Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Po lewej kometa ZTF z prowadzeniem na gwiazdy, po prawej na kometę. Czas ujęć to 200 sekund. Widać różnicę? Po lewej kometa jest rozmazana...

 

Maćku, właśnie chciałem się spytać, skąd u Ciebie takie czasy naświetlania? 200s to sporo, jak na luminację i F3.

Zakładam, że celem było wyłuskanie Atlasa?

Jestem też ciekaw, jak stackowałeś kard z Atlasem, komety poruszały się w różnych kierunkach, do tego dochodził ruch gwiazd, więc mamy tutaj 3 kierunki poruszania się :)

Ja na razie złożyłem gwiazdy, ale zastanawiam się, jak podejść do samych komet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlasa wziąłem z drugiego setupu. Tam wprawdzie miałem prowadzenie na gwiazdy, ale za bardzo rozmazany nie jest..

A co do czasów ... hm... ja mam kamerę CCD z głęboka studnią .... zabytek...

Celem było pokazanie warkocza przy Bortle 5 i pełni Księżyca. Atlas to przy okazji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, dzisiejsze obserwacje pod wiejskim niebem i 10 calowym niutkiem przyniosły sporo zaskoczenia jeśli chodzi o moje oczekiwania co do widoku komety. Pięknie prezentowała się w towarzystwie jaskrawo pomarańczowego Al Kaba, z dokładnie widocznym kątem pod którym była ustawiona. Całkiem przyjemnie spędzone dwie godziny w terenie, pierwszy raz od października :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał(a):

 

Ta koniunkcja jeszcze dzisiaj będzie? I czy ciężko zarejestrować ta mniejszą kometę ?

dzis juz chyba sa dosc daleko od siebie, ta mniejsza widoczna byla u mnie juz na pojedynczej klatce 60s :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była obok gwiazdy Jota Aurigae (Hassaleh, ι Aur), niewyraźny, trochę nieregularny krągły obłoczek, niedługo opuści już gwiazdozbiór Woźnicy. Może miała pojaśnienie od strony płd-wsch, ale i tak ledwie ją widziałem, jakieś 6 magn. Za miastem, 10x50. Trzeba się było śpieszyć zanim Księżyc na dobre wzejdzie, a mróz cokolwiek był dotkliwy. Podziwam Was wszystkich z teleskopami i sprzętem na lutym mrozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Alex 22 napisał(a):

 Podziwam Was wszystkich z teleskopami i sprzętem na lutym mrozie.

Kolega jest nie na czasie - teraz w modzie są astrobudki, astrokanciapy i astrokurniki a pacjent siedzi w ciepłym domu i ogląda Swiątek, skoki albo Ojca Mateusza....

EDIT: stare pierdoły jeszcze Hotel Paradise albo Love Island czasami. Raczej nikt nie ogląda prognozy pogody...

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie i mi się udało trafić na pogodę, chociaż musiałem się urwać wcześniej z roboty. Podwrocławskie niebo i słaba przejrzystość i temperatura na minusie nie rozpieszczały, ale lepsze to niż nic, nawet jakby warkocz gazowy majaczy.

Nikon Z7 II + Sigma 105/1.4 @ 1.8, 130x15s, ISO 1000.

 

Comet ZTF 08.02.2023.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efekcie wczorajszych wyścigów z wieczornymi korkami i wschodzącym Księżycem znalazłem się 90km od domu pod ciemnym niebem. Poleciało grubo ponad 100 klatek, większość - jakże by inaczej - z chmurami. Na razie prezentuję wyciągane za uszy 1x20s. Jak zrobię doktorat ze stackowania komet, być może pokaże to samo tylko trochę mniej zaszumione.

 

Udało się również pomęczyć kometę wizualnie achromatem 150/750. Kierunek warkocza po dłuższych oględzinach okazał się całkiem wyraźnie widoczny. Potem rozstawiłem jeszcze lornetkę 16x70, w międzyczasie oczywiście naszły chmury (jak ja kocham to hobby). Mimo to kometa w lornecie wciąż była bardzo dobrze widoczna, całkiem mocna jest skubana.

 

Canon 6D mod, Samyang 135mm, f/2.8, ISO 1600, 20s

 

1440902073_aaaPIXGIMPwer1.thumb.jpg.c8d8993e6a0736c2c8c93b76e274cd3e.jpg

 

i crop dla degustatorów szumu

 

245970368_aaaPIXGIMPwer1crop.thumb.jpg.5e0e457e998336fdb5ba77a2846f6307.jpg

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.