Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza astrofotka nie będąca avikowaniem planet z kamery Asi.

Wiem, że masa błędów w tym widoczne hot i piksele i mało materiału, ale od czegoś trzeba zacząć. 

Canon 1100d obiektyw budzetowy 80 mm (w trakcie wymiany na lepszy).

Montaż CG 5Gt

25 lightów po 25 sekund, do tego robione przy łysym.

Pierwsze koty za płoty i pierwsze próby ustawienia montażu pod astrofotografie a nie wizual. Pamiątka jest. Na pierwszym planie Capella a kometa w asteryzmie koźląt. Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Autosave.jpg

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony obiecującymi prognozami pojechałem pod ciemniejsze niebo niż wczoraj (20,40 mag/arcsec2).

Niestety w zenicie przesuwały się zdradliwe cirrusy a przy horyzoncie dodatkowo trzeba było walczyć z ostrym cieniem mgły.

Pamiątkowo jedna klatka C200/2,8 @4,0 ISO1600 300s

235486647_KometaiHiady1.JPG.244c6f2b3a42e8ddd83c5972a1bec909.JPG

 

Dystans, jaki kometa pokonała na niebie w ciągu niecałej doby:

2039853418_KOMETAIHIADOWETRIPLE-DOUBLE.JPG.ad3977cee591d83abccc5b750d8a1a9d.JPG 


270975227_KometaiHiadyportretowo.JPG.c530776c3a546bfa3d8eaa798baacf62.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że praktycznie każdy post to fotografia, a jak wygląda u was wizualnie? Ja męczyłem się przez godzine w okolicach Aldebarana i nic nie znalazłem, nie liczyłem oczywiście na kolory, tylko delikatną mgiełke, myślalem jednak, ze jest troche jasniejsza.. Warunki raczej słabe, teren wiejsko-miejski, przy horyzoncie latarnia

Myslalem jednak, ze 12' teleskop coś pokaże nawet w tych warunkach - próbowałem lornetki 10x50 i okularów 28 i 16mm - przez godzine - nie wyszukalem się niczego wyrozniającego się.

Szkoda, bo teraz będzie tylko ciężej, a okienka pogodowego może nawet nie być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kaerpegie napisał(a):

Widzę, że praktycznie każdy post to fotografia, a jak wygląda u was wizualnie? Ja męczyłem się przez godzine w okolicach Aldebarana i nic nie znalazłem, nie liczyłem oczywiście na kolory, tylko delikatną mgiełke, myślalem jednak, ze jest troche jasniejsza.. Warunki raczej słabe, teren wiejsko-miejski, przy horyzoncie latarnia

Myslalem jednak, ze 12' teleskop coś pokaże nawet w tych warunkach - próbowałem lornetki 10x50 i okularów 28 i 16mm - przez godzine - nie wyszukalem się niczego wyrozniającego się.

Szkoda, bo teraz będzie tylko ciężej, a okienka pogodowego może nawet nie być

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w okolicy Radomska 9 bm. widziałem kometę bez problemu przez szukacz 8x50, natomiast wczoraj tj 16 próbowałem ją zaobserwować z miasta i jej nie znalazłem. Miałem dwie lornetki, 7x50 i 12x45 i w żadnej ani śladu komety. Myślę że to wina dużego LP miejskiego, a za miastem z miejscówki w której fotografowałem, to pewnie byłaby jeszcze widoczna. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba ostatnie podejście do komety.

Wykonane 15 lutego koło domu na astrotracku, Canon 5dmkII+ef 300mm + tele 1.4III czyli z 420 mm f5.6

Wybrałem najlepsze 80 klatek z 96, ISO 3200, 60s.

Na razie prosty składak na gwiazdy, jak znajdę więcej czasu złożę na kometę.

 

2023_02_15 C.2022 E3 ZTF stars_2.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Yoozek napisał(a):

Kometa w innym kadrze niż wyżej w towarzystwie Aldebarana Marsa i Plejad 14.02.2023r. ok. godz. 21.

CANON 700D + CANON EF 50mm f/1.8 przymknięty do f/4.0, tylko 1 klatka 120s iso800 ?

 

Kometa C2022 E3 ZTF Aldebaran Mars Plejady 2.jpg

 

To jedna klatka? Wow! Super wyszło. Masz modyfikowany aparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kaerpegie napisał(a):

Widzę, że praktycznie każdy post to fotografia, a jak wygląda u was wizualnie? Ja męczyłem się przez godzine w okolicach Aldebarana i nic nie znalazłem, nie liczyłem oczywiście na kolory, tylko delikatną mgiełke, myślalem jednak, ze jest troche jasniejsza.. Warunki raczej słabe, teren wiejsko-miejski, przy horyzoncie latarnia

Myslalem jednak, ze 12' teleskop coś pokaże nawet w tych warunkach - próbowałem lornetki 10x50 i okularów 28 i 16mm - przez godzine - nie wyszukalem się niczego wyrozniającego się.

Szkoda, bo teraz będzie tylko ciężej, a okienka pogodowego może nawet nie być

Oglądałem kometę kilka razy przez budżetową lornetkę 8 x 50, ale wyglądała jak szarawa kulka bez warkocza. Niebo podmiejskie, 8 km od Inowrocławia, SQM było 19,8 - 20,4mag. Też mam latarnie uliczne o 100m, ale czekałem parę minut na akomodację oka (stare już, 60+) :) Przeszkadza też smog/zamglenie/wilgoć czy co to teraz jest w powietrzu. Nie jest to teraz krystaliczne powietrze. No i niestety nie jest to kometa Neowise https://pl.wikipedia.org/wiki/C/2020_F3_(NEOWISE)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.