Skocz do zawartości

M31 - kwestia "prawidłowej" orientacji


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteśmy w szczycie sezonu na M31, zatem pokusiłem się o mały sondaż. W tym celu wyobracałem Andromedę ;)

 

Jaka orientacja M31 na fotografii jest wg Was najlepsza? Poniżej pokazuję 6 sensownych ułożeń. Wskażcie Wasze ulubione. Podpisy mówią na jakiej godzinie znajduje się M110 względem M31.

Od razu zacznę od siebie: dla mnie zdecydowanie lepsza jest seria 05, 06, 07 z uwagi na ułożenie ciemnych pyłów powodujące wrażenie, że patrzę od góry na galaktykę. Z tej trójki najbardziej lubię "05" i w tym właśnie ułożeniu ją fotografuję.

 

Do przygotowania grafiki wykorzystałem fotografię autorstwa @warpal Dzięki :)

 

image.thumb.png.9e41592f69afb095809f166d908a4c8d.png

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam wewnętrzny konflikt. Sumienie sugeruje żeby było jak ją widzimy naprawdę, a mózg i poczucie estetyki sugeruje 5/7. Niedawno skończyłem jej sesje i będę mimo wszystko celował w 7, ale na swoim astroblogu zaznaczę ludziom mniej obeznanym w temacie jak widać ją naprawdę i w ten sposób będzie wilk cały i owca syta. 

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wismat napisał:

Osobiście mam wewnętrzny konflikt. Sumienie sugeruje żeby było jak ją widzimy naprawdę, a mózg i poczucie estetyki sugeruje 5. Niedawno skończyłem jej sesje i będę mimo wszystko celował w 5, ale na swoim astroblogu zaznaczę ludziom mniej obeznanym w temacie jak widać ją naprawdę i w ten sposób będzie wilk cały i owca syta. 

 

Ale nie ma jednego prawdziwego ułożenia. Jak weźmiesz kocyk i lornetkę to możesz mieć dowolne ułożenie M31 jakie Ci się zachce, zwłaszcza gdy jest niemal w zenicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Ale nie ma jednego prawdziwego ułożenia. Jak weźmiesz kocyk i lornetkę to możesz mieć dowolne ułożenie M31 jakie Ci się zachce, zwłaszcza gdy jest niemal w zenicie.

Niby tak ale patrzenie na obiekt w zenicie i kręcenie się na kocyku można podpiąć do każdego obiektu, który tam góruje i można sobie go rotować jak się chce i tak tłumaczyć jego ułożenie, co raczej by pasowało do patrzenia na coś z kosmosu aniżeli z Ziemi. Ja wychodzę z założenia że jak mam rotator ustawiony na 0st to jest to ułożenie obiektu na niebie... co nie zmienia faktu że akurat Andromedę zrobię na 150st co da 7.

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Myślę, że odruchowo mamy ochotę stawiać talerz górą do góry. 

2. Andromeda to duży obiekt, a po ukosie więcej się zmieści.

3. M110 lepiej wchodzi w kadr na płasko
Czyli wersja 5 jest optymalna. 

Ja jednak chętnie zobaczyłbym jakieś nowe rozwiązania. Może taka kompozycja kadru, gdzie andromeda nie jest w centrum?

Samemu zacząłem dwupanelowy projekt. Bardzo wstępnie z jednej nocy:

 

andromeda-2021-09-12-001.thumb.jpg.803f7a450a80c7f5b15b91a349a5d582.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.