Skocz do zawartości

Czy jednostki pchają świat do przodu ?


Rekomendowane odpowiedzi

W sekcji statusów jest ciekawy wątek o Musku. O tym jak kreuje się go na wizjonera w oczach opinii publicznej. Ale ja mam inny problem z nauką. Ludzie zachwycają się właśnie takimi geniuszami, jak gdyby nie oni to jakiś wynalazek czy odkrycie by nie powstało. Ja natomiast uważam, że nieistotne jest komu przypisuje się jakiś przełom bo tak czy siak on by nastąpił. Może trochę później może trochę inaczej ale wyszłoby na to samo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Newton, który miał ego tak wielkie, że miało własne pole grawitacyjne, przyznał że stanął na ramionach gigantów to coś jest na rzeczy :D

 

Ale tak - historia nauki bardzo ładnie pokazuje, że bardzo często odkrycie dokonywane jest w podobnym momencie, przez różnych ludzi i w różnych miejscach. A to jednoznacznie świadczy o tym, że odkrycie następuje w wyniku nazbierania się wiedzy wokół samego odkrycia.

Co oczywiście, nie zabiera zasługi za wykonaną robotę, za dobrą pracę należy się wynagrodzenie.

 

Po prostu osobiście nie zgadzam się z podejściem, że bez Einsteina nie mielibyśmy teorii względności, a bez Newtona teorii grawitacji. Mielibyśmy - tylko ogarnąłby to ktoś inny.

No i oczywiście nie wiadomo, czy bez Einsteina byłby jeden twórca OTW, STW i opisu efektu fotoelektrycznego. Pewnie nie, ale nie sądzę, żeby wpłynęło to na ogólny poziom wiedzy jako gatunku.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

Po prostu osobiście nie zgadzam się z podejściem, że bez Einsteina nie mielibyśmy teorii względności, a bez Newtona teorii grawitacji. Mielibyśmy - tylko ogarnąłby to ktoś inny.

 

zgadza się. Byłby inny Newton i inny Einstein ... czyli nic by się nie zmieniło poza nazwiskami

zawsze tacy wybitni ludzie tworzą naukę. Nigdy to nie są idioci, a zawsze geniusze

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat!

 

tak, w historii widać na niezliczonych przykładach że odkrycia w danej dziedzinie sypały się jedno za drugim bo przyszedł odpowiedni czas a nie dzięki jakiejś wybitnej jednostce.

 

ale jak to się dzieje, że w jakimś miejscu lub czasie takie okoliczności powstają?

przecież to też jest zasługa jakichś ludzi, tylko innych, żyjących wcześniej.

okoliczności popychają człowieka do działania ale to człowiek stwarza okoliczności.

 

no i jeszcze jedno. może patrząc na ludzkość filozoficznie z dalekiej perspektywy, nie ma znaczenia kto konkretnie odkrył teorię względności, kto zbudował pierwszy samochód, kto wynalazł układ scalony.

ale dla nas, tu i teraz, to jednak różnica czy żyjemy w kraju, do którego przyjeżdżają żyć i pracować jednostki wybitne, czy w tym drugim, z której wyjeżdżają.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nastąpi kiedys taki dzien, w którym nawet najmądrzejszy i najsprytniejszy czlowiek nie bedzie w stanie wymyslic nic nowego?

wszystko zostanie juz wymyślone, a nowe wynalzaki/gazety/odkrycia bedzie mogła dokonywać jedynie o wiele od nas inteligentniejsza sztuczna inteligencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kapitan Cook napisał:

W sekcji statusów jest ciekawy wątek o Musku. O tym jak kreuje się go na wizjonera w oczach opinii publicznej. Ale ja mam inny problem z nauką. Ludzie zachwycają się właśnie takimi geniuszami, jak gdyby nie oni to jakiś wynalazek czy odkrycie by nie powstało. Ja natomiast uważam, że nieistotne jest komu przypisuje się jakiś przełom bo tak czy siak on by nastąpił. Może trochę później może trochę inaczej ale wyszłoby na to samo.

Zgadzam się z Tobą. Jakiś czas temu oglądałem wykład prof Krzysztofa Meissnera. Opowiadał w nim jak to  przychodzą często do niego jego doktoranci z niesamowitą sprawą, że coś nowego odkryli, że wszystko się zgadza, obliczenia i super teoria. On na to zerka i mówi, że wszystko się zgadza i pasuje ale wymyślił to w tym i w tym roku, ten i ten naukowiec.

Jest tak jak mówisz, jeśli nie ta jednostka, to wymyśli to inna. Z drugiej jednak strony raczej jednostka właśnie a nie grupa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Jeśli Newton, który miał ego tak wielkie, że miało własne pole grawitacyjne, przyznał że stanął na ramionach gigantów to coś jest na rzeczy

Chciał tylko dopiec @Hook ( :) ), który był mikrego wzrostu...Ale teraz to powiedzenie żyje w własnym życiem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Po prostu osobiście nie zgadzam się z podejściem, że bez Einsteina nie mielibyśmy teorii względności, a bez Newtona teorii grawitacji. Mielibyśmy - tylko ogarnąłby to ktoś inny.

No i tu bardzo żałuję, że nas Polaków tak straszliwie potraktowała historia, bo gdyby nie ponad stulecie zaborów i dwie wojny światowe oraz masowe mordy inteligencji, jak i okrutny PRL to polskich geniuszy na miarę nobla mielibyśmy cały tłum. A jakby tak jeszcze wcześniej zostalibyśmy imperialistami to niemal cały świat byłby nasz - Polaków ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Binocooler napisał:

No i tu bardzo żałuję, że nas Polaków tak straszliwie potraktowała historia, bo gdyby nie ponad stulecie zaborów i dwie wojny światowe oraz masowe mordy inteligencji, jak i okrutny PRL to polskich geniuszy na miarę nobla mielibyśmy cały tłum. A jakby tak jeszcze wcześniej zostalibyśmy imperialistami to niemal cały świat byłby nasz - Polaków ;)

Meh:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dychotomia_myślenia

 

Czemu masz albo, albo, bez opcji po środku? 

Co w ogóle ma Polska do tematu? 

Czy ktoś próbuje zaprzeczyć, że warunki życia mają wpływ na rozwój? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szkoda, że autentyczny Cook James nie miał możliwości wysłuchać wywodów tutejszego Cooka, bo być może nie popłynąłby wcale na koniec świata (skoro ktoś inny mógł to zrobić za niego, nawet lepiej :icon_rolleyes: ), a i na zdrowiu nie odniósłby uszczerbku, bo by go tubylcy na antypodach nie usiekli na śmierć! :D

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

W sekcji statusów jest ciekawy wątek o Musku. O tym jak kreuje się go na wizjonera w oczach opinii publicznej. Ale ja mam inny problem z nauką. Ludzie zachwycają się właśnie takimi geniuszami, jak gdyby nie oni to jakiś wynalazek czy odkrycie by nie powstało. Ja natomiast uważam, że nieistotne jest komu przypisuje się jakiś przełom bo tak czy siak on by nastąpił. Może trochę później może trochę inaczej ale wyszłoby na to samo.

 

Poza jakimiś założeniami X.com czy zip2 Musk raczej niczego nie wymyślił. Ale na pewno jest geniuszem w zdobywaniu inwestorów. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Binocooler napisał:

No i tu bardzo żałuję, że nas Polaków tak straszliwie potraktowała historia, bo gdyby nie ponad stulecie zaborów i dwie wojny światowe oraz masowe mordy inteligencji, jak i okrutny PRL to polskich geniuszy na miarę nobla mielibyśmy cały tłum

 

No i właśnie to jest godne pochwały. Że mimo tego wszystkiego mieliśmy tylu wspaniałych naukowców. A że worek z Noblami się za to nie posypał ? To jest bez znaczenia. Właśnie takie Noble, Grammy i inne Telekamery to jest zaraza naszych czasów. To, że tylko jak ktoś coś dostanie to jest uważany za człowieka sukcesu. Z tego co wyniosłem oglądając wywiady z prawdziwymi naukowcami to jest to, że nagrody to po nich spływały, oni pracowali nad czymś bo nie wyobrażali sobie bez tego życia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, Złota Piłka najważniejsza ! A tak na serio to jestem ciekaw ile % ogólnego rozwoju zabierają nam Internet i media społecznościowe. Z tą złota piłką, to jest tak - Lewy nie strzeli gola, na portalach wpisy "Koniec Lewego, Bayern zrobił mu łaskę w ogóle go kupując", za tydzień strzeli 10 bramek w 3 minuty - "Lewy jest Bogiem ! Prześledźmy jego karierę po raz 176354". I tak jest ze wszystkim w mediach, jest tylko czarno-biało. Ale ktoś te wpisy pisze i jak to podliczymy to wyjdzie na prawdę KUPA straconego czasu. Poza tym ja współczuję tym ludziom, bo ta praca musi bardziej wykańczać niż własnoręczne ciągniecie pługa w XIX wieku. Tak samo my jako odbiorcy marnujemy jako ludzkość tak niewiarygodne ilości czasu i energii, że jestem zdziwiony, że i tak ten postęp nam ciągle w miarę wychodzi. Ktoś powie że tak było od zawsze, zgadzam się, tylko te nasze działania były mniej lub bardziej powiązane z czymś rzeczywistym bądź praktycznym. Nie wierzę, że średnio cała ludzkość dłubaliśmy w nosie 6h dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bah, Ty o mediach. 

Ja za dnia pracuję projektując standy reklamowe, szafy kosmetyczne, itp. 

Jest to absolutnie najlepiej płatna praca jaką miałem i też najbardziej bezużyteczna. 

 

W lotnictwie zarabiałem połowę z tego co teraz, mimo tego, że to co projektuję stoi 3 miesiące w sklepie i leci na wysypisko. 

Nikt nie ma z tego nic wartościowego, a kosztuje chore pieniądze. 

Pomyśl sobie jaka to jest strata środków i środowiska. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na jego przykładzie widać coś innego. Wymyślenie czegoś nowego, produkcja, dystrybucja, inwestycja to 30% energii. Pokonanie twardogłowych, zburzenie dotychczasowego myślenia, odpieranie ataków, niedowiarstwa, i przy tym pozostanie przy swoim latami to wydatek 70% energii. 

Ok, ale odpowiadając na twoje pytanie - tak i nie. Tak bo on pcha ludzkość o 10 lat w 2 lata ale też cała machina ludzkości idzie do przodu swoim tempem.

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Binocooler napisał:

No i tu bardzo żałuję, że nas Polaków tak straszliwie potraktowała historia, bo gdyby nie ponad stulecie zaborów i dwie wojny światowe oraz masowe mordy inteligencji, jak i okrutny PRL to polskich geniuszy na miarę nobla mielibyśmy cały tłum. A jakby tak jeszcze wcześniej zostalibyśmy imperialistami to niemal cały świat byłby nasz - Polaków ;)

Okolicznościowa grafika :

 

Mapapol.webp

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Binocooler napisał:

No i tu bardzo żałuję, że nas Polaków tak straszliwie potraktowała historia, bo gdyby nie ponad stulecie zaborów i dwie wojny światowe oraz masowe mordy inteligencji, jak i okrutny PRL to polskich geniuszy na miarę nobla mielibyśmy cały tłum. A jakby tak jeszcze wcześniej zostalibyśmy imperialistami to niemal cały świat byłby nasz - Polaków ;)

 

Nie no bez jaj. Nie rozsmieszajcie mnie. Ludy wschodnie nie rozumieją nauki dlatego jesteśmy w ogonie świata w tej dziedzinie. Smutne ale prawdziwe. A za historię to niestety w większości odpowiadamy sami.

Edytowane przez mirekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

A co tutaj się odjaniepawliło ?

 

obraz.png.770c8290da5d5f9aa5c92443f3d4a9d4.png

Mózgi Polaków z Wielkiej Polskiej Afryki Południowo-Środkowej były tak potężne i ciężkie, że spowodowali zapadnięcie się terenu o pól kilometra :P

Edytowane przez tex88
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.