Skocz do zawartości

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?


Paether

Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy powinno być dozwolone komentowanie wątków giełdowych?

    • Zdecydowanie nie
      28
    • Tylko w rażących przypadkach (np. podejrzenie oszustwa)
      62
    • Gdy cena wydaje się być nieadekwatna do sprzedawanego modelu (lub stanu technicznego) - z koniecznym uzasadnieniem
      24
    • Bez ograniczeń
      48

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 04.06.2021 o 07:48

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, cwic napisał:

Karaniem ludzi zaśmiecających wątek powinien zajmować się admin, a nie prewencyjne ograniczenia kneblujące.

 

Jeszcze żeby takich wątków było dużo i stanowiło to rzeczywisty problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że całą dyskusja jest trochę na wyrost. Nigdy nie mieliśmy totalnego zakazu wypowiadania się w cudzych ogłoszeniach. Gdy były to wypowiedzi merytoryczne lub pytania techniczne, to chyba nikt o to nie miał pretensji, łącznie z moderatorami. Zakładam, że zakaz komentowania ma dotyczyć komentarzy typu "Ty oszuście i lichwiarzu! Masz obniżyć cenę, bo jak nie to ci zrobię z d... jesień średniowiecza. Pozdrawiam". 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądne komentarze pomagają czasem uniknąć błędu i nadziania się. Po to jest giełda na tym tematycznym forum. Aby nie kupować kota w worku jak to się dzieje w portalach aukcyjnych i sprzedażowych. Komentowanie ceny powinno zostać tylko w wiadomościach prywatnych. Sam kiedyś popełniłem w tym temacie gafę ale pierwszy i ostatni raz :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem za otwartym komentowaniem. Jak sprzedający sprzedaje dobry sprzęt, to on się sam obroni. Jak wciska jakiś badziew, to dlaczego nie można ostrzec potencjalnych kupujących albo zaproponować czegoś lepszego. Mam tutaj na myśli głównie początkujących kupujących,

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone, że na giełdzie może pojawić się ogłoszenie:
"Kupię Dobsona 16", tylko dobrze skolimowanego, bo to będzie mój pierwszy teleskop".

Bardzo źle by się stało, gdyby regulamin zabraniał komentowania podobnych wątków.

 

To jest FORUM astronomiczne i giełda jest na tym forum.

Wg mnie cenzura wątków giełdowych bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Kultura użytkowników i sprawni moderatorzy wystarczą.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakaz komentowania to ograniczenie wolności wypowiedzi,

a wolność wypowiedzi nie powinna być ograniczana w kulturalnym towarzystwie.

 

Ewentualnie powinno być ograniczenie przy rejestracji, żeby sprawdzić czy dana osoba może zostać włączona do "kulturalnego towarzystwa",

n.p. rozwiązać jakąś całkę lub napisać elaborat na wybrany astronomiczny temat.

 

P.S.

Z tego samego powodu jestem przeciwny kasowaniu wątków lub komentarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego komuś może przeszkadzać komentowanie w temacie giełdy. Jeśli komentarze są rzeczowe, nawet jeśli dotyczą ceny, to powinny one być. Jeśli są wulgarne, powinny być usuwane i dany użytkownik powinien otrzymać bana. Nie każdy od razu wie, jaki sprzęt ile kosztuje i ostrzeganie kogoś by nie przepłacił, bo janusz biznesu chce zrobić interes życia, to nie jest nic złego. Tak samo w drugą stronę, można zapytać kogoś dlaczego tak tanio.

Są jeszcze takie postawy jak przyzwoitość, honor czy koleżeństwo, o których coraz mniej osób pamięta.

Są tutaj handlarze, którzy kupują rzeczy i po paru miesiącach sprzedają je dużo drożej. Co moim zdaniem wypacza sens giełdy. Giełda zawsze służyła migracji sprzętu między miłośnikami astronomii.

Do typowego handlowania są przeznaczone odpowiednie portale.

Kilkanaście lat temu na sąsiednim forum był taki "janusz biznesu" i problem został szybko przez administrację rozwiązany.

Nie zabierajmy wolności wypowiedzi. Poza tym do tego służy forum, by rozmawiać, podpowiadać,ostrzegać innych itp.

Dobrego dnia Panie i Panowie !

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, shiryu napisał:

Zakaz komentowania to ograniczenie wolności wypowiedzi,

a wolność wypowiedzi nie powinna być ograniczana w kulturalnym towarzystwie.

 

 

 

Praktyk dowodzi, że co jakiś czas tej kultury brakuje. Nie powinno być komentarzy w wątkach sprzedażowych innych niż prośba o rezerwację, czy informacja o wysłaniu pw.

Cenę i inne wątpliwości można wyjaśnić na pw. Jak początkujący nie zna cen, zawsze może zajrzeć do archiwum lub zapytać w osobnym wątku, statusach itp. Przeważnie ceny są racjonalne, a jak za wysokie to towar wisi aż ktoś obniży cenę. Nie ma przymusu do sprzedawania ani kupowania, jak cena komuś nie pasuje. Od wyrażania opinii czy sprzęt jest wspaniały, czy kiepski są inne działy. Sprzedający zakłada temat i nie powinno się go zaśmiecać. Kto będzie rozstrzygał czy dana ocena jest obiektywna ?. Przykład okulary, ile ludzi tyle opinii. ES dla jednych idealne dla drugich beznadziejne bo np. krótki ER. Odnośnie ceny jaka jest adekwatna ?. Koszt produkcji, 70% ceny

nowego a może jakiś inny algorytm. To właśnie giełda ustala wartość. Dana rzecz jest warta tyle za ile ktoś jest w stanie w danej chwili zapłacić. Komentowanie ceny to bezsens. Wolność wypowiedzi jest zapewniona. Można założyć własny temat i skomentować sytuację na giełdzie, a nie śmiecić komuś w wątku, który służy konkretnemu celowi.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

To jest FORUM astronomiczne i giełda jest na tym forum.

Wg mnie cenzura wątków giełdowych bardziej zaszkodzi niż pomoże.

 

Na każdym FORUM może zdarzyć się: trolling, flaming, offtopic, spamming, itp, itd...

W każdym wątku istnieje możliwość napisania posta, który łamie regulamin forum.

W każdej z tych sytuacji na prośbę autora wątku moderacja może podjąć działanie różnego typu.

Czy to jest cenzura? Może i jest. Ale nie uważam, że narracja w stylu "ograniczania wolności słowa" jest w takich sytuacjach na miejscu...

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rambro napisał:

 

Praktyk dowodzi, że co jakiś czas tej kultury brakuje. Nie powinno być komentarzy w wątkach sprzedażowych innych niż prośba o rezerwację, czy informacja o wysłaniu pw.

Cenę i inne wątpliwości można wyjaśnić na pw. Jak początkujący nie zna cen, zawsze może zajrzeć do archiwum lub zapytać w osobnym wątku, statusach itp. Przeważnie ceny są racjonalne, a jak za wysokie to towar wisi aż ktoś obniży cenę. Nie ma przymusu do sprzedawania ani kupowania, jak cena komuś nie pasuje. Od wyrażania opinii czy sprzęt jest wspaniały, czy kiepski są inne działy. Sprzedający zakłada temat i nie powinno się go zaśmiecać. Kto będzie rozstrzygał czy dana ocena jest obiektywna ?. Przykład okulary, ile ludzi tyle opinii. ES dla jednych idealne dla drugich beznadziejne bo np. krótki ER. Odnośnie ceny jaka jest adekwatna ?. Koszt produkcji, 70% ceny

nowego a może jakiś inny algorytm. To właśnie giełda ustala wartość. Dana rzecz jest warta tyle za ile ktoś jest w stanie w danej chwili zapłacić. Komentowanie ceny to bezsens. Wolność wypowiedzi jest zapewniona. Można założyć własny temat i skomentować sytuację na giełdzie, a nie śmiecić komuś w wątku, który służy konkretnemu celowi.

 

 

Przez wiele lat była niepisana zasada, że cena używanego towaru w dobrym stanie to 80% ceny nowego lub mniej. Popatrz na historię wielu ogłoszeń, czy to sprzętu za 30-40 zł, czy za 10-20 tysięcy. W większości ta zasada jest zachowana. I wiele lat kręci się każda giełda, nie tylko astro. Raz ktoś wystawi taniej, raz drożej. Raz tu się pojawi komentarz, raz tam. Jak ktoś wystawi przedmiot za 30% lub 150% wartości danego produktu, to normalne, że pojawiają się pytania i komentarze.

Natomiast nie zmienia to faktu, że każdy może sprzedać i kupić za ile chce. A forum powinno służyć właśnie do wymiany zdań na ten temat.

Giełda sama w sobie nie ustala cen, to mit. Masz handlarzy, którzy zaburzają "wolny rynek" sztucznie podnosząc cenę, więc giełda nic nie reguluje. Masz choćby przykład ESów przez ostatnie 2 lata. Jeśli śledziłeś choć trochę ten temat na giełdach, to wiesz jak to wyglądało. Handlarz skupował hurtowo z różnych ogłoszeń Esy, a za 2-3 miesiące wystawiał dużo drożej.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarze dotyczące cen produktu są po prostu nie na miejscu, szczególnie jak ktoś nie ma żadnego zamiaru sprzętu zakupić. Wiara w dobre wychowanie i zachowanie dobrych zamiarów przy komentarzach że coś za drogo/tanio, bo jest to forum tematyczne, jest za to bardzo utopijne. Może zainteresowanie mamy podobne, ale wychowanie pewnie wyjdzie w rozkładzie normalnym :)

 

Potencjalna utrata możliwości sprzedaży, bo ktoś się nie może powstrzymać przed komentowaniem jak mu popadnie i wymaga takiej możliwości brzmi kurjozalnie.

 

Poza tym wszyscy jesteśmy dorośli, mamy dostęp do internetu i możemy sami zweryfikować sobie ceny sprzętu nowego i używanego w Polsce i nawet zagranicą, więc jakieś przepychanki że 200zł za drogo są niepotrzebne. A ostatecznie przecież możemy czegoś nie kupić.

 

A podejrzeniem oszustw itp. powinny być zgłaszane moderatorom, a nie publicznie - więc komentowanie powinno być zabronione, bo wyjdzie chaos jak na astromaniaku albo w ostatniej fazie rozwoju jak na elektrodzie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Behlur_Olderys said:

 

Na każdym FORUM może zdarzyć się: trolling, flaming, offtopic, spamming, itp, itd...

...

Czy to jest cenzura? Może i jest. Ale nie uważam, że narracja w stylu "ograniczania wolności słowa" jest w takich sytuacjach na miejscu...

 

 

 

 

 

weryfikacja użytkowników, choćby przez istniejący tu system reputacji, może łatwo wyeliminować takie zjawiska.

 

w przypadku gdy użytkownicy mają możliwość wypowiedzi, a ta zostaje im następnie odebrana, jest to de facto ograniczaniem prawa głosu, na logikę.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko jak wygląda punkt wyjścia, czyli obecny regulamin:

 

W dniu 5.11.2013 o 23:14, Agatek napisał:

f) Zabrania się komentowania ofert przez innych użytkowników. Wszelkie wątpliwości wyjaśniamy ze sprzedającym przez PW.

g) Negocjacje cenowe nie powinny odbywać się w wątku ogłoszenia.

 

Czyli w teorii mamy dosyć radykalną opcję. W praktyce to różnie bywa i przyznam, że wolałbym dostosować regulamin do rzeczywistości. Na przykład coś w tym stylu:

 

"Dozwolone jest komentowanie ofert przez innych użytkowników, ale na prośbę założyciela tematu giełdowego, moderacja może zdecydować o usunięciu komentarza".

 

Oczywiście to tylko propozycja pewnego kompromisu, bazująca również na tym, że padło tu trochę ciepłych słów w kierunku moderacji forum ;)  Domniemanie swobodnego komentowania, z drugiej możliwość interwencji założyciela wątku, ale bez totalnego "widzi-mi-się", ponieważ i tak moderator to weryfikuje.

Tak naprawdę byłoby to przeniesienie obecnej praktyki na zapisy regulaminu giełdy.

Chodzi o wprowadzenie pewnych widełek, ponieważ jak widzimy, opinie są skrajnie różne i idealnego rozwiązania nie wypracujemy. 

Poddaję pod rozwagę ;) 

 

 

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No

10 minut temu, Paether napisał:

 

"Dozwolone jest komentowanie ofert przez innych użytkowników, ale na prośbę założyciela tematu giełdowego, moderacja może zdecydować o usunięciu komentarza".

 

To brzmi całkiem fajnie. Trolling i inne potworności tego świata, nie powiiny być zwalczane przez zakaz komentowania które w wielu przypadkach jest pomocne, nie tylko dla kupującego.

Chociaż uważam że, właśnie ochona kupującego powinna być priorytetem przy transakcjach związanych ze sprzętem używanym.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cwic napisał:

No

To brzmi całkiem fajnie. Trolling i inne potworności tego świata, nie powiiny być zwalczane przez zakaz komentowania które w wielu przypadkach jest pomocne, nie tylko stronie kupującej. Chociaż uważam że właśnie ochona kupującego powinna być priorytetem przy transakcjach związanych ze sprzętem używanym.

 

Ochrona kupującego? Nie sądzę, by właściciele Forum lub też moderatorzy mieli być odpowiedzialni za ochronę i bezpieczeństwo kupującego. To sam kupujący powinien wykazać się odpowiednim poziomem czujności i ostrożności. Kupujący musi być tego świadom i nie można mu dawać złudnego poczucia, że ktoś tu odpowiada za bezpieczeństwo transakcji. Gdy swego czasu miałem tu zrobić spory zakup (HEQ5) to zrobiłem odpowiedni wywiad środowiskowy na temat sprzedającego. Ponieważ okazał się mieć znakomitą opinię wśród osób, które go znają osobiście, to zdecydowałem się na wysłanie "w ciemno" znacznej kwoty pieniędzy. Pewności nie miałem, ale zminimalizowałem ryzyko na ile mogłem. Po roku nadal jestem zadowolony z zakupu. Same negocjacje cenowe odbywały się w prywatnej korespondencji i tak być powinno. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Głosowałem na "Tylko w rażących przypadkach..." ale po przeczytaniu komentarzy przychylam się jednak do możliwości komentowania.  Może potrzebne będzie ograniczenie tak jak proponuje Paether? Sam się przekonałem  że komentarz może być konstruktywny. Na Astromaniaku  nieświadomie (nie sprawdziłem)  podałem złą budowę okularu. Jeden z kolegów zwrócił mi uwagę, sprawdziłem i skorygowałem opis. A tak mogłem kogoś wprowadzić w błąd. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zbyszekzz napisał:

Witam

     Głosowałem na "Tylko w rażących przypadkach..." ale po przeczytaniu komentarzy przychylam się jednak do możliwości komentowania.  Może potrzebne będzie ograniczenie tak jak proponuje Paether? Sam się przekonałem  że komentarz może być konstruktywny. Na Astromaniaku  nieświadomie (nie sprawdziłem)  podałem złą budowę okularu. Jeden z kolegów zwrócił mi uwagę, sprawdziłem i skorygowałem opis. A tak mogłem kogoś wprowadzić w błąd. 

 

Ten sam efekt byłby jakby ktoś napisał do Ciebie na PW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 11:02, JSC napisał:

Ja tam lubię jak ktoś mi publicznie zada pytanie o sprzęt, który sprzedaję - nie muszę odpowiadać na PW tego samego kolejnym stu osobom.

"Prawdziwa cnota krytyki się nie boi  " :) innymi słowy wszystkie ogłoszenia z wyłączonymi komentarzami będą traktowane jako podejrzane .

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oj nie ma co się zastanawiać nad moimi postami, tak po prostu to widzę po 15stu latach obcowania na forach

 

np ... jaki jest sens rejestracji na dwóch portalach o tej samej tematyce pod innym nickiem, tak się tylko już dawno temu nad tym zastanawiałem... może dla innych to nic (bo przecież można - jasne) a a dla mnie to dziecinada i zabawa i internet... ktoś coś skomentuje ? tylko jako kto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarze mogą poszerzać wiedzę o danym przedmiocie, czy nawet wykraczać dalej i np. na przykładzie danego przedmiotu z nietypowym rozwiązaniem wyjaśniać rodzaje dyfrakcyjnych spajków zależnie od pająka. Może wtedy nie jest to wartościowe dla sprzedającego, ale dla mnie, jako czytelnika tego forum, już tak. Ja bym uznał taką potencjalną "spamową krzywdę" za pewien koszt ponoszony przez sprzedającego, gdy wykorzystuje forum do sprzedaży. Pozbycie się wszystkich komentarzy, bo niektóre są niewygodne to wylewanie dziecka z kąpielą. Wypada się zastanowić, czy wartością nadrzędną jest forum, czy giełda? 

Według mnie w sekcji giełdy wystarczą ogólne zasady forum wymagające od użytkowników kultury. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.