Skocz do zawartości

Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Co za potwór... przecież to ma 2o szerokości! Faktycznie na astrobin zdjęć jak na lekarstwo, a jak już są to w parze z SH2-216 i to takie sobie. Fotografia wygląda rewelacyjnie i widać w niej Twój styl obróbki. Zazdroszczę takiej spójności w szeregu kolejnych prac. Zdjęcie jest kapitalne, ale mnie urzekło najbardziej to jak potraktowałeś ten malutki obszar SH2-219. To jest niezwykle ciekawy obiekt, z silnym obszarem gwiazdotwórczym i mógłbym o nim trochę opowiedzieć, ale nie będę Ci zaśmiecać posta :)

 

Gratuluję i pomyślności w Nowym Roku!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas oczywiście robi wrażenie. Ale najfajniejsza jest przestrzeń.

Nie wiem jaką obieracie metodę na oglądanie zdjęć astro. Ja odsuwam się na odległość około 1 metra  od monitora i  ustawiam zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Polecam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leonardo dicaprio bravo GIF

Brawo za wytrwałość, brawo za ilość materiału, wielkie brawa za wyciągnięcie tylu detali, brawo za opanowanie tła, mimo, że nie robione w Bieszczadach.

 

Troszkę szkoda, że wkradła się coma (a raczej delikatny tilt), szczególnie z lewej strony to widać. Jest też kilka dwukolorowych gwiazd, ale to są drobiazgi.

Ciężko oceniać mistrza, więc po prostu napiszę, że wielki szacunek za to, że dajesz radę robić takie cudeńka spod swojego nienajlepszego nieba. Brawo jeszcze raz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno nie docenic Twojej wytrwalosci i uporu. :)

Doskonale rozumiem, ze to byla walka o detal i nie jest to latwy zapewne obiekt do obrobki.

Niemniej jednak wynik koncowy troche odbiega od Twoich prac.

Gazetowo bardzo wyszlo jak dla mnie ( jakosc). 

Edytowane przez Marvaz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal na zdjęciu jest niesamowity. Wiem co mówię, bo fotografuję ten obiekt od zeszłego roku. Trochę inna skala, bo wraz z B25 i Sh2-216 i dlatego mi się to wszystko rozłazi w szczegółach. Ja nawet nie myślałem, że w OIII są takie struktury. Pięknie to wyszło. Nie ma do czego się przyczepić, a jak ktoś musi to niech poszuka innego zdjęcia referencyjnego, problem w tym, że nie znajdzie, bo to co jest nie powala.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Tayson said:

Uważam, że stanąłem u progu możliwości swojego sprzętu i własnych umiejętności w okiełznaniu końcowego materiału.

 

To jest interesujące uczucie :-)

 

Zdjęcie znakomite, autora można poznać bez podpisu. Życzę Ci takich prac jak najwięcej w kolejnym roku!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudny obiekt mogę z całym przekonaniem powiedzieć że wracasz Tomasz z tarczą :) Myślę też że widać na zdjęciu nierówną walkę jaka musiałeś stoczyć i że dla tego zdjęcia było by lepiej gdyby było dużo bardziej zaszumione. Raz jeszcze gratuluję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tuvoc napisał:

... ale mnie urzekło najbardziej to jak potraktowałeś ten malutki obszar SH2-219. To jest niezwykle ciekawy obiekt, z silnym obszarem gwiazdotwórczym i mógłbym o nim trochę opowiedzieć, ale nie będę Ci zaśmiecać posta :)

 

Gratuluję i pomyślności w Nowym Roku!

dawaj śmiało!

 

13 godzin temu, isset napisał:

84h!! :flirt:

:flirt:

 

12 godzin temu, JaLe napisał:

Czas oczywiście robi wrażenie. Ale najfajniejsza jest przestrzeń.

Nie wiem jaką obieracie metodę na oglądanie zdjęć astro. Ja odsuwam się na odległość około 1 metra  od monitora i  ustawiam zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

Polecam!

Ja mam monitor 22" wiszacy naścianie. odgradza mnie od niego biurko. Do tego jestem oparty na fotelu. wychodzi jakies 1,2m. 

Warto lekko przygasić oświetlenie i koniecznie oglądać bez jasnego tla po bokach. Ciemna/jasne tlo z brzegów to zupełnie inny odbiór kadru.

 

12 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Troszkę szkoda, że wkradła się coma (a raczej delikatny tilt), szczególnie z lewej strony to widać. Jest też kilka dwukolorowych gwiazd, ale to są drobiazgi.

Zycie to kompromis. FF+FSQ106 lub ixc694+redcat51. 

 

11 godzin temu, Marvaz napisał:

Niemniej jednak wynik koncowy troche odbiega od Twoich prac.

Gazetowo bardzo wyszlo jak dla mnie ( jakosc). 

Dzieki za feedback. Zapisane. Przy kolejnej obróbce wezme to pod uwage.

 

11 godzin temu, kosmit napisał:

Pięknie to wyszło. Nie ma do czego się przyczepić, a jak ktoś musi to niech poszuka innego zdjęcia referencyjnego, problem w tym, że nie znajdzie, bo to co jest nie powala.

łatwiej było mi poznać żonę, niż ogarnąć ten kadr :) 

 

11 godzin temu, Herbert West napisał:

To jest interesujące uczucie :-)

zdecydowanie tak!!!

 

11 godzin temu, gryf188 napisał:

Ciekawi mnie czy nie psioczysz na siebie że nie przesunąłeś kadru odrobinkę do góry :D 

ogólnie rzecz ujmując, to na podstawie internetu ciezko było oszacowac dokładnie co i gdzie. 

po 10h stwierdzilem, ze trafilem, po 20h ze warto palić dalej :) zmiana kadrowania nie miała sensu po uzyskaniu jakiejś połowy materiału.

 

10 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Przepraszam, nie do końca na temat - co zrobić żeby Stellarium pokazywało takie obiekty?

myślę, ze Stellarium nie posiada tak głębokiej bazy danych obiektów.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Maetrik napisał:

Kawał dobrej roboty! Fajnie popatrzeć na takie egzotyczne kadry :)

i ta cytrynka na gorze, miodzio :)

@Tuvoc  dawaj śmiało, to będzie świetne uzupełnienie pięknej pracy :)

 

Haha, no ok :D Dzieciaki śpią to mogę w końcu napisać, ale tak w dużym skrócie i bez pikantnych szczegółów bo od tego jest cała konkretna publikacja przez którą straciłem spory kawałek dnia :P

 

Tak słowem wstępu to od pewnego czasu jak niektórzy zauważyli choruję na niewielkie obiekty idealne do lucky imagingu (mgławice planetarne, skondensowane obłoki HII etc.) dlatego od razu przypomniałem sobie, że czytałem już o Sh2-219. Niestety jest to obiekt raczej dla dużych ogniskowych, ale i czasów ekspozycji takich jak stosował u siebie kolega @Tayson.

 

Mgławica jest bardzo młoda - najprawdopodobniej tylko ok. 100 tys. lat. Jeśli zaczniemy fotografować ten obiekt w paśmie h-alpha to zobaczymy zgrabną mgiełkę o w miarę równomiernym rozkładzie gazu w całej objętości, ale kiedy zejdziemy do zakresu widma w podczerwieni oraz w paśmie milimetrowym to ten piękny symetryczny układ szlag trafia ;)

 

Tak wyglądałoby to w moim newtonie z Barlowem 2x :D (Przegląd nieba DSS2)

01.png.8e5c838f412fa67ef5006d00fca1aca6.png

 

A tak w podczerwieni (przegląd AllWise)

02.png.0e82981257cd37aaa0d58506fe8605b8.png

 

Co tu się wydarzyło? Ten normalnie oznaczany czerwonym kolorem obłoczek (u Taysona pięknie żółty, kapitalnie jak go wyróżnił - co wywołało mój zachwyt :D) to głównie zjonizowany, wzbudzony wodór - powiedzmy, że zdjęcie pierwsze (to był DSS2 Red F+R). Czego natomiast nie widać to tego, że w środku mgławicy przebiega dosyć dziwaczny taniec układu składającego się z niebieskiego karła oraz związanej z nim grawitacyjnie gwiazdy ciągu głównego i jeszcze jednej gwiazdy klasy B5V. Ta ostatnia powoduje regularne wzbudzanie obłoku głównie z atomowego wodoru, który zaczyna się jonizować i zmierza w pewnym bardzo określonym kierunku. Tam spotyka się z uwaga uwaga... większym, niewidocznym obłokiem molekularnym i następują procesy lokalnych zagęszczeń, a co dzieje się potem widać na zdjęciu poniżej :DTo tyle w naprawdę telegraficznym skrócie. Tam jest naprawdę bardzo złożony i ciekawy proces, włącznie z tym, że na czole tej fali jest np. niesiony wodór atomowy. W publikacjach jest to szczegółowo wyjaśnione, są zobrazowania lokalnych zagęszczeń, modele symulujące przebieg procesu itd. Kosmos normalnie :D

 

Sh2-219-Left-composite-colour-image-of-Sh2-219-in-the-optical-North-is-up-and-east-is_W640.jpg

 

Opis zdjęcia z publikacji - Fig. 1. Sh2-219. Left: composite colour image of Sh2-219 in the optical. North is up and east is left. The size of the field is 5. 1 × 5. 2. Pink corresponds to the Hα 6563Å emission, and turquoise to the [SII] 6717–6731Å emission, enhanced near the ionization front. The arrow points to the Hα emission-line star (no. 139 in Deharveng et al. 2003a). Right: composite colour image of Sh2-219 in the optical and the near-IR. Blue corresponds to the Hα emission of the ionized gas, and orange to the K emission of the stars (...).

 

Dla zainteresowanych źródła (miałem szukać publikacji potrzebnych mi do pracy, a skończyło się na nich):
https://arxiv.org/abs/astro-ph/0608465

https://www.researchgate.net/publication/248852020_Triggered_massive-star_formation_on_the_borders_of_Galactic_H_II_regions_III_Star_formation_at_the_periphery_of_Sh2-219

 

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

co zrobić żeby Stellarium pokazywało takie obiekty

 

Nic nie zrobisz, Tayson sam napisał, że obiekt dość rzadko fotografowany, a nie można sobie wziąć czyjejś fotki i zasysać jej do softu. 

Możesz spróbować https://software.starkeeper.it/ Ja rok temu korzystałem z triala, chyba 45 dni. Potrzebowałem dla LDN/LBN. Być może czas darmowy pomoże Ci w zaplanowaniu przyszłych sesji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

 

A czy istnieje jakiś darmowy soft do przeglądania nieba

Ja ogólnie w takich przypadkach stosuję https://telescopius.com/.

Najpierw w stellarium szukam np. oznaczeń LDN lub LBN, potem szukam je w telescopius. Można tam potem odpowiednią bazę obiektów wybrać, oraz „popracować suwaczkami”, żeby wydobyć, co tam siedzi.

 

Np. obiekt, który focił @Tayson można zobaczyć tak:

screenshot-telescopius.com-2021_12.31-10_18_38.png.0277844cfdc990f3e4a652bed6b4c6e4.pngscreenshot-telescopius.com-2021_12.31-10_17_29.png.c35ee8d5babd34a3018bb0162695091f.png

To już nam daje pogląd, że siedzi tam coś ciekawego. (Na podglądzie macie od razu info, jak się to mieści w kadrze z moim zestawem :)

 

 

Btw. obok jest równie ciekawy obiekt w Ha SH2-216. Jakiś czas temu kilku kolegów z forum już go robiło, nawet razem z Sh2-221 w kadrze :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.