Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Raczej nikt nie ogląda prognozy pogody...

Tzn. co, fotografują przez chmury? A fajne rzeczy też lubię sobie pooglądać, choć ostatni rok męczy mnie wątek toczącej się wojny. Na YT, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wismat napisał(a):

Ja tak samo jak Marcin, zacząłem sesję o ok godz 18, 08.02.23. 
Jestem świadomy niedociągnięć, więc oszczędźcie mi batów :) 
Najzwyczajniej chciałem pokazać jak mi to wyszło :)

WO GT81 + Nikon D5300
44x60 sek, iso800


1822290801_c2022e3ztfjpeg.thumb.jpg.371baeda9faa2608ffce6212b461bbe8.jpg

 

1664209098_c2022e3ztfpngcrop.png.c32bef7134e52f311b3dc4125a2a1c65.png

Jest bardzo dobrze...przecież był prawie pełny Księżyc...ja jeszcze niedawno w takiej sytuacji nawet bym pokrowca z setupu nie zdjął, ale cóż taki mamy klimat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jest bardzo dobrze...przecież był prawie pełny Księżyc...ja jeszcze niedawno w takiej sytuacji nawet bym pokrowca z setupu nie zdjął, ale cóż taki mamy klimat :)

Trzeba korzystać chyba teraz z każdego kawałka czystego nieba. Kiedyś się gardziło nocą przy księżycu 85%, teraz się to bierze z pocałowaniem ręki.
Z wyrównaniem tła to użyłem GraXperta. Na początku po razie na kometę i gwiazdy, a na ostatnim etapie jeszcze raz już na zdjęciu z gwiazdami. Nie tknął ani komety ani ogonów. 
Boli mnie najbardziej brak złączki i ustawienia matrycy względem flattera i mikro ślady ruchu gwiazd na wersji z kometą. No ale taki urok DSS. Próbowałem w pixie zrobić to prawilnie czyli wbpp -> cometaligment na registared -> starexterminator na to co wyjdzie -> imageIntegration, ale jak mi wbpp wypluł pliki po 250mb każdy i zacząl to mielić starXterminator bez cuda update to ja nie wiem czy po weekendzie miałbym to zrobione. 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanko odnośnie mojego dziwnego placka na komecie, fotografowałem ją tak jak @wismat 8 lutego pomiędzy godzina 18:35 a 19:31. Składanka to 47 klatek po 1 minutę, materiał zbierany kolorowa kamerą QHY168C TS102/714 FR0.8.

Wyszedł mi w głowie komety jakiś placek, podąża on za kometą i rożni się on wielkością pomiędzy pierwszą a ostatnią fotką. Czy może być to spowodowane jej szybkim ruchem? Na zabrudzenie na matrycy to nie wygląda.

Mniej więcej moja metoda wyglądała tak: składanka fotki w pixie za pomocą skryptu WBPP, potem z alignowanych fotek usuwałem gwiazdy za pomocą StarX, potem procesem CometAligment zalignowałem kometę na koniec złożyłem wszystko za pomocą ImageIntegration.
Wyszło mi takie coś:

image.thumb.jpeg.5e6824353e7bda4845c5bd596bcf9115.jpeg

 

A tutaj pojedyncze klatki, pierwsza i ostatnia:

 

image.thumb.jpeg.a31f91ea4c0d58de9adcc3671b31d9ac.jpeg

 

Ostatnia:
image.thumb.jpeg.856eec5933256d45efd3eeb6f9fd02df.jpeg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 10:07, Limax7 napisał(a):

Jak robicie stacki, że gwiazdy i kometa są punktowe ?

 

Tu jest wszystko dokładnie opisane, w wersji dla DSS + Photoshop:

 

Comet Jaques - How to star freeze (tutorial) ( Tony Cook ) - AstroBin

How to star freeze a comet image (part 2) ( Tony Cook ) - AstroBin

 

Ogólnie podstawowa sprawa to taki dobór czasu ekspozycji, skali i klatek, żeby na kolejnych klatkach branych do stackowania na kometę gwiazdy się na siebie nie nakładały. Trzeba trochę pogłówkować, ale się da - mi wychodzi w miarę, choć obrazy składam w GIMP-ie, bo automat składający kometę i gwiazdy w DSS niestety się krzaczy (przypuszczam, że to wina materiału, a nie samego algorytmu).

 

W dniu 8.02.2023 o 13:27, OBERON RD napisał(a):

3. Narobiłem się jak wół odklikując ręcznie pozycję na 365 klatkach aby zrobić stack i na gwiazdy i kometę w DSS. Było tyle klatek, bo f/2 i 15 sek maksymalnie przy ISO 800.

 

Z tego co piszą w manualu do DSS, to nie trzeba klikać wszystkich klatek. Tzn. najpierw piszą, że trzeba, ale potem jest ta żółta ramka, w której piszą, że nie trzeba ;) (pod warunkiem, że w klatkach jest dobry "time stamp").

 

dss-comet.thumb.jpg.8fa55df3e3051eaf598da4584b8453c3.jpg

 

 

 

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 lutego miało być spotkanie komety z Marsem, ale niestety chmury.

Dwa dni temu, 9 lutego było jeszcze pogodne niebo, więc wtedy zrobiłem taką wstępną fotografię komety zbliżającej się do Marsa. 

Nikkor 55mm, statyw fotograficzny, Nikon D5300, 43x6s, ISO 3200. 

C_2022_E3_ZTF_Mars_2023_02_09_43x6s_ISO_3200.jpg

 

C_2022_E3_ZTF_Mars_2023_02_09_43x6s_ISO_3200_opis3.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

Z tego co piszą w manualu do DSS, to nie trzeba klikać wszystkich klatek. Tzn. najpierw piszą, że trzeba, ale potem jest ta żółta ramka, w której piszą, że nie trzeba ;) (pod warunkiem, że w klatkach jest dobry "time stamp").

Tak wiem, np. Neowise była na tyle jasna, albo na tyle kontrastowa, że wystarczało w DSS kliknąć na pierwszej i ostatniej klatce środek komety (ale ustawcie listę plików według daty/czasu a nie wg. jakości klatek) i program sam składał pozycje pośrednie. Natomiast tu pokazywał czasem jasną gwiazdkę zamiast głowy komety i trzeba dusząc klawisz Shift ręcznie przesunąć na wybrane miejsce krzyżyk centrujący obraz. Może dlatego, że robiłem to obiektywem 135 mm na f/2 i gwiazdek na pojedynczej klatce zarejestrowanych było po kilka tysięcy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OBERON RD napisał(a):

Natomiast tu pokazywał czasem jasną gwiazdkę zamiast głowy komety i trzeba dusząc klawisz Shift ręcznie przesunąć na wybrane miejsce krzyżyk centrujący obraz.

No tak to działa, jak się wybiera ręcznie - nieźle się nawkurzałem za pierwszym razem, gdy mi uparcie wybierał gwiazdy, a gdy klikałem na kometę, to ni hu-hu :) Więc w końcu doczytałem, że żeby zrobić override tego automatycznego wybierania to trzeba z Shiftem. Ale czy przy stackowaniu z zaznaczoną kometą na początku i na końcu sekwencji DSS głupieje, gdy na którejś klatce przy komecie jest jakaś gwiazda, to nie wiem - na razie mam dwie obróbki za sobą, więc dopiero zdobywam doświadczenie :)

 

2 godziny temu, OBERON RD napisał(a):

Może dlatego, że robiłem to obiektywem 135 mm na f/2 i gwiazdek na pojedynczej klatce zarejestrowanych było po kilka tysięcy.

 

A regulujesz Star detection threshold w zakładce Advanced okienka Register? Pewnie tak, bo to podstawowa opcja, ale wolę spytać na wszelki wypadek. Focę głównie ze 135 mm, więc gwiazd w kadrze zawsze jest od groma, ale zawsze jestem w stanie tak ustawić próg detekcji, że gwiazd do rejestracji mam ok. 100-150. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

A regulujesz Star detection threshold w zakładce Advanced okienka Register? Pewnie tak, bo to podstawowa opcja, ale wolę spytać na wszelki wypadek. Focę głównie ze 135 mm, więc gwiazd w kadrze zawsze jest od groma, ale zawsze jestem w stanie tak ustawić próg detekcji, że gwiazd do rejestracji mam ok. 100-150. 

To może być to, ja uznałem, że ponad 7 tysięcy to za dużo i zszedłem do 1000 gwiazdek. Na drugi raz spróbuję skromniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.