Skocz do zawartości
  • 0

Jak często psują się kamery?


Behlur_Olderys

Pytanie

Cześć, 

Jak wiadomo idę w kierunku zestawu z wieloma kamerami i wieloma obiektywami.

Zastanawiam się: czy kamery w rodzaju ZWO ASI psują się, w sensie: czy komuś popsuła się kiedyś kamera w taki sposób, że trzeba było z nią fizycznie coś zrobić? Gdybym miał kilka kamer w zdalnej lokalizacji, to jak często może się okazać, że trzeba będzie je naprawiać, serwisować, wymieniać desykant, czy coś? Bo będę miał ten problem x 4 a może więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najczęściej wywala się USB ale tu wystarczy reset. Warto mieć możliwość zresetowania portu USB bez resetu kompa. Co do osuszania kamery, to myślę że zależy od modelu i szczęścia - ja np nigdy nie miałem konieczności osuszania ASI1600 (mam ją z 5 lat). Można przyjąć że raz na 2 lata może być to potrzebne.

Uszkodzenie totalne, wymagające naprawy to już kwestia losowa. Może ktoś pamięta takie wpisy na forum, ja nie kojarzę usterek ZWO. To raczej tak samo rzadkie jak w przypadku sprzętu komputerowego.

Aha - jednej osobie padła kamera od przepięcia w sieci energetycznej.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, krzyn24 napisał(a):

Czy problem wycieku oleju został usunięty w Asi 2600 ? Czy nadal ten model boryka się z tak upierdliwym problemem?

Mam dwie sztuki już jakiś czas, mono i kolor - w żadnej z nich nic się nie działo.

Kupując zapytałem w teleskopach o tą sprawę - powiedzieli mi, że we wczesniejszych partiach w niektórych egzemplarzach to się zdarzało natomiast te nowsze są już wolne od tego problemu, co ze swojego użytkowania potwierdzam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, krzyn24 napisał(a):

Czy problem wycieku oleju został usunięty w Asi 2600 ? Czy nadal ten model boryka się z tak upierdliwym problemem?

Albo wydajne termopady i ich soczki na matrycach albo gorsze chłodzenie, coś za coś :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakaś akcja serwisowa była ostatnio. W jakiejś krótkiej serii wymienili termopady na jakieś inne, które puchły zamiast puszczać soki. Duży sensor więc się grzeje, rozwiązaniem jest rampa temperaturowa i trzeba pilnować wtyczek zasilania. Cieknie jak są nagłe przerwy zasilania chłodzenia w trakcie pracy. Albo wybrać modele QHY, mają lepsze chłodzenie. No i jeszcze zostają wyrabiające się łożyska wentylatorków ;) ale to też problem głównie zgłaszany na CN przez użytkowników ZWO (bo jest ich więcej).
A najczęściej problemem są kable USB. Kilka nocy na mrozie i trzeba wymieniać.

Edytowane przez TheHollowMan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wentylatorki Sunona, montowane przez ZWO, do przacy z długimi ogniskowymi się nie nadają - są do wymiany gdyż ich wibracje przenoszą sie na obraz matrycy.

 

Problemy termiczne można na pewno ograniczyc nie szalejąc z chłodzeniem, 0 stopni w CMOSie jest kompletnie wystarczające.

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, licho52 napisał(a):

Wentylatorki Sunona, montowane przez ZWO, do przacy z długimi ogniskowymi się nie nadają - są do wymiany gdyż ich wibracje przenoszą sie na obraz matrycy.

 

Że zacytuje sam siebie :D 

"Od ponad dekady forsuję z uporem maniaka temat szkodliwego wpływu wibracji wentylatorów i napędów montaży na detal i kształt gwiazd na zdjęciach, tyle że dotychczas większość astrofotografów pracowała daleko pod granicą próbkowania i nie dostrzegała istniejącego problemu..."

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Wentylatory_wibracje.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cały świat o tym pisze, tylko niektórzy to ignorują ;) "jakoś to będzie". Ale świat astro już znalazł rozwiązanie. Touptek w Risicamach montuje zawieszenie eliminujące drgania (do jakiegoś czasu działa) https://www.cloudynights.com/topic/805588-risingcam-imx571-disassembled-does-it-have-a-dew-heater/ a w ZWO wentylator jest na sztywno przykręcony do obudowy i trzeba zastosować taką protezę:  https://www.cloudynights.com/topic/765657-another-asi-fan-vibration-and-replacement-thread/ - głupie, ale działa. Silikonowe koreczki łagodzą pracę wiatraczka.

a propos testów kamer - ten mi się bardzo podoba (najlepsza część 3:12)

 

Edytowane przez TheHollowMan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.06.2024 o 01:44, licho52 napisał(a):

Wentylatorki Sunona, montowane przez ZWO, do przacy z długimi ogniskowymi się nie nadają - są do wymiany gdyż ich wibracje przenoszą sie na obraz matrycy.

 

Problemy termiczne można na pewno ograniczyc nie szalejąc z chłodzeniem, 0 stopni w CMOSie jest kompletnie wystarczające.

W specyfikacji jest napisane że cytuje

"minimalna dopuszczalna temperatura pracy: -5°C"  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.10.2023 o 15:03, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał(a):

czasem pada układ elektroniczny - kamera się zgłasza, ale zero odzewu, nie można pobrać klatki.

O to właśnie moja sytuacja :)

Zdechła mi kamera ASI2600MM-Pro na wyjeździe.

Zawsze stosowałem powerbanki np. Orion Dynamo Pro 155 Wh, czy teraz Navitel NS1000 808Wh (polecam :P - na wyjściu DC ma zawsze 14V i montaże się nie czepiają zbyt niskiego napięcia jak w przypadku Oriona) oraz PegasusAstro Powerbox do monitorowania napięcia i prądu czy też porządne kable.

 

Pechowego dnia, 4-ta zrobiona klatka była przesunięta w dół o 4px, a kolejnej już nie było.

Z biblioteki libASICamera2 leciał błąd: "[32106,32111 260E::WorkingFunc]: snap Exp: EXP_FAILED:2"

Od supportu ZWO, po wymianie szczegółowych informacji, dostałem informację, że prawdopodobnie poleciała płyta główna.

 

Kamera na gwarancji i dzięki @teleskopy.pl teleskopy.pl z wysyłką do producenta, udało się ją naprawić - dzięki wielkie!

Inne kamery od ZWO ASI120MM, ASI120MC, ASI678MC, ASI178MM, działają bez zarzutu (poza pojawiającymi się badpixelami)

Edytowane przez Paweł Soja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z ciekawości sprawdziłem 533 i ma już taką pseudoamortyzację dodaną, oring pomiędzy wentylatorem, a obudową.

Chciałem zmienić na Noctua ale niestety ich gumowe mocowanie jest za duże i nie zmieści się do otworów w obudowie.

 

IMG_20240607_185041.thumb.jpg.e585fb538f7e2e3fc2b19b08816d1a99.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.10.2023 o 19:51, Behlur_Olderys napisał(a):

to jak często może się okazać, że trzeba będzie je naprawiać, serwisować, wymieniać desykant, czy coś?

 

U mnie jedynia elektronika i gniazda mogą zawieść, bo mam same niechłodzone. Tabela wyników:

 

 

1) PGR Chameleon, 2012-2015   OK

2) PGR Firefly MV, 2012-...   OK

3) PGR Blackfly (BFLY-PGE-23S2C-CS), interfejs GigE, 2013-...  padła (najpierw posiekane klatki, potem niezgłaszanie się)

4) FLIR Chameleon 3 (CM3-U3-13S2M-CS) 2015-...   OK

5) FLIR Blackfly-S BFS-U3-16S2M, 2021-... OK

6) ZWO ASI462MC, 2022-... OK

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Słuchajcie a da się sprawdzić z którego roku wyszła kamera z taśmy produkcyjnej ? Chodzi mi o konkretny egzemplarz. Produkowane były Asi 2600 od 2021 z tego co się orientuję ale chciałbym wiedzieć konkretnie z którego roku wyszła moja kamera. Jest taka możliwość? Na kartonie nic nie znalazłem. Może źle patrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja się pochwalę :)

21 czerwca 2004 roku kamera Mintron MTV-23X11C zaczęła rejestrować meteory. Tak, równe 20 lat minęło jak siedzi w obudowie na dachu (pierwsza z prawej na fotce profilowej) i rejestruje spadające gwiazdy na NE nieboskłonie.

Mróz, upał, a ona nie ma zamiaru odchodzić na emeryturkę !!! :)

Dorobiła się 7 hot pikseli.

Zarejestrowała 22.241 meteorów, brawo PAV06 !

kamera1.jpg.a8b56b4b9b33a77a7c1fa4b49cd5c1b8.jpg

 

pfn06statystyka.jpg.6d97903c5186595d7ad22a3245714274.jpg

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.