Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie trwa konferencja LIVE na Facebooku prezydenta mojego miasta Białystok i zadałem pytanie o wygaszenie oświetlenia w nocy.

 

Prezydent Truskolaski odpowiedział że rozważą takie opcje ale to nie jest takie proste bo boją się o bezpieczeństwo ludzi wracających nocą z pracy. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Limax7 napisał:

Właśnie trwa konferencja LIVE na Facebooku prezydenta mojego miasta Białystok i zadałem pytanie o wygaszenie oświetlenia w nocy.

 

Prezydent Truskolaski odpowiedział że rozważą takie opcje ale to nie jest takie proste bo boją się o bezpieczeństwo ludzi wracających nocą z pracy. ;)

Jak Białystok zgaszą to na Podlasiu się Bieszczady zrobią :D

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Limax7 napisał:

Właśnie trwa konferencja LIVE na Facebooku prezydenta mojego miasta Białystok i zadałem pytanie o wygaszenie oświetlenia w nocy.

 

Prezydent Truskolaski odpowiedział że rozważą takie opcje ale to nie jest takie proste bo boją się o bezpieczeństwo ludzi wracających nocą z pracy. ;)

TAK,a komuny to jak ludzie wracali do domu, z latarkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Winter napisał:

A spróbuj wszystko wrzucić do image composite editor i niech to przemieli. Złączy wszystko co mu dasz i zrobi panoramę.

No ale ja robię dwie panoramy i chcę je zgrać ze sobą. Każdą z panoram składam właśnie w ICE, ale są one inaczej powyginane.

7 godzin temu, Tayson napisał:

co na to PS ze swoja standardowa alignacją?

Nie działa niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie się cieszę, bo co noc po północy wynoszę teleskop i obserwuję 3 komety w Żyrafie i Kasiopei:
https://heavens-above.com/Comets.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&cul=pl
Tło nieba ZNACZNIE ciemniejsze po północy jak lampy pogaszą, przez co te komety lepiej kontrastują z ciemniejszym tłem i to w łunie krakowskiej 30 st. nad horyzontem!!! Oby pogoda dopisała, bo sobie wziąłem kilka dni urlopu na te nocne obserwy :)))
Na kamerach chyba będę musiał rozjaśnić obraz, bo się ciemne tło zrobiło ;-p :)))

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem wczoraj robione zdjęcia z mojego Maka127. Pobiłem mój rekord zasięgu w Krakowie: przy 20s klatkach udało mi się sięgnąć 16.25 mag. To oznacza, że takim byle jakim sprzętem w Krakowie da się sfotografować Plutona!

 

poprawka: 16.55 mag.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Dzisiaj znowu obserwowałem zgaśnięcie świateł (czy to już nowa dziedzina astronomii? :P ) i mam jeszcze fajniejszy materiał.

Ale co mnie zaskoczyło i wprawiło w kolejny zachwyt to fakt, że dzisiaj również w Wieliczce zgasła część lamp w tym połowa mojego osiedla! Nie mam na razie pojęcia, jak duża część lamp zgasła, ale możliwe że Wieliczka poszła śladami Krakowa. Na razie nie znalazłem potwierdzenia tych informacji w mediach.

Znalazłem informację, że również gmina Olesko postanowiła zgasić lampy: https://tvn24.pl/krakow/krakow-miedzy-polnoca-a-400-zgasna-lampy-w-miescie-4554657

Ponoć wyłączanie świateł ma być stopniowe i potrwać 2-3 dni więc będzie jeszcze lepiej :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Bezel napisał:

Na facebokowym profilu Krakowa pod postem o zaistniałej sytuacji głównie takie komentarze... 

Czy w tym kraju każdy chodzi do pracy na 4 rano? Widocznie nie jest nam dane cieszyć się ciemnym niebem z miast :/

 

Ciekawe czy robił ktoś kiedyś ankietę na temat tego czy gwałci się lepiej po ciemku czy przy świetle.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakichś świrów astronomów to nikt nie posłucha, ale może napiszcie tam trochę komentarzy typu:

 

protestuję przeciw kolejnym utrudnieniom w pracy! najpierw policja ściga za poruszanie się po mieście a teraz jeszcze w ciemności ciężej mi się włamywać do domów bo muszę świecić latarką i się rzucam w oczy. 30 lat jestem złodziejem ale tak debilnych posunięć władz miasta jeszcze nie było!

 

^_^

  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, orlen napisał:

Mnie to właśnie zastanawia skąd w tym narodzie taka znajomość złodziejskiego fachu i wiedza co im przeszkadza a co pomaga w przestępczej działalności

Kraków 2020 - europejską stolicą gwałtu i rozboju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bezel napisał:

Cały? Jeśli będziesz mógł to napisz jaka jest różnica :)

Na początku pandemii wyłączali przez tydzień. Było absolutnie fantastycznie. Nagle lornetką z balkonu widziałem rzeczy, do których potrzebowałem wcześniej długiej ekspozycji w aparacie. Niestety przez większość dni były chmury :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dobrychemik napisał:

Przejrzałem wczoraj robione zdjęcia z mojego Maka127. Pobiłem mój rekord zasięgu w Krakowie: przy 20s klatkach udało mi się sięgnąć 16.25 mag. To oznacza, że takim byle jakim sprzętem w Krakowie da się sfotografować Plutona!

 

poprawka: 16.55 mag.

Robisz zdjęcia 20s makiem 127 (1500 ogniskowej!) ? Hardkor! To weź coś pokaż, niech się forum poznęca :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślecie linki do jakiś badań naukowych, które zaprzeczają zwiększaniu się przestępczości po zgaszeniu świateł? Fajnie byłoby mieć taki zbiór, żeby linkować takim niedouczonym ludziom.

 

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Mały OT, ale w związku z Krakowem - czy mam omamy wzrokowe wynikające ze zbyt wielu pogodnych nocy (pewnie przez brak samolotów, ale co ja tam wiem :P), czy nad Krakowem wisi teraz konkretna warstwa cirrusa?

Wisi niestety.

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Podeślecie linki do jakiś badań naukowych, które zaprzeczają zwiększaniu się przestępczości po zgaszeniu świateł? Fajnie byłoby mieć taki zbiór, żeby linkować takim niedouczonym ludziom.

https://ciemneniebo.pl/pl/artykuly-i-publikacje/224-wplyw-sztucznego-swiatla-na-bezpieczenstwo

 

Coś takiego znalazłem - ale raczej mało kto przejrzy na oczy że nie ma związku  pomiędzy tymi rzeczami... Światło ma być i koniec - bo o 4 rano pół Krakowa idzie do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.