Skocz do zawartości

Jaki program do zbierania klatek


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Od dość długiego czasu szperam w materiałach, które mogłyby mi pomóc w wyborze kamerki do DSO. Teraz używam DSLR Sony A57 ze wszystkimi niedogodnościami. Sądzę, że mój wybór padnie w końcu na ZWO ASI 183.

Większy problem (bo mniej wiedzy) mam z wyborem programu do zbierania klatek z kamerki. Przeglądam informacje o różnych programach, jednak dokonanie wyboru na podstawie internetowej lektury materiałów nawet ze stron producentów jest bardzo trudne. Przyznaję, że nie chciałbym tracić czasu na żmudne i czasochłonne testowanie kliku produktów.

Dlatego proszę o pomoc w wyborze takiego narzędzia. Poniżej lista moich podstawowych oczekiwań w stosunku do funkcjonalności softu.

1. Łatwe (automatyczne) zbieranie klatek o wymaganym czasie ekspozycji.

2. Wsparcie dla ustawienia ostrości.

3. Podgląd kadru przed rozpoczęciem capture'ingu.

4. Prosty, nie przeładowany i zrozumiały interfejs użytkownika (może być po angielsku).

Więc główne moje oczekiwania to wygodne zbieranie kadrów i ich zapis w nieprzetworzonym formacie bitowym. Do stackowania obrazów i późniejszego ich przetwarzania mógłbym użyć innych narzędzi.

 

Może to być soft zarówno free jak i płatny. Jestem gotów zapłacić za np. MaximDL, jeżeli powiecie że znakomicie spełni moje podstawowe oczekiwania. Ale widzę, że są również inne wynalazki: Nebulosity, SIPS, APT, The Sky etc.

Mile widziane wszystkie podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii :)

Jeśli ma być proste i intuicyjne to chyba nie SGP. Jego się wybiera z powodu funkcjonalności, nie prostoty. Za Maxima nie warto tyle płacić. Myślę że APT byłby tu najodpowiedniejszy, najłatwiejszy do opanowania i przy tym funkcjonalny. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, MateuszW said:

Ile ludzi tyle opinii :)

Dokładnie :)

 

10 hours ago, diver said:

wynalazki: Nebulosity,

Używałem Nebulosity, zarówno do akwizycji jak i później do obróbki. Jest dość ubogi, ale prosty i na początek wystarczał. Dla samej akwizycji szkoda płacić, do stackowania Siril go przewyższa.

 

Przy pierwszych klatkach nie ma co od razu kupować kombajnów. Zacznij od APT albo Sharpcap'a; mi Sharpcap się bardzo podobał - ale używałem go chyba tylko z raz czy dwa na testy (ogólnie nie używam Windowsa). W momencie jak już poczujesz, że potrzebujesz więcej, będzie Ci łatwiej wybrać spośród bardziej zaawansowanych narzędzi.

 

PS: ja używam open-sourcowego KStars/Ekos i na moim poziomie "rozwoju" nie wiem co więcej mogłyby mieć płatne narzędzia, jest tam w sumie wszystko.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Też polecam APT. Jest darmowy, nie trzeba płacić, ale według mnie warto wspomóc rozwój programu. Ogarnia lustrzanki i kamery po ASCOM. Prosty interfejs i można zacząć zbierać klatki od razu bo jest intuicyjny. 

 

EDIT: Na Rpi używam Ekosa i też spoko, ale jednak APT jest bardziej czytelny.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam APT. Darmowa wersja ma praktycznie pełną funkcjonalność i jest nieograniczona czasowo. Jak nie przypasi - nie będzie żadnej straty.

Niemniej nie sądzę, że nie przypasi :)

Potem można za dość dobrą cenę zrobić upgrade który się przydaje jeżeli chce się np mieć wspomaganie focusowania - ale to nie jest niezbędne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebo_b napisał:

Zacznij od APT albo Sharpcap'a;

Sharpcap to chyba raczej do planet?

 

12 godzin temu, MateuszW napisał:

Ile ludzi tyle opinii :)

Spodziewałem się tego, ale jakiś obraz się wyłania.

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe podpowiedzi. Szczególnie tym, którzy skrobnęli kilka słów uzasadnienia. Te posty są dla mnie najcenniejsze.

Zrobiłem małą statystykę dotychczas wymienionych przez was programów.

APT - 7

SGPro - 4

Nebulosity - 2

KStars/Ekos - 2

MaximDL - 1

SharpCap - 1

Nadal zbieram podpowiedzi. :emotion-5: Może ktoś jeszcze coś podpowie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, diver said:

Sharpcap to chyba raczej do planet?

Popatrzyłem teraz po dwóch latach na Sharpcapa - daruj sobie :) Ma fajne dodatki jak polaralignment czy wsparcie manualnego focusowania - ale zbieranie sekwencji jest biedne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sharpcap i Firecapture są dobre do szybkostrzelnych kamer i US. Jak zamierzasz kupić ZWO, to może Asiair Cię zainteresuje. Tym lepiej, jak guidować będziesz kamerą ZWO. 

Jak masz Raspa to licencja kosztuje 99$ i dostajesz klucze mailem. DSLR też obsłuży. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam to bo mi się podoba ten soft, darmowa alternatywa dla sgp.

Troszkę mniej funkcji ale i tak kombajn jak na darmoche.

Ale ma planetarium i obsługę wielu kamer na raz do akwizycji.

Możesz zbierać np na dslr i asi 1600 jednocześnie klatki, zsynchronizowany dithering itp.

Na www są informacje.

https://nighttime-imaging.eu/

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo12311 napisał:

Ja używam SIPS firmy Moravian i sobie chwalę, jest darmowy.

A czy sips obsługuje automatyczną sesję, meridian flip itp?

Da się tam podłączyć  Canona? 

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za kolejne podpowiedzi. :D

W zestawieniu pojawiły się trzy nowe pozycje: AsiAir, NINA i SIPS. Nie ułatwia mi to wyboru. :emotion-5:

Teraz ranking wygląda jak niżej (już bez SharpCap).

APT - 8

SGPro - 4

Nebulosity - 2

KStars/Ekos - 2

MaximDL - 1

AsiAir - 1

N.I.N.A. - 1

SIPS - 1

 

Na swojej stronie https://astronomy-imaging-camera.com/software-drivers ZWO w kategorii "DSO Imaging" poleca sześć poniższych programów.

APT

Nebulosity

MaximDL

SIPS

The Sky

PRISM

 

Gdybym z waszych propozycji i programów polecanych przez ZWO zrobił część wspólną, ranking wyglądałby tak.

APT - 8

Nebulosity - 2

MaximDL - 1

SIPS - 1

Nie wiem jeszcze czy ostatecznie pójdę tą ścieżką wyboru, ale ten APT jakoś najbardziej "się zgadza". :g:

 

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2019 o 00:35, diver napisał:

1. Łatwe (automatyczne) zbieranie klatek o wymaganym czasie ekspozycji.

2. Wsparcie dla ustawienia ostrości.

3. Podgląd kadru przed rozpoczęciem capture'ingu.

4. Prosty, nie przeładowany i zrozumiały interfejs użytkownika (może być po angielsku).

Więc główne moje oczekiwania to wygodne zbieranie kadrów i ich zapis w nieprzetworzonym formacie bitowym. Do stackowania obrazów i późniejszego ich przetwarzania mógłbym użyć innych narzędzi.

Powyższym wymaganiom spokojnie sprosta SharpCap. Nie odrzucałbym go tak szybko. Dodatkowo SharpCap wpiera Plate Solving, sterowanie montażem i ma fajny system do ustawania polarnej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, diver napisał:

Na swojej stronie https://astronomy-imaging-camera.com/software-drivers ZWO w kategorii "DSO Imaging" poleca sześć poniższych programów.

Tym to się zupełnie nie sugeruj. Fakt że nie ma tam SGPro sugeruje, że robili tę listę na kolanie. Pewnie nie tylko to :P

 

Gdybyś miał doświadczenie w pracy z programami do akwizycji zdjęć z kamery i obsługi większej ilości sprzętu to najlepszym co możesz dostać na rynku jest bez dwóch zdań SGPro. MA gigantyczną ilość opcji, ale wszystko jest przejrzyste i jasne. O ile ma się trochę doświadczenia. SGPro ma darmowe 45 dni (chyba 45) i genialną dokumentację, więc można go przetestować w swoim czasie.

 

Myślę, że na początku nie ma sensu wydawać 100 dolarów na program który zamiast pomóc może Cię przytłoczyć. APT jest darmowe i pewnie przez dłuższy czas nie będziesz zauważał ograniczeń tej wersji. Polecam, bo dużo ludzi go używa, osobiście jednak nie znam tego programu. Użyłem go raz z konieczności z moją lustrzanką. Gdyby nie to, że klatki musiały być różnej długości to chyba wolałbym zaprogramować to na interwałometrze :) Ale to moje osobiste zdanie, po prostu interface tego programu jest dla mnie totalnie nieczytelny i dziwny.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2019 o 17:19, Selmak napisał:

A czy sips obsługuje automatyczną sesję, meridian flip itp?

Da się tam podłączyć  Canona? 

 

Z Canonem nie próbowałem ponieważ go nie posiadam.

SIPS używam z kamerą ASI1600MMC.

Nie stosuję automatycznych sesji, ponieważ lubię spędzać czas przy swoim astro sprzęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.