Skocz do zawartości

ASI2600 MC Pro Color


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Podzielam zdanie @licho52. Jak dla mnie @Przemek Majewski jesteś synonimem ogromnej wiedzy, a do tego masz podejście z dystansem. Czyta się Twoje posty lepiej niż inne gdyż są one pozbawione "maniery" akademickiej. Zwykle potrzebuję godzin żeby przyswoić wiedzę z Twoich postów. Natomiast testy testom nie równe. Co innego jest wiedzieć jakie prawa natury rządzą w kamerze, a co innego wyrobić sobie własne spostrzeżenia empirycznie.

Niepotrzebnie się chłopaki zaogniliście. A tekst z wódką i zakąską był żenujący...

 

W takim razie coś w temacie: dla ASI2600 zalecane są filtry min 36mm. Potwierdzacie to?

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, everr said:

Podzielam zdanie @licho52. Jak dla mnie @Przemek Majewski jesteś synonimem ogromnej wiedzy, a do tego masz podejście z dystansem. Czyta się Twoje posty lepiej niż inne gdyż są one pozbawione "maniery" akademickiej. Zwykle potrzebuję godzin żeby przyswoić wiedzę z Twoich postów. Natomiast testy testom nie równe. Co innego jest wiedzieć jakie prawa natury rządzą w kamerze, a co innego wyrobić sobie własne spostrzeżenia empirycznie.

Niepotrzebnie się chłopaki zaogniliście. A tekst z wódką i zakąską był żenujący...

 

W takim razie coś w temacie: dla ASI2600 zalecane są filtry min 36mm. Potwierdzacie to?

Właśnie taki filtr mam przed kamerą. Poniżej surowa klatka Ha. Jak widać winiety brak:

 

RawHa.PNG

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, everr napisał:

 

Niepotrzebnie się chłopaki zaogniliście. A tekst z wódką i zakąską był żenujący...

 

W takim razie coś w temacie: dla ASI2600 zalecane są filtry min 36mm. Potwierdzacie to?

Tak

 

Tak. (prawie).

 

Na ASI294 testowałem 1.25" i są tak na styczku, na jaśniejszych widać w rogu pierścienie. Dla 2600 o diagonali 29 mm zastosowanie 31 mm bardzo blisko będzie pewnie na granicy rozsądku. W f/8 - f/12 może spoko, a w f/4 już na pewno nie. 36 mm tak ok 14 mm od sensora będzie idealnie. Skąd 14? ZWO mają 12.5 mm + 5 mm backfocus. 5 mm od tilt plate-a, który odkręcamy by przykleić koło. Pewnie jakieś 2-3 mm w tym kole jest do filtra. więc 14 - 16 mm to bedzie tak strzelam odłegłość filtru. Jeśli bedzie on miał 35-36 mm wolnej średnicy to będzie idealny.

 

Słowem -- asi2600mm + koło LRGBSHO 7 x 36 mm to wydaje się być przyszłościową zabawką na długo w tym hobby z naszym zachmurzeniem.

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Przemek Majewski said:

Tak

 

Tak. (prawie).

 

Na ASI294 testowałem 1.25" i są tak na styczku, na jaśniejszych widać w rogu pierścienie. Dla 2600 o diagonali 29 mm zastosowanie 31 mm bardzo blisko będzie pewnie na granicy rozsądku. W f/8 - f/12 może spoko, a w f/4 już na pewno. 36 mm tak ok 14 mm od sensora będzie idealnie. Skąd 14? ZWO mają 12.5 mm + 5 mm backfocus. 5 mm od tilt plate-a, który odkręcamy by przykleić koło. Pewnie jakieś 2-3 mm w tym kole jest do filtra. więc 14 - 16 mm to bedzie tak strzelam odłegłość filtru. Jeśli bedzie on miał 35-36 mm wolnej średnicy to będzie idealny.

 

Słowem -- asi2600mm + koło LRGBSHO 7 x 36 mm to wydaje się być przyszłościową zabawką na długo w tym hobby z naszym zachmurzeniem.

To dodam, że w przypadku klatki przez mnie przed chwilą zamieszczonej, uzyte jest kolo 7x36 + kamerka z założonym tilterem (nie trzeba go zdejmować). Moja światłosiła to f5.9 (ZenithStar 73)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rybek0s napisał:

To dodam, że w przypadku klatki przez mnie przed chwilą zamieszczonej, uzyte jest kolo 7x36 + kamerka z założonym tilterem (nie trzeba go zdejmować). Moja światłosiła to f5.9 (ZenithStar 73)

 Nie trzeba, ale można. A czy warto? Filtr bliżej matrycy i szybki feralnej = mniejsze halo? Bo krótszy dystans ping ponga. Tilter lepiej mieć duży gdzieś dalej, ten tilt plate i tak pewnie dość zblokowany kołem.

Ja to mówię tak z głowy, ale ja bym zdjął tilt plate, tak "bo tak". Zgodzę się, że może nie być to niezwykle konieczne. W ASI294mm użyłem fabrycznego 6.5 mm backfocus, wkręcając kamerkę wprost wgłąb koła efw x5 gwintem M42x0.75, dlatego bo tu wiedziałem, że każdy milimetr odległości będzie grał rolę dla filtrów 1.25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Brzydki cytat

 

Przemku, Ty to nazywasz "luzem"? Ciśnie mi się na myśl wiele różnych słów, ale żadne nie ma znaczenia nawet choć trochę naziązującego do luzu. Pogardzana przez Ciebie wstrzemięźliwość w wypowiadaniu tego, co człowiek myśli, powstrzymuje mnie przed wyartykułowaniem tego jak ja to postrzegam.

 

Sprawiasz wrażenie osoby, która nie miała szczęścia nigdy spotkać ludzi, którzy by imponowali intelektem. Wydaje mi się to nieprawdopodobne, więc może raczej nie potrafisz dostrzegać bliskotliwości innych ludzi zaślepiony swoją własną. Jednocześnie poświęcasz dużo czasu na przygotowywanie opracowań tu prezentowanych. Ewidentnie łakniesz atencji i docenienia ze strony ludzi, których nie szanujesz. Po co?

 

  • Lubię 4
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

Przemku, Ty to nazywasz "luzem"? Ciśnie mi się na myśl wiele różnych słów, ale żadne nie ma znaczenia nawet choć trochę naziązującego do luzu. Pogardzana przez Ciebie wstrzemięźliwość w wypowiadaniu tego, co człowiek myśli, powstrzymuje mnie przed wyartykułowaniem tego jak ja to postrzegam.

 

Sprawiasz wrażenie osoby, która nie miała szczęścia nigdy spotkać ludzi, którzy by imponowali intelektem. Wydaje mi się to nieprawdopodobne, więc może raczej nie potrafisz dostrzegać bliskotliwości innych ludzi zaślepiony swoją własną. Jednocześnie poświęcasz dużo czasu na przygotowywanie opracowań tu prezentowanych. Ewidentnie łakniesz atencji i docenienia ze strony ludzi, których nie szanujesz. Po co?

 

Bredzisz jak Franc Pijo. Naprawdę nie wyciągaj wniosków na bazie ograniczonego info ;D Nie wychodzi Ci to. Skupmy się może na kamerze, co? Ponadto logika. Luz był wcześniej. A niektórym po prostu odpowiadam w ich własnym języku. W swoim zaślepieniu Ty z taką wysoką kulturą nie zauważasz, kto pierwszy wyszedł z propozycją "w_______ się miedzy wódkę a zakąskę". Ja dostowałem tylko ton,  aby trafił do prymitywa. Władam kilkoma wariantami polskiego, i nie zawaham się ich używać :) Z podniesioną przyłbicą.

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

Jednocześnie poświęcasz dużo czasu na przygotowywanie opracowań tu prezentowanych. Ewidentnie łakniesz atencji i docenienia ze strony ludzi, których nie szanujesz. Po co?

 

Absolutnie źle, łaknę, żeby tacy, którzy szukają dobrego info nie powtarzali bredni po betonie ;) I przyjmę dowolną liczbę wyzwisk, wysokim polskim, i niskim polskim, po to by z jedną osobą porozmawiać o biasach :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Przekleństwo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wulgaryzmy i agresywne teksty zostały przeze mnie wyedytowane - nie ma na nie miejsca, a ja nie mam czasu prosić każdego o rozwagę bo to zaszło już za daleko.

 

Przykro mi bardzo czytając ten wątek. Wiedzą można się dzielić w taki sposób, że nikt nie czuje się urażony. 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

 Nie trzeba, ale można. A czy warto? Filtr bliżej matrycy i szybki feralnej = mniejsze halo? Bo krótszy dystans ping ponga. Tilter lepiej mieć duży gdzieś dalej, ten tilt plate i tak pewnie dość zblokowany kołem.

Ja to mówię tak z głowy, ale ja bym zdjął tilt plate, tak "bo tak". Zgodzę się, że może nie być to niezwykle konieczne. W ASI294mm użyłem fabrycznego 6.5 mm backfocus, wkręcając kamerkę wprost wgłąb koła efw x5 gwintem M42x0.75, dlatego bo tu wiedziałem, że każdy milimetr odległości będzie grał rolę dla filtrów 1.25".

Czy zdejmując tilt plate nie traci się możliwości "tiltowania" sensora/kamery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, everr napisał:

Czy zdejmując tilt plate nie traci się możliwości "tiltowania" sensora/kamery?

Z poziomu kamery tak, ale jak @Przemek Majewskinapisał:

10 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Tilter lepiej mieć duży gdzieś dalej

 

Oznacza to mniej więcej tyle, że wygodniej tilltem operować np. przed flattenerem niż przy kamerze.

Takie rozwiązanie chyba w RC jest popularne, taki tillter na samym początku wyciągu (albo nawet jeszcze przed).

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, everr napisał:

Czy zdejmując tilt plate nie traci się możliwości "tiltowania" sensora/kamery?

traci,dlatego napisalem gdzieś tam (nie pamietam), że "lepiej duzy tiler dalej", duże refraktory mają go czasem za wyciągiem, w dużych reflektorach typu cassegraina są w fokuser jakos wbudowane etc.

 

po prostu zasugerowałem, że może być dalej, np w rozwiazaniach ZWO ten tilt-plate sie odkręca, i przykreca na wierzch oag 68, oczywiscie oag 68 i m42 to niezbyt, ale można tam przykrecic m54 albo m68 tilt plate, o tak jak tu

 

6200-55mm-backfocus-solution-2.jpg.9095476c17570f06a9baa76d2c684931.jpg

 

 

 

21 minut temu, OnlyAfc napisał:

Z poziomu kamery tak, ale jak @Przemek Majewskinapisał:

 

Oznacza to mniej więcej tyle, że wygodniej tilltem operować np. przed flattenerem niż przy kamerze.

Takie rozwiązanie chyba w RC jest popularne, taki tillter na samym początku wyciągu (albo nawet jeszcze przed).

Sorry, nie odczytalem i zdublowałem, za to pucharek :D

 

jakoś tak nie czytam od razu wszystkich odpowiedzi :D bojam się trocha.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@everrnota bene, ja to robię często, i nie widzę jak gmerać kluczem w tym tilt-plate wklinowanym miedzy koło a kamerę :D zupełnie niewykonalne, oagi, kamery, koła, nie dałoby się tego ogarnąć raczej, jedne z typowych problemów:

 

  • oag wadzi o koło i nie da sie dokrecic (dlatego wsuwany)
  • oag wadzi o srubki rotatora
  • koło umiemożliwa odkrecic regulacje oaga
  • tilt-plate z przodu uniemożliwia dostep do srubki od oaga
  • oag zasłania srubke do zamykania ciasniej szuflady filtrower
  • gwinty zatrzymują sie w najbardziej niekorzystnych położeniach

 

I pewnie jeszcze sporo by się znalazło.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, OnlyAfc napisał:

Z poziomu kamery tak, ale jak @Przemek Majewskinapisał:

 

Oznacza to mniej więcej tyle, że wygodniej tilltem operować np. przed flattenerem niż przy kamerze.

Takie rozwiązanie chyba w RC jest popularne, taki tillter na samym początku wyciągu (albo nawet jeszcze przed).

Nie wiedziałem, że można zmieniać jego lokalizację. Dzięki!

Faktycznie, tilter z przykręconym kołem na za dużo by się nie zdał.

 

Znalazłem wersję dla siebie (chyba).

 

obraz.png.3c6ba54e3935ea6ea2d309189fb2b742.png

Rozumiem, że jeśli mam f/4,72 to nie ucierpię?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Przemek Majewski napisał:

@everrnota bene, ja to robię często, i nie widzę jak gmerać kluczem w tym tilt-plate wklinowanym miedzy koło a kamerę :D zupełnie niewykonalne, oagi, kamery, koła, nie dałoby się tego ogarnąć raczej, jedne z typowych problemów:

 

  • oag wadzi o koło i nie da sie dokrecic (dlatego wsuwany)
  • oag wadzi o srubki rotatora
  • koło umiemożliwa odkrecic regulacje oaga
  • tilt-plate z przodu uniemożliwia dostep do srubki od oaga
  • oag zasłania srubke do zamykania ciasniej szuflady filtrower
  • gwinty zatrzymują sie w najbardziej niekorzystnych położeniach

 

I pewnie jeszcze sporo by się znalazło.

Jasne!

Zatem zaczynam powoli się stresować przez kupnem. Myślałem, że odkręcę ASI1600 i zastąpię ją ASI2600, a tu może się okazać, że czeka mnie przyjemne sudoku :D

A co do gwintów to właśnie leżą przede mną dwie złączki i niestety chyba się mocno zintegrowały bo nie pomagają rękawiczki ani wkładanie do lodówki. Został piekarnik jeszcze...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Adam87 napisał:

A wie ktoś może jak to możliwe jest że w tym Redcatcie ucieka 1 róg ( albo jest to najbardziej widoczne ) ?  Zawsze myślałem że dotyka to 2 rogów - albo po przekątnej albo po tej samej stronie .

 

raczej może być to niedokłądna obserwacja, ale takze, niestety, "przed ostrościa" i "za ostroscia" nie wygląda tak samo. może być inny efekt dla rogu przed i inny za, ale też wątpię, ze to do zaobserwowania. obserwowanie tych rzeczy w warunkach domu z dlugim korytarzem, programów i sztucznej gwiazdy jest czesto dla mnie trudne, a tak po prostu "ze zdjecia na dworze..." to najlepiej z dlugo doswietlonej klatki z pewnym guidingiem pobawic się ASTAP-em.

 

dochodzi jeszcze kolejna kwestia

 

"tilt celi z przodu" i "tilt sensora"

 

wyobrazmy sobie refraktor-toy-model, TUBA + SOCZEWA, soczewa powinna być ustawiona tak, żeby "leciało w srodku tuby", jak nie jest, to te efekty mogą sie wlasnie tak objawiac (za daleko od osi w jedna strone). Oś optyczna ukladu soczewek i os tubusu w klasie amatorskiej też nie są idelanie ze soba zestawione.

 

Zatem są dwie kwestie: "srodek pola wypada w srodku sensora/tuby" oraz "sensor jest prostopadły do tejże osi" to są dwa "tilty", czasem mylone :)

 

16 godzin temu, everr napisał:

Nie wiedziałem, że można zmieniać jego lokalizację. Dzięki!

Faktycznie, tilter z przykręconym kołem na za dużo by się nie zdał.

 

Znalazłem wersję dla siebie (chyba).

 

obraz.png.3c6ba54e3935ea6ea2d309189fb2b742.png

Rozumiem, że jeśli mam f/4,72 to nie ucierpię?

 

nie ucierpisz. APS-C z f/5... lajt. M48 ma 45 mm wewnątrz luftu około, aps-c diagonalę ma 29 mm.. to zatrważajace ile to luzu (full frame ma 43.25..., stąd moje "teskty", że w "architekturze m48 nie do zastosowania".

 

EDIT: a propos 

Cytat

nie ucierpisz. APS-C z f/5

jak to sprawdzić?? BANALNIE

 

  • jasna gwiazda w rog
  • krecisz ostroscia do przodu
  • jak koło uciete, to troche cierpisz

 

przykład: (doceńcie jak dobrze w srodku wytiltowana cela :D)

00_Espirt80_ED_test_bin3_asi2400mc_SUBBED.thumb.jpg.edcdabd9f1f49d4b250324d83166a00e.jpg

 

16 godzin temu, everr napisał:

Jasne!

Zatem zaczynam powoli się stresować przez kupnem. Myślałem, że odkręcę ASI1600 i zastąpię ją ASI2600, a tu może się okazać, że czeka mnie przyjemne sudoku :D

A co do gwintów to właśnie leżą przede mną dwie złączki i niestety chyba się mocno zintegrowały bo nie pomagają rękawiczki ani wkładanie do lodówki. Został piekarnik jeszcze...

Rozkręciłbym... :matrix:

Edytowane przez Przemek Majewski
literówki
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, everr napisał:

¹A co do gwintów to właśnie leżą przede mną dwie złączki i niestety chyba się mocno zintegrowały bo nie pomagają rękawiczki ani wkładanie do lodówki. Został piekarnik jeszcze...

Jak to jakas krotka i mala zlaczka to ja takie wykrecam wsadzajac palce do srodka, najlepiej w jakis gumowyanych rekawiczkach. Mozna tez na taka zlaczke nalozyc gumke recepturke i lekko odkrecic. Trzeba uwazac, poniewaz jak ja mocniej sciskasz to sie krzywi i jeszcze trudniej ja ruszyc. Byly o tym tematy na forum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson obie małe i mocno niewygodne (jedna jest wąska a druga gładka...razem mają ok7mm).

 Próbowałem kilku rad forumowych ale to na nic. Rękawiczkami, zamrażarką, wrzątkiem, WD40. Kilku mocnych i to nie tylko w gębie dzisiaj próbowało i nic. Chyba w ruch pójdzie twardy sprzęt.

A niby chińskie to tandetne...mają już gwinty, które można wkręcić ale już się nie odkręci ;)

 

20210817_185259.thumb.jpg.95324c972ed0815e0e9fec6993e97eb4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, everr napisał:

@Tayson obie małe i mocno niewygodne (jedna jest wąska a druga gładka...razem mają ok7mm).

 Próbowałem kilku rad forumowych ale to na nic. Rękawiczkami, zamrażarką, wrzątkiem, WD40. Kilku mocnych i to nie tylko w gębie dzisiaj próbowało i nic. Chyba w ruch pójdzie twardy sprzęt.

A niby chińskie to tandetne...mają już gwinty, które można wkręcić ale już się nie odkręci ;)

1. Gumowe klucze wersja wąska. Oczywiście 2 sztuki. Takie w rodzaju opasek gumowych z rączką.

2. Jeśli nie są bardzo mocno skręcone to klucze do filtrów optycznych. Przypominają wyglądem narzędzia do odkręcania pokrywek słoików. Również łatwiej pracując na 2 szt.

3. Docelowo w cienkich złączkach małe otwory lub nacięcia do otwierania na dźwignię ze śrubokrętów. Oczywiście w przemyślanych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.