Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Przy tej samej światłosile (iloraz apertury i ogniskowej) na mikron kwadratowy matryc obu zestawów pada tyle samo kwantów na sekundę (np 10 sztuk). Jeśli jeden pixel ma nie 3 um tylko 6 um to zbierze 4x więcej kwantów (per piksel). Zgaduję ze lepiej mieć 2 x większa aperturę i 2 x większe piksele (jesi chodzi o blade mgiełki).

Zdanie odrębne chętnie zobaczę. ZbyT co Ty na to?

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera to nie tylko fizyczny rozmiar piksela. Musisz jeszcze uwzględnić szumy odczytu (i wszystkie inne), sprawność kwantową itd.

 

Stwierdzić można tyle, że kamera z 4x większą powierzchnią pixela, 4 razy szybciej zbiera elektrony (ładunki) * sprawność. Następnie z jakąś dokładnością musisz policzyć to co zebrałeś. I dopiero to jest wynik który nas interesuje.

 

PS.

1. przy obiektach rozciągłych liczy się światłosiła teleskopu.

2. przy obiektach punktowych liczy się powierzchnia obiektywu.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pobrałem tą 5 minutówkę odebrało mi mowę. Liczyłem że jestem w stanie równać się skalą, poziomem szumów, ale niestety. Jak dla mnie to 2 zupełnie inne światy, testy są dla mnie zakończone. Oczywiście 5 minut i 15 to nie to samo, ale mimo wszystko.

 

compare.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego cośmy ustalili z Markiem wynika, że ASI (z takim teleskopem) zbierała nie kilka razy za krótko a kilkadziesiąt wobec takiego konkurenta. Trudno się dziwić że nie uzbierała. IMHO. Te mgiełki są ulotne.

Pozdrawiam

p.s.

Zatem to jeszcze nie jest (dla mnie) dowód na jakąś lepszość, równość czy gorszość CCD.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pobrałem tą 5 minutówkę odebrało mi mowę. Liczyłem że jestem w stanie równać się skalą, poziomem szumów, ale niestety. Jak dla mnie to 2 zupełnie inne światy, testy są dla mnie zakończone. Oczywiście 5 minut i 15 to nie to samo, ale mimo wszystko.

 

IMHO testy byłyby zakończone gdyby 5 minut było po prawej. Między subklatkami jest przepaść. Chętnie bym zobaczył porównanie dla tych samych czasów, bo tak, to sobie można jeno pogdybać. A już szczyt marzeń to porównanie w tych samych warunkach, (temperatura, niebo i optyka).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po gwiazdach widać że to nie ta liga. Kamera jest ok, w LRGB będzie przyjemna, w wąskim paśmie już mniej, szumy nie są takie małe jak w deklaracjach się je maluje. Stara prawda, że cuda się nie zdarzają i dostajemy to za co płacimy. Nie wiem jak wyglądałaby klatka z 8300 który jest bezpośrednim konkurentem, niemniej jednak przekonałem się, że nie mam powodu by rozważać rozstanie z 414EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po gwiazdach widać że to nie ta liga. Kamera jest ok, w LRGB będzie przyjemna, w wąskim paśmie już mniej, szumy nie są takie małe jak w deklaracjach się je maluje. Stara prawda, że cuda się nie zdarzają i dostajemy to za co płacimy. Nie wiem jak wyglądałaby klatka z 8300 który jest bezpośrednim konkurentem, niemniej jednak przekonałem się, że nie mam powodu by rozważać rozstanie z 414EX.

Chyba na siłę chcesz wmówić sobie że nie powinieneś zmieniać kamery na ASI ;) Nie musisz, nikt Ci nie każe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wątek zaczyna migrować w jakąś irracjonalną stronę, dlatego kilka postów wyżej zapytałem Krzycha, jaki jest kontekst jego wypowiedzi, bo serio - totalnie się zgubiłem. Ale teraz chyba rozumiem. Krzysiek naprawdę stara się porównać 10" teleskop z 4", prawie 7um piksel z 3,8um, itd.

 

Swoją drogą - rewelacyjna klatka M27. Gdzie kisisz taką super fotę? Dawaj ją złożoną. Nie kojarzę, żebym na forum widział takie zdjęcie. Wracając jednak do meritum.

 

W temacie malutki matryc od dawna jest już całkiem nieźle. Wybór jest spory, a same CCD małe mają świetne parametry. Masz dowód w postaci swojej kamery. Problemem jest/był segment matryc średnich i dużych. Kamery z matrycami 16 mpix mono kosztują kilkadziesiąt tysięcy (np. za swoją płaciłem c.a. 60K kilka lat temu).

 

W tej chwili sytuacja się poprawia za sprawą dwóch matryc (CCD/CMOS) KAF16200 i ASI1600. Ta pierwsza jest nadal droga, ale za ok. 15 tys. zł możesz mieć ją w Moravianie. ASI z taką samą ilością pikseli, choć mniejszy FOV kosztuję połowę tego (4/3 vs APSh).

 

Zresztą - zobacz, jak droga jest Twoja matryca. Koszt zrobienia matrycy CCD o takich parametrach w formacie APSc, czy FF - idzie już w grube tysiące dolarów.

 

ASI1600 nie jest w żaden sposób konkurencyjna z Twoją kamerą. Jeżeli wybrałeś tak malutką matrycę, z której nie będziesz w stanie nawet sobie małego zdjęcia wydrukować (1400px to jest max 10 cm odbitka w 300dpi), to znaczy, że spełnia Twoje oczekiwania i nie potrzebujesz nic więcej. Tak samo z polem widzenia (porównaj swojego NGC6888). Good for you. ASI1600, czy nawet FLI ProLine 16803 nic Ci nie wniesie.

 

Czy udało Ci się już policzyć różnicę w sprawnościach tych 2 zestawów? Widziałeś moje zdjęcie NGC6888 z 9 mikronów/piksel i 10" teleskopu f3,6? Jeżeli nie, to patrz - 7 klatek po 10 min. Tylko czego to niby miałoby dowodzić? :D

 

http://astropolis.pl/topic/38797-ngc6888-na-gleboko/page-1

 

Fajne nie? Koszt wykonania tego zdjęcia to 6 cyfrowa suma. Przy zestawie z ASI za 1/10 kwoty finalnie uzyskałem taki sam (może lepszy nawet) efekt - czyli bardzo podobne w FOV zdjęcie, o identycznie praktycznie rozdzielczości (16 mpix). Na plakacie, czy desktopie będzie nieodróżnialne, choć pewnie zabierze 2x więcej czasu. Czy moje intencje są teraz jasne?

 

I na koniec - nie wprowadzajmy tu bałaganu intelektualnego, bo próba bezpośredniego porównania dwóch zestawów z tak różnych biegunów jest po prostu niedopuszczalna.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już porównywać to ASI1600 bin2 do 414E i to na tym samym sprzęcie. Przecież to już zdanych wynika, że ASI jest kamerą do trochę innych obiektów :) co nie wyklucza prób również w Ha. Przydałyby się wykresy obu kamer - S/N.

 

Ciekawe jest to, że nawet w bin2 ASI1600 będzie miała znacznie większą rozdzielczość i FOV w porównaniu do tego sony.

 

ASI: 2328x1760

SONY: 1390x1039

 

Jeszcze jednak uwaga - dokonałeś zbrodni na tym zdjęciu, bo poddałeś 5 minutówkę z mniejszego i ciemniejszego teleskopu temu samemu rozciąganiu DDP, co z natury rzeczy dramatycznie uwidocznia szumy. Jak weźmiesz 120 sek. i tak je potraktujesz, to będzie jeszcze gorzej.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka. Zebrałem 92 FITSy (z 261, więcej nie pociągnęło) i dokonałem fotometrii na losowych gwiazdach o dość rozsądnym ADU. Wybrałem dwie, których wartość ADU wynosiła około 20K (na 32767, według IRIS). Otrzymałem takie wyniki:

 

ASI1600_photometry.png

 

Na podstawie 5s klatek oraz gainie 100 (nadal nie wiem czy to jest najniższa/średnia/najwyższa, bo różne kamery (sterowniki) pokazują co innego), rozrzut dla 92 klatek wynosił nie więcej niż +/- 0.03 mag. A do tego można dorzucić darki/flaty, a nawet zmniejszyć gain. Z tego powodu mogę śmiało stwierdzić, że kamera ta nadaje się do mierzenia jasności gwiazd o dokładności lepszej niż 0.01 mag. Tym samym uważam, że ASI1600 umożliwiłaby rejestrację tranzytów egzoplanet o spadku jasności nawet po 0.006-0.008 mag, co mnie całkowicie przekonuje (w porównaniu do kamer CCD pod kątem fotometrii) do planowanego zakupu za rok.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie M27 już prezentowałem, wystarczy poszukać. Nie wiem dlaczego dokonałem zbrodni na tej surówce z ASI, rozciągnąłem histogramy tak by poziomy jasności na obu zdjęciach się zgadzały. Jeżeli mój piksel na większej skali i nieznaczenie szybszej światłosile nie może być porównywany, a na podstawie losowych zdjęć możemy się zachwycać nad genialnością i wyższością tej matrycy nad każdym CCD to ja już pytań nie mam :)

 

No i wykonałem tę matematykę którą mi poleciłeś: 1200 / ((250^2) - (90^2))^(1/2) = 5.145 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to płaskość pola na pierwszym zdjęciu jest bardziej pożądana to dlaczego FWHM min. i max. jest większe?

A tu przypadkiem nie chodzi o FWHM tego "krążka", czyli im pole jest bardziej płaskie tym krążek jest większy i wzrasta FWHM i maleje różnica pomiędzy minimum i maximum. Ja nigdy nie bawiłem się w te pomiary, ale taki wniosek mi się nasuną. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu przypadkiem nie chodzi o FWHM tego "krążka", czyli im pole jest bardziej płaskie tym krążek jest większy i wzrasta FWHM i maleje różnica pomiędzy minimum i maximum. Ja nigdy nie bawiłem się w te pomiary, ale taki wniosek mi się nasuną. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Po ponownym zastanowieniu się nad tym to wychodzi mi, że to właśnie o to chodzi ;) Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.