Skocz do zawartości

Kometa C/2011 L4 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji takich wypadów zawsze lepiej jeździć w kilka osób. Tym razem byłem sam i trochę mnie postraszyli tubylce, kiedy po zmorku stwierdzili, że muszą sprawdzic kto im sie rozstawił na polu nieopodal gospodarstw... Kilku factów z latarkami robi wrażenie :) Na szczęście po wytłumaczeniu co tak naprawdę robię odpuścili i poszli sobie spokojnie do domów...

Masz rację.Ja stałem na zapleczu stacji benzynowej i dwóch osiłków z Agencji Ochrony Solid próbowało mnie przegonić. No bo to facet ubrany na czarno, z lornetką i aparatem i jeszcze laptopem.....Jak im pokazałem kometę to opadły kopary i obiecali mnie obserwować z daleka jakby tubylcy na moment wytrzeźwieli i szukali atrakcji :):) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji takich wypadów zawsze lepiej jeździć w kilka osób. Tym razem byłem sam i trochę mnie postraszyli tubylce, kiedy po zmorku stwierdzili, że muszą sprawdzic kto im sie rozstawił na polu nieopodal gospodarstw... Kilku factów z latarkami robi wrażenie
:)
Na szczęście po wytłumaczeniu co tak naprawdę robię odpuścili i poszli sobie spokojnie do domów...

Masz rację.Ja stałem na zapleczu stacji benzynowej i dwóch osiłków z Agencji Ochrony Solid próbowało mnie przegonić. No bo to facet ubrany na czarno, z lornetką i aparatem i jeszcze laptopem.....Jak im pokazałem kometę to opadły kopary i obiecali mnie obserwować z daleka jakby tubylcy na moment wytrzeźwieli i szukali atrakcji
:)
:)
:)

 

Ciekawie. :) Czego się nie robi dla astronomi....

Dobrze że nie napadli na ciebie z nienacka z kosami i widłami :D Bo to zależy od ucywilizowania miejscowych mieszkańców...

 

Miło że rozpowszechniacie ten temat na wsi, oraz wśród pracowników ochrony :)

 

________________________________________________________

Wracając do obserwacji... W piątek mi się nie udało. Wczoraj nie mogłem. To dzisiaj musi się udać! Trzymajcie za mnie kciuki tak jak ja trzymam za Was! :D

 

 

 

PS. Nauczcie mnie korzystać z cytatów, bo zawsze jest coś z nimi nie tak :P

 

Pozdro

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciekawie. :) Czego się nie robi dla astronomi....

Dobrze że nie napadli na ciebie z nienacka z kosami i widłami :D Bo to zależy od ucywilizowania miejscowych mieszkańców...

 

Miło że rozpowszechniacie ten temat na wsi, oraz w&p>

Pozdro"

 

SEBOS - ja tylko cytowałem to po pierwsze.

Po drugie - sam mieszkam na wsi i wcale mnie to nie uraża ! Są ludzie i ludziska a dostać w mordę można wszędzie - a tam akurat była wieś.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nad Lesznem chmury :scratchhead: , ale po wczorajszej "wyprawie" mogę być zadowolony.

Wspólnie z Michałem Kałużnym wybraliśmy się do Belęcina. Poniżej efekt wyjazdu.

15 x 10 sekund, ISO 400, Canon 7D, EQ6, SW Quattro f/4 carbon.

Witam,

 

gratuluję pięknego zdjęcia !!

 

Ja dziś (w Warszawie) po raz pierwszy lepiej widziałem kometę i mam ją na zdjęciach (z warkoczem). Jeśli zdjęcia po przejrzeniu nie będą złe, to może coś pokażę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja umiera ostatnia :)

Jak kometa będzie wyżej to już się szykuję na dłuższe ekspozycje w ognisku głównym. Przy lepszym kontraście może uda się lepiej wyseparować ogony. Faktem jest też, że będzie mieć mniejszą jasność.

Pożyjemy zobaczymy, póki co to prognozy pogody nie są obiecujące dla zachodniej części kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja drugi dzień pogody nie potrafię wykorzystać, nie potrafię jej znaleźć...

Moimi punktami odniesienia były 2 gwiazdy w Baranie (Hamal, Sheratan) i 2 gwiazdy w Andromedzie (Almaak i Mirach) w tym właśnie oknie obniżonym nad horyzont starałem się szukać i się udało :) Kolega z zerowym doświadczeniem w astronomii po wskazaniu obszaru odszukał ją gołym okiem i prawidłowo ją wskazał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty dzień obserwacji z rzędu. Chciałem zrobić pierwsze timelapse komety, jednak było ciężko. Jeszcze po drodze pojawiła się chmura. Bynajmniej ze 100 zdjęć mogę zrobić kilkusekundowy filmik, ale to już kiedy indziej. Jasność komety oceniam na 2.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę widać coraz lepiej.Jednak konieczna jest do obserwacji lornetka.

Gołym okiem z trudem dostrzegalna.Osoby z pieskami na łące którym pokazywałem gdzie patrzeć

nie widziały jej .W lornetce bez problemu.

Pamiątkowe foto z niedzieli w załączeniu.

post-2855-0-87195700-1363547038_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja drugi dzień pogody nie potrafię wykorzystać, nie potrafię jej znaleźć...

 

Mi jakoś poszczęściło się od pierwszego spojrzenia przez lornetkę, a nawet nie wierzyłem, że będzie w ogóle widoczna

Ale nałożyłem genialne zdjęcie Darka B na screen ze Stellarium:

 

C2011L4-DarekB&stellarium..jpg

 

albo po prostu, tuż po zachodzie Słońca, odmierz nad nim do góry około 20° (dwie szerokości pięści wyciągniętej ręki)

może to Ci pomoże?

 

Swoją drogą, kometa ma bardzo szeroki warkocz, może mi się wydawało, ale widziałem, że jego jasność nie jest jednorodna, jakby warkocz posiadał jaśniejsze, bardziej lśniące miejsca. Niestety nie było szans wytargać jakiś teleskop. Ale nawet w lornetce kometka wygląda przepięknie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niebo było lepsze niż wczoraj u nas w Lublinie i w końcu zaliczyłem tę kometę przed nadchodzącą załamką pogodową. Mimo że komety dla mnie to nie pierwszyzna, długa przerwa obserwacyjna zrobiła swoje. Zdziwiłem się że tak wyraźny obiekt z trudem rzucał się w oczy (lornetki 10x50)

IMG_7157a.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj byłem lepiej przygotowany. Zabrałem paralaktyka, wszystkie kable, złączki i całą resztę gratów. Ze swojej strony zrobiłem wszystko co trzeba ale Panstarrs odmówiła współpracy

3:1 dla komety ... ale jeszcze ją dorwę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wracałem z Lublina, zatrzymałem się na przystanku wyjąłem lornetkę 10*56, przeszukałem kierunek zachód. Widoczna nie na wprost, ale niebo było znakomite. Kometa wyglądała olśniewająco, warkocz trochę jakby chciał się rozdzielić, połyskujące jądro co raz wychodząc z mgiełki otaczającej centrum, jakby wyżarzony węgielek w kolorze pomarańczu rozgrzewał się do żółci wręcz biały i stawał bardziej widoczny. Warkocz gdzieś na 3/4 do 1/2 pola mojej lornetki gdzieś koło 3-4 stopnie. Nie zapomnę tego widoku do końca życia. Miałem wrażenie, że jest tak blisko na wyciągnięcie ręki, mając jednocześnie świadomość, że jest tam daleko, przemierza, pustkę wszechświata. Niesamowite !

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.