest przynajmniej dla mnie. Dla mnie taka wyprawa to jest esencja tego hobby. Kiedy po tygodniach wypatrywania pogody, rozkładasz te złomostwo po raz setny, wszystko pedantycznie ustawiasz i kiedy skończysz, czeka na Ciebie prawdziwa nagroda - siadasz na krzesełku, nalewasz gorącej herbaty i zaczynasz w ciszy gapić w niebo. I znów na gębie nie wiedzieć czemu pojawia się uśmiech i dziękujesz samemu sobie że zechciało Ci się raz jeszcze spiąć poślady i zaryzykować. Gdyby nie to wszystko, nic bym z tego hobby nie zapamiętał. Tylko klikanie myszki i szum wentylatorów....

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Nie bardzo zapowiada się by pojawił się gdzieś w PL, zamówiłem więc z Węgier. 

Paczka szła 3dni robocze, dobry wynik. Bardzo sprawnie sprawę załatwiało się z Węgierskim https://tavcso.hu/

 

Wczoraj wyskoczyłem na chwilę na szybki test.

Pierwsze wrażenia: 

Troszkę większy, potężniejszy niż klasyczny swsa, jednak dalej spokojnie można uznać za plecakowy.

Polarną ustawiłem przez wbudowaną lunetkę (podświetlana, nie znalazłem regulacji podświetlenia) - ustawia się bardzo wygodnie, wszystkie pokrętełka chodzą płynnie, blokady również - generalnie obsługa "mechaniczna" komfortowa i skuteczna - na plus. Nie zaobserwowałem żadnych luzów, poruszania się elementów, które powinny być sztywne. Wszystko ładnie, solidnie spasowane. 

 

Współpraca z AsiAir bezproblemowa (miałem mało czasu więc połączyłem montaż z AA kabelkiem usb dołączonym do zestawu) powinno się dać jakoś podejrzewam połączyć montaż z AA przez wifi ale nie mogłem na szybko rozgryźć jak to zrobić. Następnym razem może powalcze.

Montaż podczas przesuwania jest dość głośny, "chrobocze" podobnie do AZGTi ale podczas prowadzenia jest już cichutko i elegancko.

Elegancko jest również w kwestii samego prowadzenia, podczas pół h testowej sesji guiding prawie cały czas sporo poniżej 1" - jak dla mnie wynik w pełni zadowalający (szczególnie, że polarna ustawiona w kilka min przez lunetkę) o to mi chodziło!

Na montażu Askar ACL200, guider 135mm plus cały osprzęt. Nie ważyłem zestawu ale podejrzewam, że dobre pare kg było (możliwe, że blisko granicy 5kg) musiałem wrzucić inną przeciwwagę (chyba ok 4kg), fabryczna - mało.

Klatki oczywiście w punkt :)

przykład prowadzenia, kilka min z sesji:

Screenshot_20220830-000431_ASIAIR.thumb.jpg.b783effba4b6047f47489afa6d808ed0.jpg

 

Jestem zadowolony, dokładnie o to mi chodziło: mały zgrabny, szybkość ustawienia, prostota obsługi, go-to i prowadzenie :tanczy:

Chyba się polubimy :)

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maetrik napisał:

Nie bardzo zapowiada się by pojawił się gdzieś w PL, zamówiłem więc z Węgier. 

Paczka szła 3dni robocze, dobry wynik. Bardzo sprawnie sprawę załatwiało się z Węgierskim https://tavcso.hu/

Jak dokładnie wygląda sposób wykonania płatności u Madziarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.