Skocz do zawartości
  • 0

Mam problem z zadaniem na studia


Gość

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Odezwały się "mózgi" i dziewcze dostało z rózgi,

podejscie kijowe i pytanie źle zadane było, 

ale bez patololgii wśród astro-znawców się nie obyło.

Kwarantanna udziela się ludziom w kupie,

bo warczą jakby mieli kije w dupie.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co tu sie wydarzyło sie...

Panowie a możecie wyjaśnić czemu tak jedziecie po tej dziewczynie?

 

@Marta Piszczek

nie umiem rozwiązać żadnego zadania więc ostrożnie podchodź do moich sugestii

12. próbowałbym to policzyć ze wzoru ortodromę, albo wzoru na ruch kątowy. Sprawa nie jest prosta, nie wystarczy tego sprawdzić w  kalendarzu, przez precesję. Albo policzyć numerycznie w pythonie - jest moduł do obsługi obliczeń astronomicznych, ale to pewnie nie o to chodzi...

13. bladego pojęcia nie mam jak ugryźć refrakcję

14. chyba z tego wzoru: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wahadło_Foucaulta#Działanie  ale sprawdź to czy nie piszą tam głupot...

15. powiedziałbym że na południe, ale sprawdziłbym rozkład masy, czy przypadkiem koło Kiruny nie ma większego ciążenia. Może wystarczy sprawdzić na mapach przyspieszenia grawitacyjnego?

 

edit: sprawę komplikuje fakt, że Ziemia nie jest kulą sensu stricto, nie obraca się jednorodnie i ma niejednorodny rozkład masy, a pewnie chodzi o dokładne obliczenia astronomiczne z podaniem odchyłek...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i tak, to My jesteśmy wszystkiemu winni. 

Gdyby pytanie zadała osoba płci męskiej.

Nie było by litości i utyskiwań na "nieodpowiednie" potraktowanie.

 

@Marta Piszczek Do czego doszłaś,  gdzie utknęłaś.

Będzie łatwiej Ci pomóc i poprowadzić dalej.

Bo jak na razie, to 

30 minut temu, Marta Piszczek napisał:

Japierdziele xxdd

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z punktu widzenia nauczyciela akademickiego: ktoś, kto tak podchodzi do studiowania, przypuszczalnie na państwowej uczelni, więc de facto za moje pieniądze, mógłby już na tyle dorosnąć, żeby chcieć samodzielnie rozwiązywać zadania. Po co kolejny pseudointeligent nie mający pojęcia o przedmiocie, z którego chce być licencjatem/magistrem? Studia nie są obowiązkowe, powinny być dla chętnych - chętnych do STUDIOWANIA, a nie tylko do bycia STUDENTEM.

Edytowane przez dobrychemik
błąd gramatyczny
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, lkosz napisał:

15. powiedziałbym że na południe, ale sprawdziłbym rozkład masy, czy przypadkiem koło Kiruny nie ma większego ciążenia. Może wystarczy sprawdzić na mapach przyspieszenia grawitacyjnego?

Myślę, że dobrze kombinujesz. Przyspieszenie ziemskie maleje w kierunku równika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś doznałem lekkiego szoku, jak ktoś powiedział mi, że woli zatrudniać starszych pracowników, bo oni jeszcze uczyli się z książek, nie z Internetu.

Jak się bardzo nic nie zmieni, to takie rozwiązanie będzie działać tylko jeszcze przez jakis czas.

A co potem ?

Książkę do matematyki mojej siedemnastoletniej córce zamówiłem "z rodzicielskiej inicjatywy", bo nauczyciel im powiedział, żeby książki nie kupowali, tylko zbiór zadań, bo książka nie będzie im potrzebna.

Na matematyce rozszerzonej! Ręce opadają.

Widać takie podejście staje się powszechne.

 

Marta, potrzebujesz po prostu odpowiedniej książki i trochę z nią czasu.

Robienie roboty za Ciebie nic Ci na dłuższą metę nie pomoże.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, trouvere napisał:

Chętnych nie "NA studiowanie" a do studiowania, Panie nauczycielu akademicki.

 

No tak, popełniłem błąd gramatyczny, bardzo przepraszam. Dobrze odczytuję sugestię, że nie nadaję się do mojej pracy? 

Dalej piszesz co nie powinno być dla mnie novum. Nie jest to dla mnie novum, ale nie znaczy to, że mam aprobować taki stan rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, trouvere napisał:

Jedyne na co chciałem zwrócić Twoją uwagę to fakt, że nazbyt często podkreślasz swoją akademicką przynależność (czytaj butę), to po pierwsze a po drugie weź pod uwagę, że nawet wśród pracowników akademickich niewielu jest omnibusów.

Wspomniałem o mojej pracy, gdyż mowa jest dokładnie o problemie, z którym i ja się stykam. Nie wiem czemu od razu traktujesz to jako przejaw buty. Powinienem zatajać informację o zawodzie i ewentualnie wypowiadać się jako ktoś nie związany problematyką studiowania, albo jeszcze lepiej - nie odzywać się wcale? Czy praca, którą wykonuję, należy do kategorii takich, o których nie wypada mówić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Stare zgryźliwe tetryki, piszą jakie to były z nich za młodu cwane byki,

błędów nie popełniali i złego się wystrzegali,  bo przyszłość przepowiadali,

szkoda tylko że przepowiedzieć zapomnieli, jak to w przyszłości gówno będą mieli.

Jedyne co pozostało to wyżywać na młodych swą żałość,

więc teraz na całego, masowo linkujmy do pisma naukowego.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, fornax napisał:

Panowie,  hańba i brak znajomości wiedzy z astronomii elementarnej  ,trochę szacunku dla siebie i innych bo  tylko w kółko drzecie koty miedzy sobą. Wystarczy odpowiedzieć na cztery proste pytania.

 

12 . Zmierz cywilny trwa od momentu dotknięcia górnej krawędzi Słońca  horyzontu i osiągnięcia przez  górną krawędź Słońca  wartości -6 stopni  pod horyzontem.Czas trwania zmierzchu cywilnego jest zależna od szerokości geograficznej miejsca obserwacji np. Aten . Jest najdłuższy oczywiście latem i najkrótszy zimą .Więcej informacji  na ten temat można znaleźć Poradnik miłośnika astronomii P Kuligowski str 240.

 

 

13. Dla Toronto  min. i max. azymuty zachodu  Słońca też zależą od szerokości geograficznej  na jakiej leży miasto i od pory roku.Więcej na ten temat Poradnik miłośnika astronomii str 235 i refrakcji str 238 są tam wzory i tabele podające wielkość refrakcji .

 

14.Wahadło Foucoulta dla deklinacji 90 stopni ( biegun) będzie się obracało  raz 24h dla deklinacji 0 stopni (równik)  0h czyli nie będzie się obracało dla 12h obrotu  kąt deklinacji wyniesie  45 stopni.

 

15. Kierunek ruchu lokomotywy musi być zgodny z ruchem obrotu planety tak aby prędkości się dodały. Kiedy lokomotywa osiągnie  pierwszą  prędkość kosmiczną czyli 7,9km/s jej ciężar wyniesie 0kg.Przy tej wartości siła odśrodkowa równoważy przyciąganie grawitacyjne planety.

 

Pozdrawiam i życzę miłej lektury na dobranoc.

 

 


 

Ad. 14 na Wikipedii znalazłem to:

obraz.thumb.png.de3e7be6201487366c0aa39963e005c4.png

 

Więc skoro najkrótsza doba jest na biegunie, to po prostu nie ma takiej szerokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, fornax napisał:

15. Kierunek ruchu lokomotywy musi być zgodny z ruchem obrotu planety tak aby prędkości się dodały. Kiedy lokomotywa osiągnie  pierwszą  prędkość kosmiczną czyli 7,9km/s jej ciężar wyniesie 0kg.Przy tej wartości siła odśrodkowa równoważy przyciąganie grawitacyjne planety.

Przy prędkości 120 km/h samo dodanie prędkości chyba nie wystarczy i trzeba będzie zboczyć ździebko na południe żeby zmniejszyć ciążenie i zwiększyć siłę odśrodkową. Liczyłem w pamięci więc nie jestem pewien na 100% że się nie pomyliłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@fornax, wielkie dzięki za zaświecenie przykładem i informację o książce.

"Poradnik ..." właśnie zamówiłem, bo nie znam książki, a musi byc fajna, skoro pozwala rozwiązywać zadania przy których internety wymiękają.

 

@Marta Piszczek, na znanym polskim portalu aukcyjnym widziałem jeszcze jeden egzemplarz "Poradnika miłośnika astronomii" Kuligowskiego.

 

EDIT: Wyciąłem komentarz do zadania 15, bo @apolkowski był pierwszy.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.