Skocz do zawartości

Kalibracja OSC flat, dark flat - ZWO ASI 294C PRO


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

  • Hans przypiął/eła ten temat
7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Byłoby dobrze - na potrzeby przyszłych pokoleń - dopisać gdzieś w pierwszym poście o co chodziło, jakie były objawy i jakie remedium :)

 

W szczególności: Jeśli Twój stack wygląda podobnie, to najpewniej odjąłeś flata, zamiast przez niego podzielić :)

 

Może stworzyć dział w rodzaju: błędy proste do naprawienia, ale trudne do zdiagnozowania :)

 

 

Dopiszę jak będę w domu.

 

Nie wiem jak to się ma co do odejmowania, dzielenia itd.

Wniosek praktyczny jest taki. 

 

1. Dla kamerki OSC 294C kalibracja czystymi flatami się nie uda

2. Flary kalibrowane darkflatami muszą w PIXie mieć użytego master darkflata jako MASTERBIASa

3. Błąd popełniłem kalibrując flaty masterdarkflatem użytym jako masterdarkiem.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

No i super wyszło, a co by to było gdybyś dorobił jeszcze biasy...

B = sygnał biasa

D(T) = dark current (funkcja temperatury T)

TL - temperatura, w której robiłeś lighty

TF - temperatura, w której robiłeś flaty

tL - czas, w którym naświetlałeś lighty

tF - czas, w którym naświetlałeś flaty

f - funkcja transferu przez obiektyw (winieta, pyłki,...)

G - sygnał z obiektu, chcemy go oczyścić(*) z innych dodatków (B, D, f)

 

A tak wyglądają sygnały rejestrowane przez kamerę:

light = B + D(TL)*tL + f*G

flat = B + D(TF)*tF + f

dark = B + D(TL)*tL 

dark_flat = B + D(TF)*tF 

 

z tego jasno wynika, że:

light = dark + f*G

f = flat - dark_flat

i wreszcie:

 

G = (light - dark) / (flat - dark_flat)

 

B (bias) pojawia się w każdym wyrazie więc się kasuje przy odejmowaniu. Dlatego, jeśli masz dark flaty i zwykłe darki to biasy są do niczego nie potrzebne, o czym pisze też Jon Rista:

https://www.cloudynights.com/topic/658692-why-do-you-need-bias-frames-if-you-do-darks/

 

 

(*) - oczyścić z innych sygnałów. Oczyszczanie z szumów odbywa się przez stackowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kubaman napisał:

image.png.380ceae346ee190e35a3a1fa2ac7f454.png

 

 

 

 

Godzinę temu, isset napisał:

Czy możemy na RODOS wypowiedź Kuby rozłożyć na czynniki pierwsze? Bo nic z tego nie rozumiem :hiya:

Proponuje najpierw poczytac w domowym zaciszu manuala do DSS. Tam wszyskto jest ladnie opsiane.

Bez tego rodyjczycy nadal będą dla Ciebie mowic w obcym jezyku :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

B = sygnał biasa

D(T) = dark current (funkcja temperatury T)

TL - temperatura, w której robiłeś lighty

TF - temperatura, w której robiłeś flaty

tL - czas, w którym naświetlałeś lighty

tF - czas, w którym naświetlałeś flaty

f - funkcja transferu przez obiektyw (winieta, pyłki,...)

G - sygnał z obiektu, chcemy go oczyścić(*) z innych dodatków (B, D, f)

 

A tak wyglądają sygnały rejestrowane przez kamerę:

light = B + D(TL)*tL + f*G

flat = B + D(TF)*tF + f

dark = B + D(TL)*tL 

dark_flat = B + D(TF)*tF 

 

z tego jasno wynika, że:

light = dark + f*G

f = flat - dark_flat

i wreszcie:

 

G = (light - dark) / (flat - dark_flat)

 

B (bias) pojawia się w każdym wyrazie więc się kasuje przy odejmowaniu. Dlatego, jeśli masz dark flaty i zwykłe darki to biasy są do niczego nie potrzebne, o czym pisze też Jon Rista:

https://www.cloudynights.com/topic/658692-why-do-you-need-bias-frames-if-you-do-darks/

 

 

(*) - oczyścić z innych sygnałów. Oczyszczanie z szumów odbywa się przez stackowanie.

Jasne jasne. Biasów można zrobić kilkaset i nie zajmie to dużo czasu. Czy matematyka zgadza się ze mną, że taki bias lepiej uśrednia sygnał niż to co jest zawarte w kilkunastu lightach/darkach? Co w sytuacji gdy nie robimy darków bo nie ma takiej potrzeby?

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Jasne jasne. Biasów można zrobić kilkaset i nie zajmie to dużo czasu. Czy matematyka zgadza się ze mną, że taki bias lepiej uśrednia sygnał niż to co jest zawarte w kilkunastu lightach/darkach? Co w sytuacji gdy nie robimy darków bo nie ma takiej potrzeby?

Jeśli D ~ 0 i rezygnujemy zarówno z darków jak i dark_flatów, to odpowiedź sama się nasuwa: G = (light - bias)/(flat -bias)

 

Tymczasem w kwestii ilości: cóż, biorąc pod uwagę fakt, że kalibracyjne klatki można zbierać w dzień (znając temperaturę i czas), to nie rozumiem, czemu ludzie nie robią setek darków, flatów i dark flatów, tylko zawsze zatrzymują się na zasadzie "10-20 wystarczy"....

 

@wessel zawsze powtarza, że nie ma się co śpieszyć w astrofoto, a jednak kwestia kalibracji wydaje się być traktowana po macoszemu i byle jak najszybciej. Infrastruktura potrzebna do "stukania" porządnej ilośc wartościowych klatek kalibracyjnych jest chyba rząd wielkości tańsza, niż do robienia lightów? 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kubaman napisał:

ha ha ha, bardzo wyszukany sarkazm ale nietrafiony

ojtam :D poza tym nie sarkazm a drobna złośliwość z uśmiechem :) bez urazy mam nadzieję ;)

16 godzin temu, kubaman napisał:

idąc za radą zombiego i wskazówkom zorga z przytoczonego wątku zrobiłem dokładnie to (powiedz mi gdzie tu są biasy, to się pośmiejemy razem :) )

Nie ma, ale to proces alternatywny który nie zawsze się sprawdza :) Poza tym...:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dziki napisał:

A próbowałeś użyć masterbiasa jako masterbiasa? :D

dziki, przecież pięć razy już napisałem, że nie robiłem biasów. 

Behlur opisał skąd się to bierze. A Zorg linkował wątek z forum ZWO gdzie sugerują takie rozwiązanie dla tej konkretnej kamery.

Skąd ten sarkazm ?

 

Kiedy kalibrowałem kamerę mono nigdy nie używałem darkflatów, zrobiłem to teraz przy OSC pierwszy raz i stąd brak wiedzy jak traktować dark_flaty. Nie wiem, ja się z taką wiedzą nie urodziłem, 2 sekundowe naświetlania dark nie wydawały mi się być biasami, być może zawiodła mnie intuicja, a być może nikt z życzliwych kolegów mi tego nie powiedział tylko czekał aż sam wymęczę. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Ach i jeszcze jedno dla wszystkich złośliwców

ZWO oficjalnie rekomenduje dla swoich kamer CMOS 

nie używać biasów
 

Stąd mój brak wiedzy w temacie biasów/darkflatów.

BTW:

ten manual, szczególnie wykres na stronie 11, sugeruje też, że robienie dark flatów nie ma sensu, bo dark current na ekspozycji 2-3s nawet w temperaturze 20st C będzie poniżej poziomu 1e

https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI294 Manual EN.pdf

 

Ciekawe, jak to się ma do rzeczywistości? Realnie dark_flat będzie tym samym, co bias :)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW:

ten manual, szczególnie wykres na stronie 11, sugeruje też, że robienie dark flatów nie ma sensu, bo dark current na ekspozycji 2-3s nawet w temperaturze 20st C będzie poniżej poziomu 1e

https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI294 Manual EN.pdf

 

Ciekawe, jak to się ma do rzeczywistości? Realnie dark_flat będzie tym samym, co bias :)

 

Brawo Panowie. Dziękuje za rozwiązanie problemu kalibracji materiału z tej kamery.

Ta matryca jest dość specyficzna. Składa się z pixeli 2.4um sprzętowo zbinowanych do 4.8um. Ma tryb HDR, który umożliwia dwie długości ekspozycji jednocześnie tzn. połowa pixeli 2.4um ma długą ekspozycję, a połowa krótką. Tryb HGC (high conversion gain). Zwiększa czułość i zmniejsza read noise ale kosztem studni. Matryce od jakiegoś czasu mają do pomiarów dodatkowe zasłonięte pixele oraz pixele bez fotodiod w celu oszacowania prądu ciemnego i szumu odczytu. Te dane są wykorzystywane do wewnętrznych optymalizacji. Dlatego kalibracja bywa utrudniona. Tutaj jest ciekawy wykres:

https://www.cloudynights.com/topic/636301-asi294mc-calibration-–-testing-notes-thoughts-and-opinions/

Widać, że poniżej 1s jest skok wartości. Dla tej kamery nie chodzi o odjęcie dark current z flata za pomocą dark flata, ale o to, że zbyt krótkie klatki (taki jest bias) nie nadają się do kalibracji. Gdyby odpowiedź kamery w całym zakresie była liniowa wystarczyłyby biasy do kalibracji flata.

 

Skro temat jest przypięty, to proponuję zmodyfikować tytuł, aby zawierał "kalibracja OSC flat, dark flat asi294c pro" etc... i dodać odpowiednie tagi

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Kalibracja OSC flat, dark flat - ZWO ASI 294C PRO
W dniu 11.09.2019 o 13:42, Behlur_Olderys napisał:

BTW:

ten manual, szczególnie wykres na stronie 11, sugeruje też, że robienie dark flatów nie ma sensu, bo dark current na ekspozycji 2-3s nawet w temperaturze 20st C będzie poniżej poziomu 1e

https://astronomy-imaging-camera.com/manuals/ASI294 Manual EN.pdf

 

Ciekawe, jak to się ma do rzeczywistości? Realnie dark_flat będzie tym samym, co bias :)

 

Dark flaty robi się głównie po to by wyeliminować hotpixele. Poza pojedynczymi przypadkami nie ma na rynku kamer gdzie prąd ciemny miałby 1e...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2019 o 00:30, kubaman napisał:

niestety kiedy powtarzam ten proces na wszystkich klatkach kalibracyjnych (150, 150, 150) nie dostaję czystych klatek, ciągle jest kolorowa winieta..

Może część klatek kalibracyjnych jest nieprawidłowa ?. Spróbuj mniejszą liczbę np 30 albo wystaw na https://wetransfer.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.