Skocz do zawartości

Zdjęcia komety C/2014 Q2 (Lovejoy)


Robert_W

Rekomendowane odpowiedzi

Na szczęście samo forum astropolis również potrafi dostarczyć dużo wiedzy.

Np. Pan HAMAL zawsze gotowy rzucić jakąś poradą.

Natomiast pan zamiast kultywować dzielenie się wiedzą z innymi, nakierunkowanie

ich bez potrzeby odsyłania do tutoriali jedynie okazuje niechęć. Brawo. Tak dalej.

Miszuda, daj spokój bo nie masz racji :icon_confused: To nie jest dział w którym dostaje się gotowe przepisy co jak zrobić. Jak byś poczytał trochę to widziałbyś że Maciek jeszcze nawet nie skończył obrabiać tego materiału a Ty już chcesz porady i gotowca jak zrobić zdjęcie :flirt:

Ale żeby nie było tak całkiem off-top moje zdjęcie z wczoraj. Niestety piździło tak strasznie że z gwiazd miałem krechy na kilka pikseli.Nie uzbierałem ani jednej klatki z okrągłymi gwiazdami więc szału nie ma ale coś widać.

Aby wyprzedzić ewentualne pytania moje zdjęcie wykonałem podczas jednej sesji gdzie uzbierałem 49x60sek w bin 1. guide było ustawione na gwiazdy :icon_cool:

 

kometka copy.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak cała klatka, tylko po resize 25%. Jeśli są jakieś niedokładności gwiazd na rogach, to się tym nie przejmuję, bo zdjęcie było robione na montażu AZ GoTo. Na EQ jestem zadowolony z punktowości gwiazd nawet na rogach.

 

Dzięki. Ja nie krytykuję - nie jest źle :)

Szukam flattenera do swojego Megreza, dlatego pytałem.

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zupełny świeżak - wrzucam poprawkę pierwszego zdjęcia. Jeszcze nie wiem jak połączyć stack komety i gwiazd żeby uzyskać te efekty co koledzy - szacun za to! Może kiedyś doczytam...

Poproszę o garść rad jeśli Wam coś przyjdzie na język widząc to zdjęcie. Nie skupiałem się na kadrowaniu itp - miałem rozjazd kolimacji bo w drodze mi się jedna śruba od pająka odkręciła :D

post-28360-0-56184600-1421277381_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę chyba tylko jedną możliwość, która by się pokrywała z Twoimi wszystkimi wypowiedziami. Zrobiłeś 7 klatek 5 min dla komety i osobne klatki (w czasie tej samej sesji = nocy) dla gwiazd, na których to klatkach gwiazdy są punktowe i z tego otrzymałeś dwa stacki, które potem łączyłeś. Czy może tym razem "trafiłem"?

 

to nie jest jedyna możliwość

z gwiazd "pojechanych" łatwo zrobić punktowe. Przyjmijmy dla uproszczenia, że gwiazda zajmuje jeden piksel, a dryf powoduje jej rozciągnięcie na 3 piksele. Wystarczy usunąć piksel przed i piksel za gwiazdą, a otrzymamy gwiazdę na jednym pikselu :)

 

To nie tylko hipotetyczna możliwość. Iro wczoraj mówił mi o gotowym dodatku do PS-a, który to robi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawróciła ! :whaaaaa: Piękne zdjęcie :) u mnie chmurwy i popaduje :hmmm:

 

Istniało ryzyko że się schowa i będę musiał przestawiać setup. Łatwiej było zawrócić ;)

Jak ty to wytrzymujesz - ten brak pogody.

 

Super Marcin...odwracasz bieg świata :)

Marcin, pozamiatałeś :) Pięknie !

 

Dzięki ! Od czasów 17P Holmes kiepsko mi szło z kometami, czas się z nimi przeprosić.

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto popracować nad tym. Generalnie usuwam gwiazdy z tła z gwiazdami - w podobny sposób jak przy obróbce Ha i odejmuję w ten sposób otrzymaną " mgławicę" - rozmazaną głowę i ogon komety - od tła z punktowymi gwiazdami. W wypadku jasnego warkocza tak jak przy Q2 daje to dodatkowo lepszą wyrazistość smug warkocza.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia! A mnie się nie udało...Byłem przekonany, że z 12" nawet Canonem coś wyjdzie przy pojedynczej 300" ekspozycji. Tymczasem jest tylko głowa z przeswietlonym jądrem i szczątkowy zarys ogona. Czy źle zrobiłem stosując filtr UHCs - mógł wyciąć ogon?.

 

lovejoymax.JPG

 

Acha, przyciałem zdjecie bo było wprawdzie z coma corr GSO, ale zapomniałem dokrecic złączke dajacą własciwy dystans.:)

 

 

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy źle zrobiłem stosując filtr UHCs - mógł wyciąć ogon?.

 

Też się nad tym zastanawiałem tu http://astropolis.pl/topic/46291-c2014-q2-lovejoy-obserwacje/?p=562261 i zdjęcia robiłem bez filtra LP - ogon wyszedł ale nie ma co pokazywać taki gradient.

Jak się uda powtórzyć to spróbuję z filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej zdjęcie bardzo mi się podoba, kadr świetny! Napisz więcej czym robione i jakie parametry.

Dziki nie wiem jak masz na imię ale do rzeczy , jak każdy 13 stycznia był wkurzony na ten wiatr silny i z tego wszystkiego nastawiłem f 8 , 50 mm iso 1000 Pentax K - 5 ( 50-200 ) a mogłem większy otwór dać i trochę tej kometki dobrze nie widać ! A czas to 10 min ale może dziś będzie lepiej :) Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pokażę zdjęcia z 2015.01.13.

20 x 15 sek, EQ 6, Quattro 8", Atik 314L+ (skala 38' x 28')
16 x 30 sek, EQ 6, Quattro 8", Atik 314L+ (skala 38' x 28')

20 x 120 sek, EQ6 TS APO 65Q, Atik 314L+ (skala 73' x 55')

Leszno :)

C2014 Q2 20150113 15 sek ver1.jpg

C2014 Q2 20150113 ver2.jpg

C2014 Q2 20150113 TSAPO65Q ver1.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.