Jump to content

Gdzie się budować.... ?


Misza
 Share

Recommended Posts

Chyba takiej kwestii tutaj jeszcze nie poruszano ale jeśli planowalibyście zakup działki budowlanej celem , co dość oczywiste, wybudowania tam sobie domu. Ale również, co trochę mniej oczywiste, uprawiania tam stacjonarnej, przydomowej astrofotografii (zarówno planetarnej jak i DS) to wybralibyście teren położony po której stronie względem miasta ? Mam na myśli teren podmiejski względem miasta 300-tysięcznego. Jeśli chodzi o planety i księzyc, dość oczywistym wyborem wydaje się kierunek na południe względem zaświetlonego centrum miasta i dużych dzielnic mieszkalnych... 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Z punktu usytuowania względem miasta to oczywiście na południowej stronie miasta. Na naszej szerokości geograficznej północ w zasadzie nie zmienia się, są cały czas te same gwiazdozbiory.

Ważne, aby jak najmniejsze LP było na wschodzie i południu.

Link to comment
Share on other sites

Niestety najlepsze najodleglejsze od cywilizacji miejsca nie są działkami budowlanymi. Trzeba to wypośrodkować, znaleźć jakąś wioskę z dużą przestrzenią od strony południowej,a pagórek byłby tu idealny, ograniczałby w Twoich rejonach mgły. Ale czy są takie miejsca ? Trzeba szukać albo zlecić ze tymi specyficznymi wymaganiami pracę dla biur nieruchomości.

 

To że powinna mieć dojazd i przynajmniej w zasięgu linię energetyczną nie muszę mówić.

 

ps. Powinieneś też posiłkować się atlasem LP.

https://www.lightpollutionmap.info

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mimo wszystko jednak nie mogę podporządkować wszystkiego  mojemu hobby :) A i mojej żonie ciężko biedzie wytłumaczyć konieczność kilkukrotnie dłuższych dojazdy do pracy ze względu na zysk w postaci mniejszego LP ;) Dlatego w grę wchodzą tereny podmiejskie, co i tak będzie pewnym krokiem w przód względem balkonu na 1-piętrze w centrum Lublina. Z mapy wychodzi mi że będzie to prawdopodobnie ok 10km względem centrum, na około zabudowa wyłącznie jednorodzinna, przy kamerze mono to już chyba nie najgorzej ? Stabilność atmosfery przy planetach tez będę miał chyba sporo lepszą bo nie będzie odchodzić nagrzane powietrze od ściany bloku.

Edited by Misza
Link to comment
Share on other sites

Z Lublina bliżej na Kretę niż z Warszawy, dlatego lotniska na południu Polski mają szanse rozwoju - tak twierdzi zaplecze intelektualne pewnej partii. No to gdzie ? Południowo wschodnia Kreta. Mogę podać ceny i namiary, mam pełną dokumentację.

Link to comment
Share on other sites

 

4 minuty temu, wessel napisał:

Z Lublina bliżej na Kretę niż z Warszawy, dlatego lotniska na południu Polski mają szanse rozwoju - tak twierdzi zaplecze intelektualne pewnej partii. No to gdzie ? Południowo wschodnia Kreta. Mogę podać ceny i namiary, mam pełną dokumentację.

Na razie akurat plajtuje to jedyne istniejące pod Lublinem, otwarte z wielką pompą kilka lat temu.

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Darek_B napisał:

Ale czy są takie miejsca ?

Są, ja kupiłem taką działkę 4 lata temu. 60km od Warszawy, czysty wschód, południe i północ, niewielką poświata na zachodzie. Niebo bortle 4.

Działke szukałem mając kilka warunków. Do 60km od wawy, daleko od zabudowań, czyste niebo, na górce + oczywiście możliwość zabudowy :)

 

Mam 1,5km do najbliższej oświetlonej drogi, 350m do najbliższego domu, niemal brak świateł w okolicy. 

 

Da się, trzeba się porozglądać tylko. 

52 minuty temu, Misza napisał:

Dlatego w grę wchodzą tereny podmiejskie, co i tak będzie pewnym krokiem w przód względem balkonu na 1-piętrze w centrum Lublina.

Jeśli dojazd nie przeraża cie, to proponuję zajrzeć w kierunku pojezierze łeczynsko-włodawskiego. 

Co prawda już z dobrych 10lat temu, ale kiedyś w okolicach jeziora Piaseczno niebo było rewelacyjne i oceniałem je gdzieś na bortle 3. Droga mleczna świetnie widoczna, ogólnie petarda, jak na Polskę. 

Nie wiem jak teraz to wygląda, ale było to mocno daleko od dużych skupisk ludzkich, więc aż tak źle nie ma. 

Teraz mapa pokazuje tam bortle 4.

 

Link to comment
Share on other sites

Trudno połączyć fajne miejsce i zakuprze na którym nic nie wybudują przez lata.

Swego czasu kupiłem taką działkę, domek na zupełnym odludziu, rejon dorzecza Narwii.

Po 10 latach obok mam już ok. 15-20 sąsiadów z domami i oświetloną jasno droga ok. kilometr (łunę widać).

Jest ciemno, widać dobrze drogę mleczną....ale - to nie to co było :)

Dodatkowym "atutem" są drzewa, które z metrowych rachitycznych sosenek mają już po 5-8 metrów, na szczęście środek terenu

mam "czysty" i w zeszłym roku uroczyście wmurowałem tam piera :).

Wracając do meritum - takich miejsc w Polsce zasadzie nie ma. Teraz szukałbym wiejskiej chałupy przylegającej do szczerego pola, bez możliwości

zmiany gruntów rolnych na grunty budowlane. Ale i tu nigdy nie ma 100% gwarancji.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Do 10 km to proponuję Żabią Wolę.

Jeśli może być dalej to Krzczonów lub w okolice Urszulina. Tam jest jeszcze lepiej. Niestety mgły są częstsze, bo w pobliżu są bagna. Z drugiej strony, raczej nikt tam nic nie będzie budował, bo w pobliżu są dwa parki - Narodowy i Krajobrazowy. Pięknie, cicho i ciemno w nocy.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, wieloch napisał:

Nie buduj się - znajdź "farmę" czyli tzw. siedlisko. Kup lub lepiej wynajmij. Zaoszczędzone pieniądze i czas pakuj w hobby. Rainse repeat.

Myślę i o tym ale w takim domu siedliskowym niczego nie zostawię bo mi ukradną, za każdym razem pakowanie wszystkich klamotów....

Link to comment
Share on other sites

Okolice Urszulina to naprawdę petarda.

Zaraz obok jest wioska Jamniki, ciemno jak w d..... :D, polecam każdemu z Lublina lub okolic, są nawet ciekawe kwatery do wynajęcia.

Byłem tam sam w całym domu, a kobieta rano jajka jeszcze przyniosła :)

http://www.dworekpoddebami.pl

Tania ziemia tam jest, można naprawdę tanio coś wyrwać.

Całe pojezierze łęczyńsko włodawskie ma dobre niebo, tylko do Lublina to już jest kawałek codziennie jeździć, a jak jest dziecko to juz w ogóle.

Poszukaj w okolicy Kawki, przejedź się wieczorem i sam oceń, ale to jest dobre miejsce i ładnie tam jest.

Nie jest jeszcze tak daleko do LBN i może kupisz gdzieś działkę opartą o Kozłowiecki Park Krajobrazowy :) 

Edited by bernis21
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Misza napisał:

Chyba takiej kwestii tutaj jeszcze nie poruszano ale jeśli planowalibyście zakup działki budowlanej celem , co dość oczywiste, wybudowania tam sobie domu. Ale również, co trochę mniej oczywiste, uprawiania tam stacjonarnej, przydomowej astrofotografii (zarówno planetarnej jak i DS) to wybralibyście teren położony po której stronie względem miasta ?

 

Poruszano taki temat. ;) Wspominałem niedawno na tym forum, że mój nowy dom za miastem jest w trakcie budowy. I możesz nie uwierzyć, ale jednym z istotnych kryteriów podjęcia decyzji o budowie nowego domu zamiast remontu obecnego była wyprowadzka za miasto w celu polepszenia sobie warunków uprawiania hobby. :)

Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że obserwacyjnie najcenniejsza jest wschodnio-południowa część firmamentu przynajmniej z dwóch powodów:

- bo tam zimą wschodzą i górują zimowe ciekawe obiekty, które i tak są dość nisko nad horyzontem;

- bo tam po zachodzie Słońca niebo najszybciej ciemnieje.

Więc można by postawić tezę że w tej sytuacji pobliskie miasto powinno raczej znajdować się na północnym-zachodzie.

I taką też wybrałem lokalizację nowego domu. Koszalin jest oddalony o ok. 10 km od mojego nowego domu i jest położony na północnym-zachodzie. Miejsce dla obserwacji ulokowałem na specjalnie zaprojektowanym w tym celu tarasie z wystawą wschodnio-południową.

Jeżeli chodzi o LP, to teraz w mieście mam SQM 19,58 (słabe Bortle 5). W nowej miejscówce mam SQM 21,27 (mocne Bortle 4). Różnica jest radykalna - Drogę Mleczną na swojej nowej "wsi" widzę bez problemu.

 

Edited by diver
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Misza E, tam. Mam tak ja, w mojej rodzinie mają i znajomi mają. Jak nie masz bóg wie jakich luksusów, marmurów i złotych klamek i dobrze żyjesz z lokalsami (czytaj dajesz im zarobić) to nic Ci ukradną - co wezmą? starą lodówkę, czy kanapę? To już tak nie działa (z doświadczenia - 15 lat). A całe lato  czyli od kwietnia-maja do września można tam mieszkać i cieszyć się urokami braku miasta. Oczywiście, włam może się zdarzyć w zimie, ale raczej bezdomni się wyśpią i pójdą. Ja w ciągu 15 lat straciłem jedną rzecz - siekierę... leżała w drewutni. Ktoś potrzebował. (40 km od w-wy)

Edited by wieloch
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Tayson napisał:

Wez pod uwage, ze w projekcie domu mozna zawrzec kopule na jego dachu

Można ale czasami plany zagospodarowania są w tym względzie oporne. No i słabo to wygląda, chyba ze na wielkiej i rozłożystej rezydencji.

 

Jak ma być dach spadzisty to można cześć strychu zaadoptować na obserwatorium z kawałkiem rozsuwanego dachu. Wizualnie lepiej to wygląda.

Tylko że kopuła i roll off wbudowany w dom to bardzo drogie rozwiązania. Problemem jest tu termika budynku oraz co najważniejsze odpowiednie wzmocnienie konstrukcji.

 

Ale jak jest zamiar kupna działki za miastem to miejsca może być na tyle dużo ze najlepszym i najtańszym wyjściem jest dobudowanie małej budki np. 4x4m z roll-offem.

Link to comment
Share on other sites

Już też nie ma co przesadzać z tymi Bieszczadami; nawet te 10 km od miasta, szczególnie jak mamy je za plecami, robi ogromną różnicę.

Zresztą, przeprowadziłem się niedawno z prawie centrum Łodzi na jej obrzeża - wiadomo, wielkiego szału nie ma, ale w porównaniu z tym co było poprzednio, to różnica jak między nocą a dniem :D Niemalże dosłownie - w poprzednim miejscu jak było pochmurno, to mogłem na kompletnie nieoświetlonym podwórku (latarnie po drugiej stronie domu) spokojnie czytać książkę. A jak był śnieg, to nawet umowy z drobnym drukiem :lol:

 • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Znowu off top ale informacja dla Warszawy - polecam okolice wsi Bojany nad Bugiem - 80 km od centrum, Bortle 3-4. Dojazd autostradą a potem asfaltem. No "ostatnia mila" to już różnie, ale jeździłem z Broku do Wawy do pracy - dojazd ok. godziny do centrum.

Polecam zdecydowanie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.