Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wessel napisał:

Ten duży ok. 22:35 leciał wzdłuż Drogi Mlecznej, kąt pewnie ze 100 stopni, a ślad po nim zanikał około 30 sekund pod moim ciemnym niebem. Ładne to było.

Też widziałem specjalnie zapamiętałem godzinę. A zaskoczył mnie bo złapałem go kątem oka. Leciał na tyle długo, że spokojnie można było mu sie przyjrzeć. Byłem w dość ciemnej miejscówce a takie raptowne pojaśnienie  w pierwszym momencie mnie przeraziło bo to wyglądało tak jakby z bok ktoś zaświecił latarką. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo,

 

ja wczoraj obserwując Perseidy zauważyłem ładny bolid na północy :) ale do setna.

 

Wczoraj koło 22:24 leciał obiekt satelito-podobny z południa na północ. Obserwacje prowadziłem z Wrocławia, obiekt przeleciał przez Kasjopeję.

 

Co mnie zaciekawiło to bardzo szybko zmieniająca się jasność. Początkowo miał stałą jasność ok 2 mag, przelatując przez Kasjopeję w ciągu ok 20 sekund kilka razy znikał i błyskał. Tempo było bardzo szybkie i duża zmiana jasności (od prawie niewidocznego do jasnej flary Irydium). Błysnął tak z 5-6 razy.

 

Na heavens-above nic nie znalazłem. Były tylko przeloty satelitów powyżej 3 mag i trajektorie się nie pokrywały.

 

Widział to ktoś poza mną i żoną?;) cóż to mogło być? I na pewno nie był to samolot etc;)

Edytowane przez zysix
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem przez 3,5 godziny (22:43 - 02:33), łącznie zaobserwowałem 128 zjawisk w tym 103 perseidy, 10 akwarydów, 8 kappa cygnidów i 6 sporadycznych. Najjaśniejszy (0:06) miał -3.5m i zielony ślad utrzymujący się przez ok. 2sek. Na początku były wolniejsze (szybkość 4-5), potem przyspieszyły (głównie 5). Zdjęcie tego najjaśniejszego:

Bolid.thumb.jpg.9612cd851f0eb675eaf8d785f09cad77.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  No to takie ogólne podsumowanie nocnych obserwacji. Wychodziłem oglądać gwiazdy trzy razy, z przerwami na nagrzanie siebie i aparatu. Temperatura w nocy spadła do +10, więc leżałem na leżaku okryty kocem. Widoczność dobra, zasięg początkowo około 5,5 mag potem słabł. Atmosfera generalnie dość czysta i stabilna, dopiero po północy zaczął przeszkadzać księżyc. Miałem wrażenie, że trochę więcej meteorów było na początku i na końcu obserwacji, ale może to wynik wpływu księżyca, generalnie było lepiej niż wczoraj.
Łącznie w ciągu trzech godzin obserwacji zobaczyłem 89 Perseidów, 3 Akwarydy i 4 meteory sporadyczne. W ostatniej godzinie obserwacji zdarzyły się trzy bolidy, z widocznym błyskiem rozpadu i dłużej pozostającym śladem. Pierwszy bolid, około 3:06 nad zachodnim horyzontem. Przeleciał, gdy naświetlała się klatka, ale pojawił się tuż za kadrem. Jasny, z zielonkawym blaskiem głowy. Jakbym miał obiektyw szerokokątny to może by się załapał.  Kolejny około 3:28 i kolejny o 3:32. Czasem pojawiały się drobne zagęszczenia, na przykład dwa meteory przelatujące równocześnie po dwóch stronach gwiazdy polarnej, lub moment, w którym skrzyżował się Perseid i Akwaryd.
Dość jasny był też jeden meteor, którego nie mogłem przypisać do żadnego roju, może ewentualnie był to któryś z Kaprikornidów, nie pamiętam dokładnie położenia radiantu.

Często przelatywały satelity, w tym dwa razy sznur satelitów Starlink. Wyglądały efektownie, jeszcze się nie poodsuwały. Pierwszy przelot około 2:06 był też dosyć jasny, choć bez rozbłysków. Trochę udało się uchwycić na zdjęciach, ale wyszło to tak sobie. Pierwszy sznur zauważyłem późno, gdy już był wysoko. W tym czasie aparat przetwarzał zdjęcie więc ostatecznie uchwyciłem sznur chowający się za szopę, która zasłaniała mi księżyc, i lecący za nim jeden bardziej oddalony. O tej godzinie trasa przelotu przebiegała blisko radiantu roju meteorów, więc niektóre ładnie wyglądające kreski na zdjęciach okazały się jednak tylko bardziej oddalonymi satelitami. Dobrze, że fotografowałem ten sam obszar, na który patrzyłem.
Gdy przelatywał drugi sznur było już dużo jaśniej i mgliście. Zaraz po nim się zresztą zwinąłem do domu, bo mgła zrobiła się gęsta, a świt był już bliski, widoczność gwiazd spadła do 2 wielkości gwiazdowej.

Ogółem gęstość meteorów była dosyć przeciętna, w porównaniu z takim na przykład rokiem 2016, gdy w noc maksimum zobaczyłem 220 w ciągu trzech godzin.  Zvmchdt.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z opinią, że tegoroczne Perseidy szału nie zrobiły, ale i nie zawiodły :) Obserwacje prowadziłem od 23:00 do prawie 03:00, ale z licznymi przerwami na obsługę sprzętu, walkę z komarami, niespokojnym dzikiem w pobliskiej kukurydzy i związane m.in. z tym przemieszczanie się po okolicy. W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. Do tego wpadły jeszcze 3 Kappa Cygnidy i 1 Akwaryd - ale z których to Akwarydów...?
Oczywiście strzelałem też z aparatu i szerokiego obiektywu, lecz po pobieżnym przeglądzie widzę, że Perseidy nie chciały za bardzo kooperować w kadrze :D Wciąż się łudzę, że coś przeoczyłem na podglądzie ;) A może jeszcze dziś polatają...? Powodzenia! :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, apolkowski napisał:

Jak sobie radzicie z rosą na szerokich obiektywach? Ustawiłem sobie wczoraj Nikona D500 z obiektywem 11 mm na EQM-35 żeby robił dwuminutowe fotki, ale w pewnym momencie musiałem przestać, bo filtr UV cały czas pokrywał się rosą.

Opaska grzejna z USB zasilana z powerbanka 7000 mAh (opaska z astroshop). Wystarczyło na ponad 4 h.

 

Poniżej 4 klatki nałożone na siebie w programie graficznym (warstwy i gumka aby były widoczne kolejne meteory). Te 4 przeleciały od 01.33 do 01.53 dzisiejszego ranka. Obiektyw Sigma 10-20 przy 10 mm. F4, 30 sek 1600 ISO. 30 sek krótki czas, bo satelity i samoloty latały. Canon 70D. Lewa strona to nie tyle LP co podświetlone przez LP cienkie chmurki. Mam 400 klatek, zobaczę czy jeszcze gdzieś coś, ale przy pierwszym przeglądzie te były. Przy czułości 400 ISO i ekspozycji 120 sek miałem satelity a nie meteory które przecież widziałem. Gdybym od razu ustawił krótki czas i wysoką czułość byłoby ich więcej.

Perseidy 13.08 0133 do 01.53 IMG_4073.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Radek Grochowski napisał:

Oglądaliśmy i fociliśmy Perseidy na górskiej łące, na wysokości 750m n.p.m. Postanowiłem podejść do tematu niekonwencjonalnie i skierowałem teleobiektyw w kierunku radiantu. Przez prawie 4 godziny naświetlania złapało się 15 meteorów. Nie za wiele.

 

Nikon D500 + Sigma 105/1.4 @1.8, 15-sekundowe ekspozycje na ISO 1600.

 

dsss.jpg

 

I zbiżenie na ciekawy dryf śladu najjaśniejszego meteoru w sąsiedztwie Chichotek.

 

alone1_filteredmed.jpg

No za wiele tego nie latało :) Fajnie wyszło !

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Radek Grochowski napisał:

Postanowiłem podejść do tematu niekonwencjonalnie i skierowałem teleobiektyw w kierunku radiantu. Przez prawie 4 godziny naświetlania złapało się 15 meteorów.

Bardzo ciekawy eksperyment, Radku! Też już kiedyś mnie kusiło, żeby zrobić coś takiego, ale zawsze wygrywała opcja: "szerszy może więcej" ;) No i mam za swoje - 20-tką złapałem o wiele mniej niż Ty :) A poza kadrem oczywiście latały stadami :D

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem zdjęcia i złapał mi się jeszcze jeden fajny bolid/meteor, nie wiem nie widziałem go chyba wtedy notowałem jakiegoś 3 magnitudo :Boink:, ale tego pomiędzy Jowiszem a Saturnem już widziałem :)

15 wybranych zdjęć z meteorami każde 30s ISO1600 Samyangiem 8mm C40Da

perseidy.thumb.jpg.d08a358f6954cd230d2d18194af7c2c4.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, radio-teleskop.pl napisał:

W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. Do tego wpadły jeszcze 3 Kappa Cygnidy i 1 Akwaryd - ale z których to Akwarydów...?

Jestem początkujący w temacie astronomii, i może to głupie pytanie, ale jak rozróżniacie z jakiego roju pochodził dany meteor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Luke823 napisał:

Jestem początkujący w temacie astronomii, i może to głupie pytanie, ale jak rozróżniacie z jakiego roju pochodził dany meteor?

W dużym skrócie ujmując: każdy meteor kreśli linię na niebie. Obserwując wiele meteorów danej nocy możemy np. rysować ich położenie na mapie nieba lub zapamiętywać trasę ich przelotu. Po zebraniu takich obserwacji spróbujmy nakreślić trasę zauważonych meteorów wstecz w stosunku do zanotowanego kierunku. Okaże się, że w wielu przypadkach ścieżki meteorów nakreślone do tyłu przecinają się mniej więcej w jednym punkcie na niebie. Miejsce to nazywamy radiantem roju, a sam rój czerpie nazwę od gwiazdozbioru, w którym takie miejsce występuje. W przypadku większości sierpniowych "spadających gwiazd" jest to konstelacja Perseusza, stąd nazwa: Perseidy. Powodzenia na łowach! :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, seele napisał:

Może rój się już wysypał bo szału nie było.

Szału nie zrobiły, bo żadna stara orbita komety 109P/Swift-Tuttle nie przecinała się z orbitą Ziemi dając znaczny wzrost aktywności... było standardowo...

12/13.08.08.2020r popełniłem 5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912
Zaobserwowałem 158 PER, 6 KCG, 8 SDA i 6 SPO
Kolejne godziny prezentowały się następująco:
od 21:45 - 23 Per
od 22:45 - 22 Per
od 23:45 - 29 Per
od 00:45 - 36 Per
od 02:10 - 48 Per
Pomimo coraz bardziej przeszkadzającego Księżyca (wznoszącego się coraz wyżej) Perseidów przybywało, gdyż i ich radiant się wznosił :)

3 kamery zarejestrowały 368 meteorów, w tym 326 Perseidów.

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.