Skocz do zawartości

Moonlight sonata


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Loxley napisał:

Fajne wykonanie ale sugerowałbym zwolnienie tempa. :original:

 

11 minut temu, Naski napisał:

Świetna praca !!! - ale dołączam się do spostrzeżenia Loxley:icon_cool:

Dzięki Panowie - zmniejszyłem tempo do 0,5sek - wcześniej było 0,2 :-)

 

 

26 minut temu, Kubiłan napisał:

Ten gif byłby fantastycznym uzupełnieniem hasła libracja w na lekcji fizyki podczas e- lekcji

Z przyjemnością użyczę :-) Jak ktoś będzie chciał :-)

 

 

 

Dziękuję bardzo wszystkim :-) To moje pierwsze tak "kompleksowe" podejście do Księżyca. Może pokombinuję coś z barlowem :-)

Wynikowe klatki po supersamplingu mają prawie 32Mpix - można sobie pozwiedzać kratery :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Witos napisał:

Brawo za świetny pomysł :respect:to teraz przydałaby się animacja od pełni do nowiu.

Dzięki - jak pogoda pozwoli to się będzie zbierać :-)

 

10 godzin temu, kubaman napisał:

Pytanie laika - czy to przez złożenie, czy księżyc ma taką kolosalną precesję osi obrotu?

Kuba, jak napisałem - kamera była ułożona w wyciągu bez zmian przez cały projekt, zdjęcia nie były obracane - jedynie wyrównane i Księżyc był dopasowany wielkościowo. Odpowiadając na Twoje pytanie - tak, Księżyc ma taką librację. :-)

 

8 godzin temu, diver napisał:

Bardzo fajna animacja. :) Ostatnia klatka z pełni może nieco za jasna.

Dzięki - ostatnia klatka jak sam zauważyłeś jest z pełni - dlatego jest jasna. Wszystkie klatki były robione z tym samym czasem i w obróbce nie manipulowałem ani krzywymi ani poziomami. Wiem, że mogą wynikać różnice jasności ale nie chciałem już tego ujednolicać, żeby nie wyszło nienaturalnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

Pytanie laika - czy to przez złożenie, czy księżyc ma taką kolosalną precesję osi obrotu?

Precesja osi obrotu jest tu niezauważalna bo jej cykl trwa 18,6 lat. 

Tu widzimy efekt związany z libracją czyli z faktem, że oś obrotu Księżyca nachylona jest pod kątem kilku stopni w stosunku do ekliptyki i dodatkowo występuje 1,5 stopnia nachylenie do płaszczyzny księżycowej orbity, co sumarycznie daje składową libracji w szerokości (+/-6,5). Składowa libracji w długości wynika z niejednostajności obiegu Księżyca wokół Ziemi. Libracja ma wpływ na wygląd Księżyca w skali czasowej jego obiegu wokół Ziemi. 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 14 godzin temu

Ten gif byłby fantastycznym uzupełnieniem hasła libracja w na lekcji fizyki podczas e- lekcji 

 

Napisano 14 minut temu

Precesja osi obrotu jest tu niezauważalna bo jej cykl trwa 18,6 lat. 

Tu widzimy efekt związany z libracją czyli z faktem, że oś obrotu Księżyca nachylona jest pod kątem kilku stopni w stosunku do ekliptyki i dodatkowo występuje 1,5 stopnia nachylenie do płaszczyzny księżycowej orbity, co sumarycznie daje składową libracji w szerokości (+/-6,5). Składowa libracji w długości wynika z niejednostajności obiegu Księżyca wokół Ziemi. Libracja ma wpływ na wygląd Księżyca w skali czasowej jego obiegu wokół Ziemi. 

 

 

E-lekcja się zaczęła :flowers:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pav1007 napisał:

Dziękuję bardzo wszystkim :-) To moje pierwsze tak "kompleksowe" podejście do Księżyca. Może pokombinuję coś z barlowem :-)

Przy odpowiedniej ogniskowej można by zrobić podobną animację przedstawiającą jak zmienia się układ cieni w konkretnym regionie na przestrzeni jednej czy dwóch nocy :)

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 09:48, alinoe napisał:

Wg mnie wcześniejsza, szybsza wersja była o niebo lepsza. Wyraźniej na oczy oddziaływało "pływanie" Księżyca.

Wrzucę również i szybszą wersję :-)

 

W dniu 10.04.2020 o 10:32, Loxley napisał:

Precesja osi obrotu jest tu niezauważalna bo jej cykl trwa 18,6 lat. 

Nie ma to jak poczytać wypowiedzi osoby, która o Księżycu wie chyba wszystko! - Dzięki :-)

 

W dniu 10.04.2020 o 11:13, Astrobonq napisał:

Przy odpowiedniej ogniskowej można by zrobić podobną animację przedstawiającą jak zmienia się układ cieni w konkretnym regionie na przestrzeni jednej czy dwóch nocy

Zastanawiałem się nad użyciem barlowa, ale jak w 1000mm obraz pływał to z barlowem będzie tragedia. Druga sprawa to musiałbym rozebrać układ optyczny. Może później, ale pomysł zacny :-)

 

W dniu 10.04.2020 o 11:25, Maetrik napisał:

Super pomysł i wykonanie :)

to są pojedyńcze strzały, czy składaki? 

mógłbyś podać parametry klatek?

Dzięki,

nie, to nie są pojedyncze strzały. Każde zdjęcie to 1000 klatek i wybrane 500 najlepszych do stacku + dalsza obróbka (dekonwolucja i wyostrzanie). Jedna klatka średnio miała ok 2-3ms

 

Paweł

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.