Skocz do zawartości

Guiding - wykresy


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

I już sam nie wiem czy kupować AM5? 

Mont miał na plecach ok 9kg sprzętu, był niedociążony bo 5kg to za mało dla niego o jakieś 1-2kg, a jednak pobił kolejny rekord... 0,23" to chyba limit. Jak ma warunki to daje radę.

Orion Sirius EQ-G czyli bliźniak HEQ5 po modyfikacji paskowej i serwisie (wiosną).

Screenshot_20220106-180619_ASIAIR.thumb.jpg.0ac46e01a6523f1a7814757081598ea9.jpg

Edytowane przez everr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, everr napisał:

I już sam nie wiem czy kupować AM5? 

Mont miał na plecach ok 9kg sprzętu, był niedociążony bo 5kg to za mało dla niego o jakieś 1-2kg, a jednak pobił kolejny rekord... 0,23" to chyba limit. Jak ma warunki to daje radę.

Orion Sirius EQ-G czyli bliźniak HEQ5 po modyfikacji paskowej i serwisie (wiosną).

Screenshot_20220106-180619_ASIAIR.thumb.jpg.0ac46e01a6523f1a7814757081598ea9.jpg

Nie chcę zbyt deprecjonować, ale taki  wykres, to raczej reprezentacja doskonałego seeingu w okresie rejestracji guidingu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Piotr4d napisał:

Nie chcę zbyt deprecjonować, ale taki  wykres, to raczej reprezentacja doskonałego seeingu w okresie rejestracji guidingu. 

Wiem, że seeing wpływa na guiding ale chodzi mi o możliwości montażu. Dla AM5 będzie ten sam seeing. Pytanie jak pardzo będzie "odjeżdżał" AM5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, everr napisał:

Mont miał na plecach ok 9kg sprzętu, był niedociążony bo 5kg to za mało dla niego o jakieś 1-2kg,

 

Nie wiedziałem że można mówić o niedociążeniu, wieszam redcata z kamerą i osprzętem (pewnie nie wiecej niż 3kg) na EQ6-R (nośność 20kg), przeważam lekko na obydwu osiach. Nie sądziłem że mała waga setupu względem nośności monta może obniżać dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Misza napisał:

 

Nie wiedziałem że można mówić o niedociążeniu, wieszam redcata z kamerą i osprzętem (pewnie nie wiecej niż 3kg) na EQ6-R (nośność 20kg), przeważam lekko na obydwu osiach. Nie sądziłem że mała waga setupu względem nośności monta może obniżać dokładność.

U siebie widzę tendencję, że małe setupy mogę dawać niedociążone ( czyli z za małą przeciwwagą) bo silnik i przekładnie dają sobie z tym radę. Natomiast kiedy zbliżam się do ok 10kg setupu, przeciwwaga musi być dobrana precyzyjniej. Przy manewrowaniu większymi ciężarami szkoda mi samego montażu i jego przekładni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, everr napisał:

U siebie widzę tendencję, że małe setupy mogę dawać niedociążone ( czyli z za małą przeciwwagą) bo silnik i przekładnie dają sobie z tym radę. Natomiast kiedy zbliżam się do ok 10kg setupu, przeciwwaga musi być dobrana precyzyjniej. Przy manewrowaniu większymi ciężarami szkoda mi samego montażu i jego przekładni.

Ok , nie zrozumiałem w pierwszej chwili, myślałem ze masz na myśli ogólnie małą wagę setupu jak na nośnośc montażu a nie względem przeciwwagi.,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie.

  

7 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Czy mogę uznać, że guiding działa?

po pierwsze i chyba najwzniejsze, to raczej szybciej wstawisza posty niz przemyslisz ich tresc.

nie jestes tutaj od wczoraj, wiec warto wpisac poszczegolne klocki ukladanki jakimi dysponujesz i czego dotyczy temat.

zwroc uwage, na to ze jak siedzisz przy swoim setupie i wiesz z czego on sie składa, to ludzie czytający literki na ekranach telefonu juz nie sa tego tak bardoz świadomi.

@lagata1 tez warto , zebyc zwrócił na to uwage wrzucając swoje temat.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zszedłem do mojej rekordowej wartości. Polarna ustawiona z błędem ok. 8". Sesja w mieście, między blokami. Lunetka 30/120, Rainbowastro RST-135 z 10kg na garbie. Guidowane 31 gwiazdami (matryca jak w ASI120 mono, gain 90). Większość czasu trzymał się w granicy 0,3-0,5". 

 

274657734_359019492761297_36520275896913014_n.thumb.jpg.6375eab7410365a28aefc05950a828cf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój guiding dla iOptron CEM60-EC z ostatniej nocy. Konfiguracja sprzętowa to:
 

Teleskop: TeleVue NP127is (F/5.2 660mm)

Montaż: iOptron CEM60-EC

Kamera główna: QHY QHY600M (rozmiar piksela: 3.76um ; rozdzielczość na piksel: 1.1751 arcsec/piksel)

Kamera do guiding-u: ZWO ASI 174MM Mini  (rozmiar piksela: 5.86um ; rozdzielczość na piksel: 1.8241 arcsec/piksel)

Filtr dla kamery do guiding-u: Astronomik ProPlanet 642 1.25" 

Sprzęt stoi sobie w takich warunkach, budki i porządnego słupa się nie dorobiłem:

obraz.thumb.png.9eba1d0529c8fa8ae8380c14d9b2bc7e.png

A tu guiding:

GuidingCEM60-EC.thumb.png.d9ea65cf153f004e22d6fcff8df42a2b.png

Wcześniej do kamery guider-a wykorzystywałem filtr Baader Moon&SkyGlow, ale wciąż miałem problemy z pulsującymi gwiazdami.

Filtr Astronomik ProPlanet 642 rozwiązał ten problem, chmury i zamglenie powodowało że gwiazdy bledną (ale bez pulsacji). Podsumowując

to co Astronomik piszę przy tym filtrze jest prawdą. Kolejną rzeczą która się poprawiła to profile gwiazd, bez filtra lub z Moon&SkyGlow FWHM miałem około 4 i wyżej, tu spadło do 2.

 

Edytowane przez Jan Bielański
Uzupełnienie postu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.01.2022 o 09:59, everr napisał:

I już sam nie wiem czy kupować AM5? 

Mont miał na plecach ok 9kg sprzętu, był niedociążony bo 5kg to za mało dla niego o jakieś 1-2kg, a jednak pobił kolejny rekord... 0,23" to chyba limit. Jak ma warunki to daje radę.

Orion Sirius EQ-G czyli bliźniak HEQ5 po modyfikacji paskowej i serwisie (wiosną).

Screenshot_20220106-180619_ASIAIR.thumb.jpg.0ac46e01a6523f1a7814757081598ea9.jpg

Ale takiego monta nie kupuje się dla super prowadzenia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tex88 napisał:

Czy tego typu piki na wykresie to jest jakiś problem  ?

 

Te piki (prostokąty) w dół to korekty - raczej normalne. Ciekawe, że masz spory RMS - ponad 1" a wykres wyglada bardzo dobrze. U mnie dzisiaj trochę wieje, wykres mam gorszy a RMS poniżej 0.5"

 

 

Zrzut ekranu 2022-03-12 o 22.10.26.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.