Skocz do zawartości

Podsumowanie astrofotografii członków naszej społeczności w 2020 roku


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jak co roku proponuję Wam na portalach  specjalny wątek do publikacji podsumowań swoich dokonań astrofotograficznych.

Poniżej moje podsumowanie:

 

20 obiektów, 430 godzin akwizycji, pierdyliard godzin spędzonych przy obróbce.

Wyróżnienia: 1  Astrobin Image od the Day, 4 razy Astrobin TopPick. Wśród prac co najmniej trzy polskie premiery.

 

Dziwny i straszny rok z epidemią COVID 19.

Rok mojego pożegnania z astrofotografią planet.

Rok, w którym po raz pierwszy od 7 lat nie odbył się zlot WAP RODOS.

 

2020.thumb.jpg.6a21ebc68733f1e1bd1fb6fa688371f0.jpg

 

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super prace Maciek.
Ja niestety ten rok słabo - ale może jakiś kolaż uda się złożyć.
Bardziej nastawiam się na przyszły rok, gdzie już na działce będę miał prąd - więc będę mógł robić sesje maksymalnie długie - bo odejdzie wymiana baraterii w lustrzance co wiązało się ze zdejmowaniem lustrzanki z SWSA i zmianą kadru i ciężko było ustawić podobną z powrotem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Mizeria powiadacie?  

Ja już Wam pokażę mizerię :D

 

W tym roku zacząłem bawić się w astrofotografię we wrześniu, po jakichś 20 latach wizuala (czyli od dziecka) i klękajcie przed moimi wyczynami:
Najbrzydsza Andzia ever, zrobiona achromatem 120/600:
andzia.png.5c28f54d595fdfe8f97b529c4a68a15b.png

Piękne błękitne halo wokół gwiazd służy wyrażeniu niepewności tymi dziwnymi czasami.

Czy to aberracja? Czy to cirrusy? A może zepsuta obróbka? A może autor zdjęcia sam nie wie? :D

 

Kolejne cudo, czyli M81 i M82, którym tak wycinałem halo wokół gwiazd, ze wyciąłem sporo gwiazd:
m81.jpg.9c54ccb8af4e44a0811c0d8e81c043ba.jpg

 

I to był moment kiedy stwierdziłem, że mam dosyć aberracji chromatycznej i zmieniłem teleskop na Ritcheya-Chreteina 6".

Z tej okazji "Zapomniałem o filtrze UV/IR-cut" Galaktyka Trójkąta:
trojkat.jpg.3ce7c4dfe5ae10fe7a5d51c4eed02ebd.jpg

 

I to był moment graniczny, kiedy stwierdziłem, że potrzebny jest mi też guiding (przy tej światłosile 30s ekspozycji to mało, a na tyle nieguidowany eq3-2 pozwalał), więc zakupiłem kamerkę guidingową i... I zrobiłem nią planety :D

mars3.jpg.56e7813fb9cb1f28f31dda9c35e2a71c.jpgsaturn3.jpg.f9f0304b2df0d0960ec4595e4dbc1dd7.jpg

 

W międzyczasie - domontowałem AstroEQ, uruchomiłem guiding i powstał Pacman:
pacman2.jpg.5de9d8217ced7511df247369370b4dc5.jpg

 

Niestety - Eq3-2, nawet z AstroEQ i guidingiem powodował, że połowa ekspozycji poszła do kosza, więc za wiele się materiału nie nazbierało.

Planowałem to poprawić, ale jak zobaczyłem jak zrobione jest łożyskowanie osi deklinacji, to mi ręce opadły i poszedłem do DO kupić HEQ-5 (który przytargałem do domu na plecach :D )

 

Później dotarł mi jeszcze Evostar 72 (którego planowałem kupić na wiosnę, bo od dziecka marzę o sfotografowaniu masy DSów w Warkoczu Bereniki, a brak dostępności sprzętu spowodował, że zacząłem się obawiać czy na wiosnę będzie dostępny w ogóle).

I od tego czasu pogoda w Warszawie jest tak nędzna, że udało mi się sfotografować tylko 45min materiału Mgławicy Oriona z Running Manem (a i to przy okazji, kiedy ustawiałem odległość matrycy od flattenera):
338496404_Orion6.thumb.jpg.cdbcf9e83716bf8498cdc5de16916629.jpg

Przy tym zdjęciu totalnie zaskoczył mnie jak krótki czas naświetlania jest potrzebny w tym teleskopie, aby nie przepalić zdjęcia.

Ale był za długi, więc jądro zjada mgławicę.

 

Jeśli komuś uszkodziłem wzrok - przepraszam :D

Wiem, że te zdjęcia nie sa piękne, ale robienie tego sprawiło mi tyle radości ile żadne hobby nie sprawiło mi od lat (fajnie znów poczuć się w czymś nowym i mieć wciąż gigabajty wiedzy do przyswojenia przed sobą).

Więc o ile nie osiągnałem (jeszcze) pięknych zdjęć w tym roku, tak na pewno osiągnąłem z tego masę frajdy :D

 

Jeśli tyle osiągnąłeś w tak krótkim czasie, to zapamiętaj sobie ten post i wróć do niego za rok, coś czuję, że bedzie co wspominać :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

 

Chyba samozaparcia... Zaparcie to troszkę inny objaw fizjologiczny. ;) Więc ja Maciejowi gratuluję samozaparcia. :original:

Zaprzeć się to zaprzeć się a samozaprzeć się to samozaprzeć. Cóż na to poradzę, że można to zrobić na kiblu czy w życiu.... efekt ten sam - osiągnięcie celu!

Najlepiej zgłosić się z tym do prof. Miodka :emotion-5:

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tayson zmienił(a) tytuł na Tayson w 2020r
1 godzinę temu, karp_killer napisał:

Przy okazji pytanko - to była moja pierwsza jesień z tym hobby - czy zawsze pogoda jest taka tragiczna, czy to anomalia?

W Polsce moim zdaniem w przypadku astronomii amatorskiej (wizual i astrofoto) 95% czasu to czekanie na pogodę. Mamy jedynie (średnio) 30-60 bezchmurnych dni w ciągu roku.

Do tego należałoby jeszcze założyć, że połowa bezchmurnych dni wypada na okres pełni Księżyca, zaś Księżyc (przynajmniej) nie pomaga ani w astrofoto ani w wizualu.

 

Tak więc zacznij przyzwyczajać się do tego czekania ;) 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Ech, jak ja Wam zazdroszczę, że zaczęliście fotografować przed wakacjami.

 

Jak ja zacząłem to się od razu pogoda skończyła :(

Nie przejmuj się pogodą :) 

Może to będzie dla Ciebie niewielkie pocieszenie, ale ja w tym roku miałem zmarnowaną astrowyprawę.

 

Wybrałem się na Zakynthos we wrześniu. Tak więc południe Europy, więc siłą rzeczy powinna była być piękna pogoda... A trafiłem na medican (śródziemnomorski huragan).

Przez trzy noce wiatr wiał z prędkością ok. 80 km/h, w porywach do 120 km/h. Miałem pokój z balkonem, balkon zaś wychodził na morze, a wiało od strony morza. 

Pewnej nocy musiałem przesunąć łóżko pod same drzwi balkonowe po to, aby wiatr ich nie wyważył. Prądu elektrycznego nie było przez dwa dni, ale kuchnia hotelowa miała kuchenkę gazową, więc przez 48h żywiliśmy się spaghetti ;) 

Kiedy huragan skończył się, myślałem, że sobie pofocę... A zanieczyszczenie świetlne okazało się być dużo większe niż wynikałoby to z lightpollutionmap.info :( 

Tak więc w ogóle nie fociłem.

 

Pierwsza astrowyprawa zakończona porażką totalną - 4500 PLN poszło się kochać... Ale nie poddaje się i w przyszłym roku tym razem planuję wybrać się na Teneryfę pod wulkan Teide.

 

Grunt to nie poddawać się w swoim hobby ;) 

 

Pogodnego Nieba!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dominiksito napisał:

Z mojej strony to był szczególny rok, bo pierwszy z podejściem do astrofotografii bez żartów. Był to przede wszystkim rok, kiedy się bardzo dużo o warsztacie nauczyłem, czego oczywiście jeszcze nie koniec. Niestety to dopiero początki i pierwsze podrygi, więc póki co dorobek DS-owy wygląda dosyć biednie, ale za rok jak pogoda pozwoli powinno to wyglądać znacznie lepiej :)

 

 

 

screencapture-domspictures-astrophotography-2020-12-17-13_55_35.png

WOW 

 

3 godziny temu, Tayson napisał:

Niestety nie zapowiada sie, abym mogl dokonczyc zaczęte projekty, wiec pora na podsumowanie.

Materiał podzielony mniej wiecej na zima/wiosna/lato (z kometa) i lato/jesień (z Kalmarem).

 

Milego ogladania :)

 

02-2020r.thumb.jpg.71e76cd5631e08245539e69cd6c0e769.jpg

 

01-2020r.thumb.jpg.0eeb4651bdcf30975548f3cd41aad661.jpg

 

 

 

 

WOW 

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Zacząłem w kwietniu od Księżyca robionego Nikonem D500 z Tamronem 18-400 na statywie. Potem żona jednego z kolegów wrzuciła na mój profil jego zdjęcie Andromedy (niedościgły wzór do dziś). I tak poszło. Jeden samochód sprzedałem ;-)

image.thumb.png.be1d37e0eefc2aefbe87fdf712ca6d62.png

WOW

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dominiksito napisał:

Z mojej strony to był szczególny rok, bo pierwszy z podejściem do astrofotografii bez żartów. Był to przede wszystkim rok, kiedy się bardzo dużo o warsztacie nauczyłem, czego oczywiście jeszcze nie koniec.

 

Gdybyśmy prowadzili plebiscyt na "Forumowe objawienie roku" w kategorii Astrofoto, byłbyś moim faworytem. Mega wejście w temat :)

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.