Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie zrobione w nocy 12.04.2022 podczas wspólnych obserwacji na moim kanale na YouTube "Nocny Marek". Zachęcam Was do subskrypcji. Tym oto zdjęciem rozpoczynam nowy styl prezentacji "zakamarków". Dajcie znać co o nim sądzicie. Opis jest na zdjęciu więc tutaj napiszę tylko, że widzimy okolice krateru #Bullialdus. Zdjęcie zestackowane z 40% klatek z 5000, Newton 12", Dobson GoTo, kamera ASI 462 MC, Balow x2, 2" TV, ekspozycja 4 ms, gain 154.

 

opis.thumb.jpg.d8efe7d55ea50865d646f3ddef93c084.jpg

 

Film z obserwacji znajdziecie tutaj:

 

 

 

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Wróciłem na Księżyc! :D

Strasznie mi brakowało zwiedzania kraterów, teraz dużo więcej czasu poświęcam na obserwacje, nie tylko fotki. Pomyliłem się i zapomniałem zebrać jeden panel do mozaiki, niestety nie zebrałem całej oświetlonej tarczy. Poniżej crop 100% rejonu Kopernika z Maka 180/2700 i kolorowej ASI533.

 

image.thumb.jpeg.30392e387a60bb28a636385bcc8e5041.jpeg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.01.2021 o 19:17, Nocny Marek napisał:

Data 17.01.2021 godzina 17.15 Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow TV 2” x2, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS.

Z ukłonami dla @Loxley :)  bo to on podpowiedział mi aby zwrócić uwagę na ten obszar. Noc miała być cała bezchmurna okazało się, że miałem niecałe dwie godziny przerywane chmurami. Siarczysty mróz skutecznie nie pozwalał się skupić i operować palcami.

 

Morze Smytha (Mare Smythii, pierwsze zdjęcie, przy krawędzi globu) i Morze Brzegowe (Mare Marginis, drugie zdjęcie, przy krawędzi globu). Jest to swego rodzaju rzadki widok ale korzystna libracja pomogła lepiej przyjrzeć się tym obszarom. Szczerze to dla mnie nic szczególnego bo brakuje cieni itp. Jednak ze względu takiej pozycji skupiłem się także na tym obszarze. Niestety z niewiadomych powodów jedno ujęcie kamerka zrobiła w mono i przez to obraz wygląda jakby przeszedł przez sitko (normalne to?). To co mnie najbardziej interesuje to nazwy struktur, wzgórz widocznych na samej krawędzi Księżyca (jak wiecie to śmiało napiszcie mi). Dołączam jeszcze sklejkę dwóch zdjęć.

2021-01-17-1609_0-Moon_lapl4_ap418_conv_PANO_FB.jpg

 

2021-01-17-1615_6-Moon_lapl4_ap415_conv_PANO_FB.jpg

 

BezNazwy_Panorama1_ps_FB_small.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

A to mój Albategnius z Kleinem w szerszym ujęciu, powyżej Hipparchus z Horroksem na skraju zdjęcia, poniżej Hipparchusa z prawej Halley i Hind. Oświetlenie z drugiej strony - ostatnia kwadra.

C11+Barlow2x (f=5600 mm) ASI 294. 25% z 600 klatek.

 

09.17.alba.jpg

Edytowane przez adams
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Odkurzyłem setup po prawie roku przerwy. Mak 180, ASI1600MM, AZ-EQ5. AS3+Gimp. Zbierane już przy delikatnie zaparowanym korektorze, ale coś widać. Przejrzystość i seeing były dobre.

tycho.jpg

me.jpg

Edytowane przez knowak
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Nie wiem czy odpowiedni dział jeśli nie, proszę o info. Tak czy siak, dopiero zaczynam w wykonywaniu zdjęć Księżyca z większą ilością szczegółów. Mój sprzęt to SW 90/900 z podstawowymi okularami (20mm, 25mm, 10mm i 4mm). Na początek wrzucam okolice południowego bieguna, czyli kratery Clavius, Maginus czy słynnego Tycho. Z góry dzięki za opinie :D

IMG_20230213_230325.thumb.jpg.91dad58ee53b42a995dab4c241c3c9c4.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Milena Niemczyk napisał(a):

Cześć :)

Nie wiem czy odpowiedni dział jeśli nie, proszę o info.

Jeśli to smarrfonem, to mozna wrzucić jeszcze do działu smartfonowego.

Mnie zawsze ciekawia opisy - jakim sprzętem, przez jaki konkretnie okular. Czy jedno zdjecie czy stack. Jaki seeing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Milena Niemczyk napisał(a):

 Z góry dzięki za opinie :D

Jako fotka wspominająca obserwacje ok, widać okular itd. Fotka nie przepalona, ale: widać aberrację chromatyczną, rozmycie po bokach. Łatwiej ustawić ekspozycję na fragment, niż na całym polu. W tym dziale są raczej stacki z filmów bez kompresji, inaczej nie wyłapiesz drobnych szczegółów. Pojedyncze zdjęcie zawsze będzie "nieostre", nawet z większego teleskopu. Poniżej Twoja fotka cz-b i lekko podostrzona, obcięte to co nieistotne. Może spróbuj zdjęć przez czerwony filtr? Tylko, że smartfon potrafi wyostrzyć na paprochy na filtrze :hmm:

 

1090850762_MilenyKsiyccrop.jpg.e8407e398aa1da5f7d7095307c40d864.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.