Skocz do zawartości

Potężna burza geomagnetyczna - 10-12 maja 2024


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

To było spektakularne! Z niemal centrum Krakowa, gołym okiem! 

Jak nigdy nie przeklinam tak nie mogłem się powstrzymać.

Dobrze że nikt na dachu nie słyszał 😅.

 

Ależ nabrałem smaka na wyjazd zorzowy... 

 

 

Edytowane przez M_H
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, M_H napisał(a):

To było spektakularne! Z niemal centrum Krakowa, gołym okiem! 

Jak nigdy nie przeklinam tak nie mogłem się powstrzymać.

Dobrze że nikt na dachu nie słyszał 😅.

 

Ależ nabrałem smaka na wyjazd zorzowy... 

 

 

 

To prawda, w Krakowie było widać z centrum gołym okiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Koszy89 napisał(a):

Chmury znow złamały mi serce 😭

No fajne fotki macie , ja mam tylko fioletowe chmury .

Mam dosyc

 

Też miałem chmury zgodnie zresztą z prognozami. Pojechałem nawet nad morze aby świateł nie było i nic się nawet nie przebiło. Na FB co tydzień ktoś wrzuca zorzę, a tutaj albo chmury, albo w pracy, albo nie wiedziałem że jest. Najgorsze że to teraz może już być max aktywności Słońca i zacznie spadać. 

Najgorzej że to była chyba maksymalna zorza jaka może być i teraz temat będzie wałkowany przez miesiąc albo lepiej.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Czy dziś też się coś szykuje?

Cześć

Cytuję za spaceweather.com: "BURZA SIĘ NIE SKOŃCZYŁA: CME uderzył w pole magnetyczne Ziemi 10 maja, wywołując największą burzę geomagnetyczną od prawie 20 lat – ekstremalne zdarzenie (kategoria G5). Obecnie spada (obecnie kategoria G3), ale to jeszcze nie koniec. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 24-48 godzin w pole magnetyczne Ziemi uderzy więcej CME, które mogą zepchnąć burzę z powrotem do poważnego lub nawet ekstremalnego poziomu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Charon_X napisał(a):

 

Też miałem chmury zgodnie zresztą z prognozami. Pojechałem nawet nad morze aby świateł nie było i nic się nawet nie przebiło. Na FB co tydzień ktoś wrzuca zorzę, a tutaj albo chmury, albo w pracy, albo nie wiedziałem że jest. Najgorsze że to teraz może już być max aktywności Słońca i zacznie spadać. 

Najgorzej że to była chyba maksymalna zorza jaka może być i teraz temat będzie wałkowany przez miesiąc albo lepiej.

Niestety to samo u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Dziś był kolejny rozbłysk. Gigantyczna plama słoneczna 3664  dziś (11 maja @ 0139 UT) dała kolejny rozbłysk rentgenowski - najsilniejszy jak dotąd. Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA zarejestrowało jasny błysk w utrafiolecie z eksplozją o kategorii X5.8. Jak duże było CME i czy skierowane w stronę Ziemi jeszcze brak danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zbyszekzz napisał(a):

Cześć

Cytuję za spaceweather.com: "BURZA SIĘ NIE SKOŃCZYŁA: CME uderzył w pole magnetyczne Ziemi 10 maja, wywołując największą burzę geomagnetyczną od prawie 20 lat – ekstremalne zdarzenie (kategoria G5). Obecnie spada (obecnie kategoria G3), ale to jeszcze nie koniec. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 24-48 godzin w pole magnetyczne Ziemi uderzy więcej CME, które mogą zepchnąć burzę z powrotem do poważnego lub nawet ekstremalnego poziomu".

 

30 minut temu, zbyszekzz napisał(a):

    Dziś był kolejny rozbłysk. Gigantyczna plama słoneczna 3664  dziś (11 maja @ 0139 UT) dała kolejny rozbłysk rentgenowski - najsilniejszy jak dotąd. Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA zarejestrowało jasny błysk w utrafiolecie z eksplozją o kategorii X5.8. Jak duże było CME i czy skierowane w stronę Ziemi jeszcze brak danych.

 

 

Zapalą się Nam linie telegraficzne ?

 

@bajastro u mnie właśnie tak to mniej więcej wygalało.

 

PS. Jakiś szybki skrócony kurs focenia lustrzanką ? Bo mogę pożyczyć ale nie mam w sumie pojęcia co. Canon 650D z kitem.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, astrokarol napisał(a):

PS. Jakiś szybki skrócony kurs focenia lustrzanką ? Bo mogę pożyczyć ale nie mam w sumie pojęcia co. Canon 650D z kitem.

 

Na pewno bierz ze statywem i wężykiem spustowym jak masz taką możliwość. Ostrość ręcznie na jakąś jasną gwiazdę, autofocus wyłączyć. Czasy naświetlania przy jasnej zorzy i kitowym ciemnym obiektywie to pewnie po 3-5s, trzeba by popróbować. ISO proponuję nie większe, niż 800. No i raczej trzymać się krótszych ogniskowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu duże zachmurzenie, ale postawiłem aparat na parapecie i włączyłem interwałometr. Gołym okiem nic nie widziałem. Na szczęście na paru zdjęciach mam zorzę.

IMGP0774.thumb.jpg.72451e0f4975396738f2c480e6cb85d3.jpg

Poznań, 11.05.2024, godz. 0:15

Czas naświetlania 10 sek. ISO 100, przysłona 4

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.