Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Na koniec "dzisiejszych" emocji wrzucam Panoramkę z Cyrhi w Zakopanem zrobioną chwilę przed właściwą sesją kometarną.

 

Ale i tu złapała się delikatnie.

 

 

attachicon.gifpanorama z cyrhli2.jpg

resize 12% i crop

 

Kruca fix, to zeście, Panocku, sakremencko piknom panoramkę wyczarowali, hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas,

 

Twoja informacja na temat średnicy głowy komety 17P/Holmes pochodzi z 9 listopada 2007, kiedy średnica głowy komety wynosiła około 20', a znajdowała się ona około 1.6 j.a. od nas. Dwa-trzy miesiące później rozmiar katowy głowy komety 17P/Holmes urósł aż do około 90', a znajdowała się wtedy już około 2.5 j.a. od nas. Oznacza to, że średnica jej głowy sięgała 7-8 średnic Słońca, czyli ponad 10 milionów kilometrów!!!

 

W przypadku komety C/2011 L4 (PANSTARRS) mówimy o rozmiarach wielokrotnie mniejszych. Wizualnie średnica jej głowy oceniana jest najczęściej na 2' - 5' (na zdjęciach też wygląda to podobnie), co przy odległości około 1.2 j.a. od Ziemi oznacza rozmiar rzędu 110 - 280 tysięcy kilometrów.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to to :)

 

 

o a to oznacza, że obecnie kometa ma od 10x większą średnicę niż Ziemia, aż do 2 średnic Jowisza!

Nie wszyscy zdajemy sobie po prostu sprawę z tego, jak duże obiekty obserwujemy.

Niby to tylko paro-kilometrowy zlepek gazu, lodu, pyłu, którego Słońce, może "rozdmuchać" aż do rozmiarów gazowego olbrzyma.

fascynujące

Właściwie to należałoby użyć określenia: otoczka, a nie kometa, ponieważ to tylko chwilowy przejaw sublimacji materii z niewielkiego jądra.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce z którego obserwowałem i fotografowałem kometę 17 marca 2013 (w dniu wystąpienia zorzy polarnej)

 

 

Panoramka wirtualna:

 

http://www.360cities.net/image/night-sky-and-comet-panstarrs-poland

 

.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W wypadku naszej komenty mozna zauważyć, że po dotarciu do niej plazmy, tak jakby jej warkocz się rozszerzył :-)

 

A tak zakończyl żywot warkocz komety Encke po CME.

 

http://science.nasa.gov/media/medialibrary/2007/10/01/01oct_encke_resources/movie_short.gif

Edytowane przez 21szpak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę jeszcze dwie fotki z 17-go marca. Warunki do obserwacji nie były tak dobre jak dzień wcześniej, ale za to mogłem spojrzeć na kometę przez teleskop, co zrobiło na mnie spore wrażenie.

 

Nie udało mi się zrobić żadnej interesującej fotki, więc trochę się pobawiłem z wyeksponowaniem komety i wyszło mi coś takiego:

8571597927_fa6b46f3f7_c.jpg

C/2011 L4 (PANSTARRS) comet - 2013-03-17 19:15 CET by AstroTripper2000, on Flickr

 

Udało mi się złapać ją przez teleskop. Niestety, montaż bez napędu + zbyt długi czas naświetlania (2 sekundy) nie pozwolił uzyskać zbyt dobrego efektu. Eh, chyba naprawdę muszę się nauczyć ustawiać montaż na polarną i zainwestować w napęd.

 

8573617961_15749e71b6_z.jpg

C/2011 L4 (PANSTARRS) comet - 2013-03-17 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystkie zdjęcia FTS level 0 z kometą w kadrze są dostępne

więc zrobiłem finalną animację poruszającej się komety i jej widoku z sondy STEREO-B HI1

 

 

Stakowałem na gwiazdy. Mam jeszcze w planie wyrównać na kometę.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z 17.03

I dziś powtórzyłem i zwielokrotniłem wczorajszy sukces icon_biggrin.gificon_eek.gif
Na sam pierw wyznaczyłem sobie mój zachodni horyzont tak na oko i wychodzi ok. 0,5 stopnia icon_razz.gificon_eek.gif choć to tylko kawałek reszta ok 1-1,5 stopnia icon_biggrin.gif (spróbuję trochę dokładniej go wyznaczyć)

Potem wróciłem do domu by zaktualizować położenie bo troszkę się zmieniło dziś. Przez pół godziny nic, w pewnym monecie miałem już wrócić do domu po stellarium bo nie mogłem jej znaleźć. Patrzę na godzinie czy zdążę jest 18.44 przenoszę wzrok na niebo a tam mgiełka icon_eek.gif Patrzę lornetką i potwierdza się: to kometa icon_razz.gif
Gołym okiem im później tzn. ok. 18.55 widoczna najlepiej. Widać było wyraźnie rozmazaną kreskę zwróconą w lewo.

Lornetka 10x50: piękna, piękna i jeszcze raz piękna. Bez problemu widać jądro komety. Piękny warkocz a wszystko wykańcza jej pomarańczowy kolor z lekkim zabarwieniem zielni.

Synta miała spacer 100 metrowy ale jednak znów nie zdążyłem.

 

 

i z dzisiaj

 

I znów udało się icon_razz.gif To już moja trzecia obserwacja tej komety !
Zauważyłem ją około 19.03 dość wysoko nad horyzontem. Pogodę miałem słabą, tuż nad horyzontem unosiły się chmurwy.
Widok słaby ale jest !! Skończyłem ok. 19.20 bo już po prostu było ja bardzo słabo widać a po za tym jestem troszku chory.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spotkania z kometą PANNSTARS zaczęły się w zeszły weekend kiedy to zaobserwowałem ją na działce.Pierwsze wrażenia???

Kometa była dość wysoko czego się nie spodziewałem ale widoczna po sam moment zachodu nad drzewami. Świetna przejrzystość :D

Na drugi dzień postanowiłem się wybrać do obserwatorium i tam ją dokładnie uwiecznić na zdjęciach. Wszystkie moje wypociny poniżej

 

ZELÓW post-21348-0-47873500-1363807442_thumb.jpg

post-21348-0-57893100-1363807516_thumb.jpg

post-21348-0-58075400-1363807532_thumb.jpgpost-21348-0-90030800-1363807544_thumb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej obserwacji w sobotę dziś znów próbowaliśmy z Narzeczoną w tym samym miejscu. Tuż przed 19 udało się ją dostrzec przez lornetkę, chwilę później nawet ledwo ledwo gołym okiem. Daleko było do widoków z soboty, ale zawsze coś:) Później weszła za rozmyte chmury na horyzoncie i widoczność jeszcze się pogorszyła. Gołym okiem nie było szans, ale śledziłem ją lunetą 20x60 aż zaszła za horyzont licząc na dziurę w "chmurach". Niestety nie udało się :)

Mimo wszystko było fajny i jestem zadowolony, że w trudnych warunkach udało się ją długo obserwować! Teraz pogodowy armagedon, ale za kilka dni znów spróbuję! :) Tylko ten księżyc coraz jaśniejszy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować ominąć problem zaświetlenia Księżycem

bo kometa widoczna staje się także na niebie porannym.

 

Od teraz do 25 marca można próbować, potem kilka dni z blaskiem Księżyca i od 28 marca wieczorne niebo wolne będzie od Księżyca.

A na początku kwietnia kometa będzie okołobiegunową (nie będzie zachodzić) przy czym ciut lepsze warunki obserwacji będą rano.

 

Do ok. 22 kwietnia będzie można unikać Księżyca. Potem znów czas pełni....

 

 

Warkocz komety załapał się też na zdjęciach z instrumentu HI-2 sondy STEREO-B

 

20130316_220921_s4h2B_2.jpg

 

 

Więcej o tych instrumentach i ich polach widzenia tu:

http://stereo.gsfc.nasa.gov/classroom/secchi_fov.shtml

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.