Skocz do zawartości

Kalmar i Nietoperz


Little Ghost

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, TUR napisał(a):

Bardzo ładnie, choć mam wrażenie, że za mocno odszumione. Zrobiło się lekkie mydło i zdjęcie straciło detal. 

 

Ten wodór jest tam bardzo gładki, nie jest to kwestia odszumienia. Miałam podobne odczucia ale przeglądając inne zdjęcia tego obiektu zauważyłam że jest to samo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Little Ghost możesz uchylić rąbka tajemnicy i w skrócie opisać workflow? Interesuje mnie zwłaszcza sposób uwypuklenia kalmara na tle wodoru. Też robiłem ten obiekt kamera 2600MC z filtrem ALP-T i nie miałem takiego efektu bez separacji kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmagałem się z tym obiektem kilka lat temu z kontrastowym filtrem Astrodon 3nm i ze względu na to że pewnych technik obróbki nie odważyłem się użyć wyszło jak wyszło - teraz wiem że wszystkie chwyty są dozwolone ale efekt musi być niewidoczny i naturalny - u Ciebie ze względu na przegięcie wszystko wyłazi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docenienia wymaga cierpliwość oraz ambicja zarejestrowania tego kamerą OSC. Nie rejestrowałem tego obiektu, ale na 30 godzin OSC efekt wydaje się bardzo dobry. Mam jednak wrażenie, że popchnęłaś zdjęcie trochę dalej, niż materiał faktycznie pozwalał. Niemniej jednak należą Ci się duże gratulacje. Mało kto się tego podejmuje.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie cieszy oko, ale histogramu nie da się doprowadzić do ładu. Zielony ucięty, czerwony popchnięty dla lepszego efektu. 
Sam też walczę miedzy czymś "poprawnym" a czymś "ładnym" i wiem że to ciężka batalia. 
Niemniej jednak tak jak wspomniałem, zdjęcie cieszy oko (sprawdź kiedyś płaskość pola, to zaowocuje i będziesz miała jeszcze lepsze zdjęcia). 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, apolkowski napisał(a):

@Little Ghost możesz uchylić rąbka tajemnicy i w skrócie opisać workflow? Interesuje mnie zwłaszcza sposób uwypuklenia kalmara na tle wodoru. Też robiłem ten obiekt kamera 2600MC z filtrem ALP-T i nie miałem takiego efektu bez separacji kanałów.

 

Ogólnie jest to praca HOO gdzie separuje H i O.  W tym przypadku operowałam na 2 wersjach O, jedna to tło a druga to sam Kalmar gdzie od O odjęłam H (aby wyeliminować sygnał H który "przesiąka" przez maskę Bayera w kanał G, około 10% o ile pamiętam - ktoś opisał to w swojej pracy na Astrobinie, które studiowałam przygotowując się do obróbki własnego materiału). Wszystkie warstwy później złożyłam i nałożyłam warstwę gwiazd RGB.

 

9 godzin temu, Herbert West napisał(a):

Docenienia wymaga cierpliwość oraz ambicja zarejestrowania tego kamerą OSC. Nie rejestrowałem tego obiektu, ale na 30 godzin OSC efekt wydaje się bardzo dobry. Mam jednak wrażenie, że popchnęłaś zdjęcie trochę dalej, niż materiał faktycznie pozwalał. Niemniej jednak należą Ci się duże gratulacje. Mało kto się tego podejmuje.

 

Zabierając się za ten obiekt wiedziałam że będę musiała obrabiać go w inny sposób niż moje pozostałe prace.  Patrzyłam na to co robią inni na Astrobinie i innych forach także.

 

9 godzin temu, wismat napisał(a):

Zdjęcie cieszy oko, ale histogramu nie da się doprowadzić do ładu. Zielony ucięty, czerwony popchnięty dla lepszego efektu. 
Sam też walczę miedzy czymś "poprawnym" a czymś "ładnym" i wiem że to ciężka batalia. 
Niemniej jednak tak jak wspomniałem, zdjęcie cieszy oko (sprawdź kiedyś płaskość pola, to zaowocuje i będziesz miała jeszcze lepsze zdjęcia). 

 

Tutaj wiadomo że wodoru jest dużo, a kontrast między dominującym czerwonym a tlenowymi akcentami jest dla mnie najważniejszy w tym kadrze.

 

6 godzin temu, mstaniek napisał(a):

Ależ przyjemnie się patrzy 🙂
Jakie bortle, tak z ciekawości?

 

Dzięki, w maju to było Bortle 5 nad łuną miasta, w lipcu Bortle 4 bliżej zenitu.  Ale to tylko takie przybliżenie.  Material z lipca przez to jest dużo lepszej jakości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2023 o 22:02, Little Ghost napisał(a):

 

Wodoru cała masa, za to po 15 godzinach na próbnym stacku Kalmar ledwo majaczył. Lipcowe sesje ze względu na pozycje na niebie były już bardziej wartościowe.

No nie zupełnie aż tyle wodoru popatrz na histogram on wszystko mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.