Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym 10 mag, to Radku trochę przesadziłeś... Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann ma zazwyczaj jasność rzędu 15-17 mag, podczas wybuchu osiąga ona zazwyczaj jasność 12-13 mag. Czasem zdarza się że pojaśnieje do 11 mag.

No fakt, te 10 mag wziąłem z sufitu. Tak mi się zdawało, że rekordowo może jaśnieć o 10 mag, ale mogłem najpierw sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mnie udało się dostrzec kometę i to całkiem przypadkiem. :mellow:

Po przesunieciu czasu o 17:20 już było dość ciemno, gdy wracałem z pracy, szedłem przez miasto trochę ciemniejszym miejscem,

popatrzyłem na Kasjopeję odnalazłem Capelle, jest Perseusz a tu niedaleko coś mdłego widać i to gołym okiem :banan:

jeszcze wzrok się dobrze nie przyzwyczaił a kometę widać jak na dłoni.

Teraz codziennie jak pogoda pozwoli będę podglądał jak kometa rośnie.

Niebo dziś nad Zamościem lekko zamglone, w dzień było pochmurno. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest bezchmurnie. Właśnie wróciłem z obserwacji. Dziś pierwszy raz (zresztą tylko od 17:40 do 18:10) można było podziwać kometę na dość ciemnym bezksiężycowym niebie - widok jest niesamowity!!!!

 

Dziś tę najbardziej zewnętrzną otoczkę komety można było dostrzec gołym okiem, w lornetce natomiast była ona bardzo wyraźnie widoczna. W lornetce i gołym okiem jej średnicę szacowałem na około 20', natomiast jasnoœć na 2.4 mag.

 

W teleskopie znowu było wyraźnie widać gwiazdopodobne jądro, którego jasność oceniłem dziś na 9.5 mag. Chmurka obok jądra zmienia powoli ksztalt ze stożkowatego w eliptyczny. Jej rozmiary to około 2'x1.5' a znajduje się w PA~220 stopni. Wewnętrzna pyłowa koma ma dziś średnicę około 8'. Średnicę zewnętrznego gazowego halo oceniłem w teleskopie na 18'. Odpowiada to liniowej średnicy równej prawie 1 300 000 km !!! Zewnętrzne halo komety ma zatem średnicę zbliżoną już do średnicy Słońca!!

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Warszawa sie rozpogodzilo... wrescie. Musze przyznac, ze od ostatniego razu otoczka znacznie sie powiekszyla - mam nadzieje, ze to nie koniec. :Salut:

W którym miejscu? Ja czekam i czekam i się nie mogę doczekać.

O 19 było chwilkę trochę przejaśnień ale zanim się wychłodził sprzęt to zaszło. Ale czekam... ;)

 

p.s. na AstroForum chyba jest czas GMT+2 ciągle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji... ależ ona urosła: podwójna otoczka, która po dłużyszm wpatrywaniu się ukazuje swoją strukturę. Gołym okiem wprawny obserwator pozna już, że to raczej nie gwiazda ;) Jasność "na oko" ciut większa niż delta Persei... ale o ile jasność utrzymuje się na stałym poziomie to rozmiary kątowe cały czas rosną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie już ja widać, ale jeszcze przeszkadzaja resztkowe chmurki. Otoczka cały czas puchnie, ma juz prawie 8' kątowych średnicy, przez co wydaje się nieco bledsza, ale chmurka obok jądra też rosnie i jest całkiem sporą jasniejsza plamą. Przy tym rozmiarze otoczki ocene jasności zmuszony jestem robić gołym okiem, bo lornetka 10x50 jest zbyt silna. Kiedy chmurki sie rozejdą, a powinny juz niebawem, to spróbuje jakieś fotki zrobić. Dawno sie tak nie "grzałem" z powodu komety, a ta z nocy na noc daje fascynujące widowisko.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkońcu nad krakowem pogoda odpuściła i widać gwiazdy :) jest mgła i straszna wilgotnośc juz nie wspominając o dymie z kominów który spowija okolice moją ale kometke trafiłem gołym okiem bez problemu a w lornetce wygląda bardzo okazale szkoda ze nie ma ogonka :) ciekawe co nam jeszcze zafunduje ten obiekt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie obejrzałem. Powód: nijak nastawić oś biegunową paralaktyka na gwiazdę polarną, bo na tarasie ją dach zasłania, a niepodobna w tej chwili wyprawiać się z teleskopem gdzie indziej. A lornetka, z którą można bez przeszkód wędrować, czeka na kolimację... No, ale prędzej czy później kometkę obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, dziś najfajniejsze warunki do obserwacji kometki w porównaniu do dni poprzednich, więc rozłożyłem sobie statywik ;) Niebo czyściutkie, nic nie pałęta się jak wczoraj. Zimno.

 

Tak jak wczoraj, gołym okiem rozróżnić można niepunktowość kometki. W unieruchomionej lornetce... Uaaa, wielka jest. :helo:

 

W zasadzie wygląda tak jak na miniaturce na stronie głównej. :D :

 

wyraźnie widać część jaśniejszą, -"głowa", które wydaje mi się być takich rozmiarów jak cała kometka widziana w piątek. Dookoła spora otoczka-halo, jednak nie okrągła, spłaszczona, jakby zanikająca po stronie prawej, odwrotnie niż na miniaturce.

 

Dla porządku dodam, że w przeciwieństwie do obserwacji z piątku, nie wpada kolorystycznie w żółty zafarb; po prostu dwa odcienie szarego. Ale za to jakich rozmiarów! (w porównaniu do "kropy" Jowisza z ubiegłych miesięcy).

 

Bezchmurnego nieba!

 

Edit: tych sło szukałem: głowa, halo ;)

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo mgły, lekkiego zachmurzenia, lamp i księzyca udało się wyłuskać kometę nawet gołym okiem (choć w takich warunkach ciężko dostrzec różnicę pomiędzy nią, a typową gwiazdą). Dopiero przez teleskop widać jak bardzo urosła od ostatniego razu kiedy miałem możliwość ją obserwować (2 dni temu).

 

Mam nadzieję, że pogoda pozwoli ją jeszcze chwycić na ciemniejszym, bardziej przyjaznym niebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, jaką osiągnie maksymalną średnicę.

Jak na razie rozrasta się bardzo szybko.

 

W tym momencie zewnętrzne (gazowe) halo ma już 18'. Jego jasność powierzchniową szacuję na jakieś 12.5 mag/(minutę kwadratową). Zakładając, że całkowita jasność tej otoczki jest stała, przestanie być ona pod bardzo ciemnym niebem za jakis tydzień, kiedy osiągnię średnicę około 40', a jej jasność powierzchniowa spadnie poniżej 14 mag/minutę kwadratową.

Większe rozmiary osiągnie prawdopodobnie pyłowa otoczka, której średnica aktualnie wynosi już jakieś 8'. Średnica ta rośnie liniowo z czasem. Zakładając, że jej jasność całkowita będzie w przybliżeniu stała (a tak powinno być), wraz ze wzrostem średnicy tej otoczki, jej jasność powierzchniowa będzie malała. W tym momencie jasność powierzchniowa to około 6.5 mag/(minutę kwadratową). Około 12 listopada średnica tej pyłowej głowy powinna osiągnąć już jakieś 30' (gazowe halo już raczej nie będzie widoczne) - jasność powierzchniowa powinna wynosić wtedy jeszcze 9.5 mag/(minutę kwadratową), czyli kometa powinna być nadal widoczna nawet z miasta. Pod koniec listopada średnica głowy komety powinna osiągnąć już jakieś 60', a jasność powierzchniowa powinna spaść do 11 mag/(minutę kwadratową). Co ciekawe idąc dalej tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że kometa powinna być ciągle widoczna na początku stycznia jako obiekt o średnicy około 2 stopni i jasności powierzchniowej 12.5 mag/(minutę kwadratową), co oznacza, że na ciemnym niebie powinna być ciągle widoczna bez większych problemów. Kometa powinna przestać być widoczna nawet z ekstremalnie ciemnych miejsc dopiero w lutym, kiedy jej średnica przekroczy 3 stopnie...

Tyle mówią proste szacunki. Jak będzie naprawdę przekonamy się za kilka tygodni lub miesięcy ;)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, gdy dzisiaj spojrzałem przez lornetkę na jej piękną, jasną głowę to zaraz pomyślałem sobie, jaka byłaby ładna, gdyby miała równie jasny ogon. Przynajmniej na 2-3 stopnie :rolleyes:

 

Tylko ze poki co kometa jest w ~ w opozycji.

Na ogon nie ma co liczyc zanim sie dosc znacznie nie przesunie.

Na Suhorze dzis czyste niebo, naogladalem sie jej az do znudzenia...

Edytowane przez msiwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.