Skocz do zawartości

Czytacie?


Bezel

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Bezel napisał:

Czytanie książek to czynność w dzisiejszych czasach archaiczna, zwłaszcza u młodego pokolenia. Chciałbym zapytać was o to czy też czytacie różnego rodzaju książki? 

IMG_20201216_105716.jpg

Ja czytam w większości astronomiczne:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po regale nie mam ani jednej książki astronomicznej :) to jak z polskim prawem - tak często i tak szybko się zmienia, że szkoda to drukować. Głównie biografie, literatura faktu, trochę technicznych i matematycznych, psychologii i socjologii. Beletrystyki niet. Astronomiczne i naukowe wyłącznie w formie elektronicznej, głównie po angielsku.

 

Zgodnie z badaniem czytelnictwa za 2017 rok*, książki najczęściej czytają kobiety w wieku 25-59 (co druga vs. co trzeci mężczyzna), czytelnictwo w wieku 60+ spada. Czytelnictwo w grupie 15-24 po uwzględnieniu bycia uczniem/studentem jest wyższe niż w grupie 60+, bez uwzględnienia jest zdecydowanie wyższe. Także jest odwrotnie @Bezel jeśli chcesz znaleźć osobę nieczytającą książek, to celuj w grupę facetów 60+, najlepiej na rencie lub emeryturze, z małej miejscowości, ze skromnym wykształceniem. Ponad 75% szans że trafisz :D

 

*Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 3185 respondentów w wieku co najmniej 15 lat i na próbie celowej 323 nauczycieli polonistów uczących w szkołach ponadgimnazjalnych. Wywiady na próbie ogólnopolskiej przeprowadzono metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview – wspomaganego komputerowo wywiadu kwestionariuszowego) w domach respondentów, a na próbie celowej nauczycieli – metodą CAPI w miejscu pracy badanych lub metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Biorąc pod uwagę pierwszorzędną rolę, jaką szkoła ma do odegrania w kształtowaniu się trwałych nawyków lekturowych, chcieliśmy dowiedzieć się, jakm praktyki czytelnicze nauczycieli polonistów prezentują się na tle postaw całego polskiego społeczeństwa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lkosz napisał:

Patrząc po regale nie mam ani jednej książki astronomicznej :) to jak z polskim prawem - tak często i tak szybko się zmienia, że szkoda to drukować. Głównie biografie, literatura faktu, trochę technicznych i matematycznych, psychologii i socjologii. Beletrystyki niet. Astronomiczne i naukowe wyłącznie w formie elektronicznej, głównie po angielsku.

 

Zgodnie z badaniem czytelnictwa za 2017 rok*, książki najczęściej czytają kobiety w wieku 25-59 (co druga vs. co trzeci mężczyzna), czytelnictwo w wieku 60+ spada. Czytelnictwo w grupie 15-24 po uwzględnieniu bycia uczniem/studentem jest wyższe niż w grupie 60+, bez uwzględnienia jest zdecydowanie wyższe. Także jest odwrotnie @Bezel jeśli chcesz znaleźć osobę nieczytającą książek, to celuj w grupę facetów 60+, najlepiej na rencie lub emeryturze, z małej miejscowości, ze skromnym wykształceniem. Ponad 75% szans że trafisz :D

 

*Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 3185 respondentów w wieku co najmniej 15 lat i na próbie celowej 323 nauczycieli polonistów uczących w szkołach ponadgimnazjalnych. Wywiady na próbie ogólnopolskiej przeprowadzono metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview – wspomaganego komputerowo wywiadu kwestionariuszowego) w domach respondentów, a na próbie celowej nauczycieli – metodą CAPI w miejscu pracy badanych lub metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Biorąc pod uwagę pierwszorzędną rolę, jaką szkoła ma do odegrania w kształtowaniu się trwałych nawyków lekturowych, chcieliśmy dowiedzieć się, jakm praktyki czytelnicze nauczycieli polonistów prezentują się na tle postaw całego polskiego społeczeństwa.

 

No może trochę z tym młodym pokoleniem przesadziłem, zbyt ogólnikowo potraktowałem :D Ale jak tak po kolegach patrzę to bardzo mało z nich sięga po książkę, ale to nic, to nie powód aby ich biczować. Takie uroki życia w XXIw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Dla mnie zdecydowanie tylko papier, mam dość elektroniki w życiu codziennym i nadmiar ekranów w pracy :) Wieczorne czytanie to dla mnie relaks sam w sobie :)

 

IMG_20201216_115511.jpg

Pokaźna kolekcja :D Którą z tych książek polecasz najbardziej? A i mam takie pytanie, widzę że posiadasz trochę starszych książek od C.Sagana, najbardziej interesuje mnie "Świat nawiedzany przez demony" za jak dużo monet ją nabyłeś? Aktualnie jej ceny są holendarne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem ją za dużo monet, ale trochę polowałem :) Polecam ustawić powiadomienie na allegro, jest taka opcja i jak tylko pojawia się dany towar to dostaniesz info :) Mi w ten sposób udało się skompletować jego wszystkie pozycje wydane po polsku. Nawet "Kosmiczne Związki" pomimo daty czyta się lepiej niż niejedna nowo wydana książka z tematyki astro.

Które polecam? Zależy co Cię interesuje :) Reportaże dot. NASA i misji Apollo są najbardziej wciągające :) Trochę pozycji ostatnio wystawiłem na giełdę, gdyż jak widać potrzebuję miejsca, a kolejnej półki nie przewiduję :D 
Obecnie czytam trochę z tematyki Binocular Astronomy, ale to bardziej przewodniki i planery pod obserwacje :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bezel napisał:

No może trochę z tym młodym pokoleniem przesadziłem, zbyt ogólnikowo potraktowałem :D Ale jak tak po kolegach patrzę to bardzo mało z nich sięga po książkę, ale to nic, to nie powód aby ich biczować. Takie uroki życia w XXIw. 

Może audiobooków słuchają? :D w XXw ludzie też nie czytali masowo książek. To że każdy miał Ulissesa na półce, jeszcze nie znaczy że to przeczytał. Może gdyby przeczytali, uznaliby że to straszna ramota, i sprzedali albo oddali  :D Teraz lans nie jest na książki więc już nie trzeba udawać. A nieczytających lub wręcz wtórnych analfabetów to też znam wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach samodoskonalenia:

"Galaxies and How to Observe Them"

https://www.springer.com/gp/book/9781852337520

 

a przy okazji grzebania w teleskopie:

"The Dobsonian Telescope, A Practical Manual for Building Large Aperture Telescopes"

https://www.willbell.com/tm/dobtel.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przed chwilą dojechał do mnie prawdziwy skarb, długo szukałem tej pozycji bez efektów. Na amazon pustki, inne sklepy w Europie też nie miały. W Polsce nawet nie ma co szukać.
W akcie desperacji napisałem do kilku sklepów w UK i jeden odpisał, że ma jakiś zapodziany egzemplarz na stanie :D Nówka sztuka dojechała dziś z UK w 6 dni :) 

 

IMG_20201216_153328.jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją pierwszą przeczytaną książką astronomiczną była "Droga do Gwiazd" wydanaw roku 1953. Pożyczyłem ją od pewnej dziewczyny kilkadziesiąt lat temu i jest ze mną do dzisiaj.  Żeby ktoś nie pomyślał, że książkę sobie przywłaszczyłem, to wyjaśniam, że Owa dziewczyna jest od kilkudziesięciu lat moją żoną :original:. Oczywiście, że od tego czasu książek w tym temacie trochę nazbierałem i mam ich obecnie całkiem sporo.

drogado.jpg

  • Lubię 8
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie mam wielkiej biblioteczki - kilkanaście pozycji, w większości same poradniki, albumy,  atlasy, itp...

Wśród nich moje perełki dotyczące chmur, pogody i zjawisk halo (wśród nich książka Greenelra, najlepsza pozycja w tej tematyce oraz księgi chmur - polecam jak znajdziecie gdzieś na rynku wtórnym)

Plus absolutny biały kruk - książka naszego kolegi którą dostałem na pierwszym moim zlocie zimowym w Radocynie :D  ( @wimmer )

 

Mam też drugą biblioteczkę a w niej ponad 20 książek o bieganiu i treningu biegowym (też mam "fioła" na ten punkcie :P) ale to myślę raczej Was średnio interesuje :P

 

20201216_222139.jpg.2a1d35cb82263520527e8b8ac6f1304a.jpg

 

20201216_222220.jpg.bdff6c1cc39abd05d469ec3dd6f9fe4a.jpg

 

20201216_222227.jpg.00106c64e6b0bd105bb1195db3e7ba26.jpg

 

20201216_222243.jpg.590a471f32dd309220b6dbc45724df99.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po kilku przeprowadzkach z regałem pełnych książek i trzymaniu ich wszędzie, gdzie tylko się da, przerzuciłem się kilka lat temu na Kindle'a. Wcześniej dziwiłem jak moja siostra mogła porzucić papier ma rzecz takiego małego "czegoś". A teraz bym czytnika za żadne skarby nie oddał. Mój rekord to przeczytanie 12 książek w 14 dni, podczas wakacji w Egipcie. Do walizki by to raczej nie weszło :). Przy okazji polecam cykl "Szpital kosmiczny" Jamesa White'a.

Czytam głównie s-f, fantasy, czasem jakieś powieści historyczne lub kryminały, jak mi żona poleci.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pki1234 napisał:

Czyli takie "Niebo przez lornetkę"  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/74587/niebo-przez-lornetke

:-)

 

No jednak to nie to samo :) Mam "Niebo przez lornetkę" i mówiąc delikatnie to tylko małe streszczenie wobec "Binocular Astronomy" :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nova napisał:

@Bezel @dexter77 skąd tak wysoka cena tej książki? Chodzi o brak egzemplarzy czy co?

Dokładnie, "Błękitna Kropka" kosztowała czasami ponad 300 zł zanim wznowili nowy druk :)

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.