Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Poniekąd FWHM mówi Nam o ostrości niemniej jednak nie jest to wyznacznik bo wpływ na ten parametr mają też inne czynniki, chociażby odległość korektora, osiowość, prostopadlość matrycy, kolimacja itp., zgadza się?

Jak najbardziej. Wszystko to ma wpływ na rozlanie się sygnału na piksele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zawsze zdawało, że to fwhm po prostu mówi o ostrości, a to jest niezależna sprawa od płaskości pola. Ale to tylko takie widzi mi się.

Moim zdaniem jest bardzo zależna. Jeśli obraz ogniskuje w określonej odległości na płaszczyźnie matrycy, to jeśli to pole rzutowania obrazu nie będzie płaskie, to na brzegach matryca zarejestruje rozostrzony obraz. A o płaskości pola decydują m.in. takie czynniki jakie opisał wyżej DominikRD. Ja przynajmniej tak to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta kamera nadaje się również do planetarnego astrofoto? W necie nie znalazłem takich testów a u nas na forum również.

 

Wg danych producenta przy pełnej klatce na USB 3.0 kamera ma wyciągać 23 fps. To już całkiem nieźle. Zapewne przy mniejszym ROI prędkość rośnie (ale nie ma danych na ten temat na stronie ZWO).

 

Czy mogę prosić również o taki test na Księżycu, jak się już pojawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta kamera nadaje się również do planetarnego astrofoto? W necie nie znalazłem takich testów a u nas na forum również.

 

Wg danych producenta przy pełnej klatce na USB 3.0 kamera ma wyciągać 23 fps. To już całkiem nieźle. Zapewne przy mniejszym ROI prędkość rośnie (ale nie ma danych na ten temat na stronie ZWO).

 

Czy mogę prosić również o taki test na Księżycu, jak się już pojawi?

 

Jasne. Z chęcią to sprawdzę. Teoretycznie ta kamera nadaje się świetnie do planetarnego foto, oczywiście przy cropowaniu kadru, bo ilość danych przy pełnej klatce będzie kosmiczna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to płaskość pola na pierwszym zdjęciu jest bardziej pożądana to dlaczego FWHM min. i max. jest większe?

 

Nie patrz na te wartości. Soft bierze pod uwagę największą gwiazdę, a w tym wypadku na pewno ta gwiazda była przesaturowana. W takiej wizualizacji chodzi o zobrazowanie płaszczyzny ostrości, a nie bezwzględnej ostrości.

 

Przy tak płaskim polu schodzę z gwiazdą do 1,3" kątowej (wrzucałem screenshot) - a to jest około 1 piksela ostrości gwiazdy (FWHM). Normalnie, przy gorszym seeingu jest to 1,5-1,8 piksela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest bardzo zależna. Jeśli obraz ogniskuje w określonej odległości na płaszczyźnie matrycy, to jeśli to pole rzutowania obrazu nie będzie płaskie, to na brzegach matryca zarejestruje rozostrzony obraz. A o płaskości pola decydują m.in. takie czynniki jakie opisał wyżej DominikRD. Ja przynajmniej tak to rozumiem.

Tak, ale na środku pola, niezależnie od krzywizny powinno zawsze być to samo. Stąd fwhm min nie powinno od tego zależeć.

 

Czy ta kamera nadaje się również do planetarnego astrofoto? W necie nie znalazłem takich testów a u nas na forum również.

 

Wg danych producenta przy pełnej klatce na USB 3.0 kamera ma wyciągać 23 fps. To już całkiem nieźle. Zapewne przy mniejszym ROI prędkość rośnie (ale nie ma danych na ten temat na stronie ZWO).

 

Czy mogę prosić również o taki test na Księżycu, jak się już pojawi?

To powinien być planetarny killer, a nie byle co :) U producenta w drugiej zakładce masz wypisane rozdzielczości i prędkości dla nich. Nie wiem tylko, czemu nie ma dla 8 bit. Te 23 fps wykorzystują praktycznie całe USB3.0, szybciej się nie da. Pełna klatka dla Księżyca i Słońca to będzie czysta rozkosz. A przy 1280 lub 640 mamy prędkości 76-126 fps i czego tu chcieć więcej do takiego Jowisza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale na środku pola, niezależnie od krzywizny powinno zawsze być to samo. Stąd fwhm min nie powinno od tego zależeć.

 

To powinien być planetarny killer, a nie byle co :) U producenta w drugiej zakładce masz wypisane rozdzielczości i prędkości dla nich. Nie wiem tylko, czemu nie ma dla 8 bit. Te 23 fps wykorzystują praktycznie całe USB3.0, szybciej się nie da. Pełna klatka dla Księżyca i Słońca to będzie czysta rozkosz. A przy 1280 lub 640 mamy prędkości 76-126 fps i czego tu chcieć więcej do takiego Jowisza?

 

W wielosoczewkowych układach pole nie jest wycinkiem sfery, ale czymś trochę bardziej powyginanym. Oczywiście idea ogólnie jest taka, żeby uzyskać jednakowe FWHM na całym polu. U mnie w tej chwili różnica jest na poziomie 0,2 piksela, ale w sumie to na całej klatce mogą się pojawiać takie drobne dewiacje (komórki seeingowe nie są jednorodne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem Cie o to pytać. Kamerkę poza wykorzystaniem do DS czy planet można też użyć do prowadzenia prezentacji na żywo (Live astronomy).

 

Mógłbyś w miarę możliwości wypróbować jej współpracę oraz jakość dawanego obrazu w połączeniu z SharpCap w zakresie:

- bin 1x1, 2x2,

- Capture Area - ROI (zrzut obrazu z środkowej części matrycy),

- różny fps,

- zmienny gain,

- Live stacking,

- itd - pełno tam opcji, mniej więcej rzucić okiem jak to działa.

 

Najlepiej refraktorkiem TS100Q na jakiejś mgławicy - M27, M8, M17, M31 - z i bez H-alfa.

 

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze działa to wiem :). Bardziej byłem ciekaw jakości obrazu w stosunku do mniejszych kamerek ZWO - bo większość filmików jest z 224 i 174.

 

Szczególnie jak to działa z jakimś filtrem ALP (UHC-S czy Idas) na podmiejskim niebie typu 4.8-5.0 mag. Czy np. z obiektywem typu Samyang 135 f/2 bądź Canon 200L f/2.8 nadawało by sie to do zgrubszego pokazywania obiektów mgławicowych na niebie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to jak wygląda obraz w czasie rzeczywistym, zastawiam się jakby wyszły zdjęcia zrobione na nieruchomym statywie foto z użyciem jakiegoś obiektywu 50-60mm.

Taki stack kilkudziesięciu klatek po kilka sekund.

Adam dałbyś radę zrobić kiedyś taki teścik?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to jak wygląda obraz w czasie rzeczywistym, zastawiam się jakby wyszły zdjęcia zrobione na nieruchomym statywie foto z użyciem jakiegoś obiektywu 50-60mm.

Taki stack kilkudziesięciu klatek po kilka sekund.

Adam dałbyś radę zrobić kiedyś taki teścik?

Pozdrawiam

 

 

Pytanie czy on miał kiedyś w rękach nieruchomy statyw ^_^ i będzie wiedział jak go używać ^_^

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość by ktoś zrobił test tej kamerki na jakiejś ciemnej mgławicy? Jestem bardzo ciekaw jak będzie to wyglądać.

 

np LBN777 - tak mi do głowy przychodzi.

 

P.

 

Akurat tego obiektu w najbliższych miesiącach na pewno nie zrobię. Jest po wschodniej stronie, a u mnie to miejsce na wysokości do 30-40 stopni tonie w pięknej poświacie Warszawy :D

 

Mogę za to wrzucić na mój plan vdB 141. Jest w dogodnym miejscu (w miarę ciemnym). Może być?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszło tydzień temu w ręce forumowiczów trafiło 10 kamer ASI 1600. Pogoda była wyśmienita (takie ciągi dobrej pogody zdarzają się raz do roku). Tymczasem zdjęcia z tej kamery opublikował jedynie Adam i TomekDw. Co się stało? Dlaczego nie wrzucacie swoich prób? Spodziewałem się wysypu zdjęć testów z tej kamery a jak na razie posucha..

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.