Skocz do zawartości

Kometa C/2021 A1 może stać się najjaśniejszą w 2021 roku


Rekomendowane odpowiedzi

Rano obserwowałem ją przez 8x42 i 20x110 pod niebem bortle 4/5. W 8x42 koma nie była widoczna i na pierwszy rzut oka trudno było rozróżnić jądro od gwiazd otaczających M3. W 20x110 widać było komę średnicy 10-12’ i około 10-15’ ogona. Jasność całkowita komety wydawała się praktycznie taka sama jak M3.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko sunie, 2h wcześniej była prawie przy gromadzie, też oglądałem w okolicy Pzn :) Co ciekawe na zdjęciach z innych miejsc w Europie jest zazwyczaj w innym położeniu w odniesieniu do gromady :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem przed chwilą z obserwacji pod niebem SQM 20.44 na przedmieściach Kielc. Kometa pięknie widoczna w lornetce 30x77. Sporo oddaliła się już od M3 i wg mojego wrażenia jasność komety jest wyraźnie niższa, niż gromady. Kometa pokazała piękne, jasne jądro, sporą otoczkę i delikatny warkocz długości ok. 1 stopnia, widoczny bez problemu na wprost. 

Spojrzałem też na nią przez teleskop FS128 z okularem 26mm (40x), w sąsiedztwie wyostrzonych w punkt gwiazdek kometa prezentowała się doskonale! 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C2021 A1 Leonard w towarzystwie gromady kulistej M3,
sfotografowana z Woli Niżnej 4 XII 2021 nad ranem.
Obserwacje wizualne (lornetka 70x10,5 i Newton 300 mm) i fotograficzne prowadziłem razem z Mariuszem Świętnickim i Piotrem Guzikiem.
Szczegóły ekspozycji: na zdjęciu.
Zdjęcie składane było na gwiazdy stąd kometa jest rozjechana.
Trzeba zrobić składanie "na kometę".
Może być zdjęciem przedstawiającym niebo i tekst „Kometa C/2021 A1 Leonard Canon ISO 2000F1:2,8 f=100 Montaż: SkyAdventurer Złozenie zdjęć: min. /2021 CET Miejsce obserwacji: Wola Niżna fot. Piotr Strzelczyk obr. Karolina Strzelczyk M3”
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, don Pedro napisał:
Kometa C2021 A1 Leonard w towarzystwie gromady kulistej M3,
sfotografowana z Woli Niżnej 4 XII 2021 nad ranem.
Obserwacje wizualne (lornetka 70x10,5 i Newton 300 mm) i fotograficzne prowadziłem razem z Mariuszem Świętnickim i Piotrem Guzikiem.

Trudno o lepsze towarzystwo do obserwacji, komet w szczególności. :) Wspólne sesje z Piotrkiem zawsze były (i pewnie są nadal) świetne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby lepiej docenić tytułową kometę można zaczynać obserwacje od 67P/Churyumov-Gerasimenko, która teraz jest w Raku.

W 12" jest ona bardzo dobrze widoczna, z jasnością powierzchniową podobną pewnie do naszego Leonarda, który za to ją sporo przerasta wielkością.

A Leonarda wczoraj już było widać w szukaczu 9x50, mimo lekkiej mgiełki w tej części nieba i łuny od Krakowa.

Przez to warkocz wypadał dość skromnie. Za to głowa bardzo dobrze widoczna. Przy okazji obserwacji M3 w okularze 5 mm (x300, źrenica 1 mm) też tak ją pooglądałem i o dziwo samo centrum było nadal dobrze widoczne.

Bardzo cieszę się, że w końcu udało mi się ją zobaczyć w większym sprzęcie, bo na pewno jest tego warta, a nie wiadomo co ją czeka i kiedy znów będzie jakaś pogoda pozwalająca na poważniejsze obserwacje.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.