Skocz do zawartości

Angler Fish Nebula czyli LDN1251


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Nowok76 napisał:

Super fotka.

Ja robiąc tą mgławicę skupiłem się na pyłach i w efekcie zaniedbałem dwie małe galaktyczki. U Ciebie wyszły super :-)

Dzięki Darek :-)

Szczerze Ci powiem, że ciężko się skupić na tych dwóch PGCekach jak ma się obiekt zajmujący 70% kadru :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Nowok76 napisał:

Zmotywowałeś mnie do ponownej obróbki :-)

Fajnie! :-) Koniecznie wrzuć efekt.

 

27 minut temu, isset napisał:

Widzę, że pacjent zabieg karbonowy przeżył i ma się dobrze

Tak mi się wydaje, że ma się dobrze :-) To jest 1% crop klatki wynikający tylko z ditheringu.

 

19 minut temu, Astrobonq napisał:

Cudo! Te galaktyki przebijające się przez pył to jest coś pięknego.

Dzięki!! :-)

 

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Zdjęcie bardzo ładne, ale czemu wszystkie gwiazdy są właściwie tylko w dwóch kolorach: albo bladoniebieskie, albo żółto-pomarańczowe, nic innego?

Dziękuję. Czemu są wszystkie w dwóch kolorach? Tak mi wyszło ze złożenia RGB, jak były mocniej nasaturowane to faktycznie były różnice w ich odcieniach (raczej subtelne) ale kompletnie zburzyły one (tak nasaturowane) wizję tego zdjęcia, więc cofnąłem się parę kroków i zostało jak jest.

Dodatkowo niskie położenie obiektu wpływało na to, że większość gwiazd i tak szła w żółć. Jestem świadom mankamentów tej fotografii. Podejdę do tego obszaru (nie konkretnego obiektu) jak Cefeusz będzie wyżej. Zobaczę jak to będzie wyglądać wtedy.

 

czy to źle czy dobrze, nie wiem - mi się tak podoba :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że takie jest (praktycznie) życie. Gwiazdy inne niż fotograficznie białe, niebieskawe lub żółtawe to rarytas. Zielonych np nie ma wcale.

Czerwone karły, choć najliczniejsze w kosmosie, są już bardziej pomarańczowo-czerwone ale jako że małe i słabe wielu ich na zdjęciach nie wyłapujemy.

 

Warto dodać, że i tu, jak zazwyczaj, ciemnotki to miejsce powstawania nowych gwiazd i planet:

 

Dla chętnych - APOD 31 maja 2019 - z translatora
'Gwiazdy formują się w Mrocznej Mgławicy Lyndsa ( LDN ) 1251. Około 1000 lat świetlnych od nas i dryfując ponad płaszczyzną naszej galaktyki Drogi Mlecznej,
pyłowy obłok molekularny jest częścią kompleksu ciemnych mgławic odwzorowanych w kierunku obszaru rozbłysków Cepheus .
W całym spektrum astronomiczne badania zaciemniających obłoków międzygwiazdowych ujawniają wstrząsy energetyczne i wypływy związane z nowonarodzonymi gwiazdami,
w tym charakterystyczną czerwonawą poświatę rozproszonych Herbig-Haroobiekty widoczne na tym ostrym zdjęciu.
Na scenie czają się również odległe galaktyki tła, wizualnie ukryte za zakurzoną przestrzenią.
Głębokie teleskopowe pole widzenia zobrazowane za pomocą filtrów szerokopasmowych obejmuje około dwóch księżyców w pełni na niebie lub 17 lat świetlnych w szacowanej odległości LDN 1251.'

 

Siema

p.s.
Zgodnie z Twoją onegdajszą zgodą ktoś już dał to na FB ;) jak coś nie tego to daj znać.


https://www.facebook.com/groups/239474056923474/permalink/840313303506210/?__cft__[0]=AZUz84N-UnGPASM-7ZDeYVfDHJqYb-O2yL6CCAK80fnYKCNkW5f_SlcGtg6bC7wSPOevIEjxzTRpUnhWhtsYp5U5oJzChgOgkIpduxIHu1BPrIasM5-X-bfqyxojB3dY46W72EicITWqRNx_J2dQ0Zgntmz8EN2h52o5LNkm2clQxEYVzvmrxXgGVwKyjEcB6sg&__tn__=%2CO%2CP-R

 

Przy okazji zachęcam wszystkich astrofotografów do publikowania zdjęć na owej grupie lub linkowania do zamieszczonych na astropolis.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w tym sezonie Cefeusz jest mocno już obfotografowany :) Ciekawe czy do końca roku starczy materiału z forum na mozaikę całego gwiazdozbioru? To by był fajny projekt :)
Piękne ujęcie, wydaje się, że w "kokonie" rzadkiego pyłu mamy zanurzony jakby gęstszy obłok. Wygląda to rewelacyjnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lexx napisał:

i te w tle galaktyczki, mniodzio

Dzięki Robert :-)

 

Godzinę temu, Duser napisał:

Bardzo dobre , subtelnie obrobione zdjęcie

Dzięki Piotr! :-)

 

50 minut temu, Rosso napisał:

Fajnie, że to rozlane mleko w postaci pyłu odcina się od czarnego tła tak równo i prawie pod kątem prostym. Ciekawy obiekt, piękne gwiazdki, super zdjęcie.

Dziękuję. Zawsze jak obrabiam obszar gdzie jest takie wyraźne odcięcie to zastanawiam się czy czegoś nie spierdzieliłem przy kalibracji :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Behlur_Olderys napisał:

No to w tym sezonie Cefeusz jest mocno już obfotografowany :)
Piękne ujęcie, wydaje się, że w "kokonie" rzadkiego pyłu mamy zanurzony jakby gęstszy obłok. Wygląda to rewelacyjnie.

A sezon Cefeuszowy się dopiero zaczyna :-) Ja na pewno wrócę tam w tym roku - mam już kilka celów na liście :-)

 

Dzięki wielkie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden na tym forum pewnie dodałby 200% saturacji. Mi bardziej pasują subtelne kolory, właśnie takie jakie widnieją u Ciebie. Zdjęcie wydaje się to wtedy bardziej ... naturalne, nieprzekoloryzowane. Mam wrażenie, że patrzę na obiekt w kosmosie, a nie na malowidło. 
Super fotka :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tayson napisał:

Galaktyczki w tle urywaja d..!! Mega. Dziękuję. 

Dzięki Tomek. Ja próbuję znaleźć jakieś opracowania centralnej części tego obszaru (pod tą dużą jasną gwiazdą) zastanawiają mnie te pojaśnienia w pyle - ciekawe co tam się dzieje.

 

14 minut temu, wismat napisał:

Nie jeden na tym forum pewnie dodałby 200% saturacji. Mi bardziej pasują subtelne kolory, właśnie takie jakie widnieją u Ciebie. Zdjęcie wydaje się to wtedy bardziej ... naturalne, nieprzekoloryzowane. Mam wrażenie, że patrzę na obiekt w kosmosie, a nie na malowidło. 
Super fotka

Dzięki wielkie :-)

Sam kiedyś tak robiłem - że saturowałem do granic możliwości. Teraz mi się pozmieniało :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.