Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A to to co (MareQ to nie TomekDW)

 

http://astropolis.pl/topic/54903-zwo-asi1600mm-cooled-testy/page-15?do=findComment&comment=639023

 

Ponadto, jak znam życie, to nikt nie kupuje takiej kamerki dla szpanu (tym bardziej że dbanie o prestiż to najczęściej głupota - jeść nie daje) czy na półkę.

Na pewno zawalczą i walczą (tak!)

 

Pozdrawiam

EDIT

p.s.

"kupiłeś lornetkę/kamerkę - podziel się wrażeniami" nie wstydź się :P

1079922032_wstydze_sie.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamerki przyszły wcześniej więc pewnie sytuacja wygląda podobnie jak u mnie. Złączki przyszły później niż kamera. Jeszcze nie miałem okazji wypróbować kamery w docelowej konfiguracji czyli z obiektywem Tamrona 70-200/2,8. Dopiero teraz kamerka będzie miała możliwość pokazania czy to był dobry wybór. Do tej pory robiłem zdjęcia z f/6 więc gwiazdy były wielkimi plackami, a ostrość pozostawiała wiele do życzenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, złączki filtry, kamera miała być później. Oczywiście super, że jest teraz no ale wiecie jak to jest, sprzęt pod kamerę nie gotowy. A może też ktoś kupił do odsprzedania potem, albo jako pierwszy zakup w kierunku astrofotografii i może mają samą kamerę, u mnie teleskopu pod nią jeszcze nie ma i raczej dopiero w zimę będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszło tydzień temu w ręce forumowiczów trafiło 10 kamer ASI 1600. Pogoda była wyśmienita (takie ciągi dobrej pogody zdarzają się raz do roku). Tymczasem zdjęcia z tej kamery opublikował jedynie Adam i TomekDw. Co się stało? Dlaczego nie wrzucacie swoich prób? Spodziewałem się wysypu zdjęć testów z tej kamery a jak na razie posucha..

 

Ludzie nie są wylewni. Powiem więcej, "wstydzą" się wrzucać treści na forum (np. wiele razy dostaję na priv rzeczy, które nigdy na forach się nie pojawiają). Bardzo ubolewam nad tym problemem, ale sami sobie chyba zasłużyliśmy. Z drugiej strony każdy ma prawo do niepublikowania swoich eksperymentów/prac. Sukcesywnie będą się pojawiać - zapewne, tym bardziej, że już się ich sporo pojawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, złączki filtry, kamera miała być później. Oczywiście super, że jest teraz no ale wiecie jak to jest, sprzęt pod kamerę nie gotowy. A może też ktoś kupił do odsprzedania potem, albo jako pierwszy zakup w kierunku astrofotografii i może mają samą kamerę, u mnie teleskopu pod nią jeszcze nie ma i raczej dopiero w zimę będzie.

 

Analizując osoby, które je kupiły (np. ASI1600) śmiem twierdzić, że ani jedna nie została kupiona w celach handlowych. Niestety nie jestem chyba upoważniony do podawania nicknamów osób, które te kamery kupiły, ale większość jest Wam znana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały test ciemnych mgławic. Złapałem zaledwie 2h materiału (5 minutowe klatki), żeby w ogóle sprawdzić, czy się da :) Na zlocie pociągnę ten obiekt porządnie, tylko muszę sobie skołować IR/UV blockera, bo halo na gwiazdach odstrasza. Będzie wypas.

 

Jako, że to moja pierwsza kamera B/W chciałbym się upewnić co do filtrów.

Czy jak naświetlam za pomocą filtrów H-a / R/G/B to filtr IR/UV umieścić przed nimi, czy używam go tylko jak zbieram kanał L ?

Analizując wykresy wydaje mi się oczywiste, że IR/UV używam tylko podczas zbierania luminancji, czyli normalnie umieszczam go w kole obok pozostałych.

 

Pozdrawiam

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jako, że to moja pierwsza kamera B/W chciałbym się upewnić co do filtrów.

Czy jak naświetlam za pomocą filtrów H-a / R/G/B to filtr IR/UV umieścić przed nimi, czy używam go tylko jak zbieram kanał L ?

Analizując wykresy wydaje mi się oczywiste, że IR/UV używam tylko podczas zbierania luminancji, czyli normalnie umieszczam go w kole obok pozostałych.

 

Pozdrawiam

:)

filtr IR/UV cut to powszechnie nazywana Luminancja. Nie używasz go jak palisz RGB czy Narrowband.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie dwóch filtrów to wg mnie strata cennego światła. Filtr UHC-S to filtr szerokopasmowy ułatwiający zwiększenie kontrastu na obszarach mgławicowych (głównie dla OSC) i wycinający cześć LP. (sam go stosowałem jako pseudo ALP)

Palenie R z UHC-S to strata czasu, bo UHC-S nie transmituje tej barwy :-)

 

Tak jak napisał HAMAL - to taki "niby" bicolor.

 

Chociaż, jak myślę o temacie to palenie z samym filtrem UHC-S też jest nie potrzebne - już lepiej spiąć go z B - naświetlić klatki i potem spiąć go z R i też naświetlić klatki... i będzie zdjęcie RB.

Jeszcze czegoś takiego nie spotkałem :-)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako filtr ALP dobrym wyjściem jest IDAS, bo praktycznie nie zmienia kolorów zdjęcia i można go swobodnie używać z LRGB. A tło przyciemnia w znacznym stopniu, choć nie tak jak UHC-S. Ale za to nadaje się do każdego obiektu, nie tylko mgławic. No i ma taką ładną transmisję, że praktycznie bez strat można go zostawić podczas palenia narrowband - z czystego lenistwa, bo nic nie polepszy, ale też praktycznie nic nie pogorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać IDAS'a z UHC-S - jeden jest nazywany najlepszym ALP'em na rynku a drugi to budżetowy "zastępnik" ALP'a. Więc to jakbyś porównywał jakiegoś Tico do

Tak czy siak - dodatkowy filtr w torze optycznym zawsze pogorszy transmisję.

Jak nie transmituje? Transmituje i to jak :) to co najcenniejsze

A to moja wina - przepraszam. Spojrzałem nie na tą transmisję co trzeba :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle często w temacie filtrów miesza się pojęciami i skrótami myślowymi że początkujący mogą się pogubić.

 

 

a w ogóle chciałem powiedzieć, że jestem pod wrażeniem bo załatwienie kamer to jedno ale też pogody w pakiecie aby móc testować :) nikt nawet na to nie liczył

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w ogóle chciałem powiedzieć, że jestem pod wrażeniem bo załatwienie kamer to jedno ale też pogody w pakiecie aby móc testować :) nikt nawet na to nie liczył

 

To dla mnie jak wyrok. Nie planowałem jeszcze tak mocno się wkręcić, a znowu mnie wzięło. Gdyby nie było pogody, to pewnie bym miał spokojniejsze noce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały test ciemnych mgławic. Złapałem zaledwie 2h materiału (5 minutowe klatki), żeby w ogóle sprawdzić, czy się da (..)

 

Bo ja stary "kanonowiec" i nie potrafię tego przełożyć na zrozumiały dla mnie język. Waszym zdaniem, 2h materiału tą kamerą, biorąc pod uwagę, że to mono i że jest chłodzona - ile musiałbym świecić ten sam obiekt, żeby uzyskać ten sam efekt Canonem niemodyfikowanym i niechłodzonym?

Pisząc "ten sam efekt" mam na myśli fotę Adama, która jest niezłą zajawką, ale nie jest to jeszcze wystarczająca ilość materiału.

Moja intuicja podpowiada mi, że podobny efekt osiągnąłbym przy ok. 4 do 6 godzin... Jakie jest Wasze zdanie?

(pomijamy, że z Canona wyjdzie kolor, ale należy brać pod uwagę, że jest w nim maska Bayera).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.