Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Loxley napisał:

Mars 21/22 września 2020r, od godziny 23.11 do 02.55 na wysokości 30-40 stopni w dobrych warunkach. Multistacking obrazów z 4 długich avików wykonanych w ciągu 6 minut.

 

Kolejne obrazy Marsa również plasują się wysoko na liście moich najlepszych. To zestawienie i animacja są syntezą 4 godzinnej sesji zdjęciowej. Wilgotna noc z temperaturą 14-12 stopni, niewielkie ruchy powietrza, czyste niebo. Obraz najlepszy przed północą ale ogólnie dobry. Nie było wątpliwości na jakie formacje Marsa akurat patrzę. Niewielkie drżenie nie degradowało zdjęć.

 

Brawo Jurku.

Animacja świetnie wykonana . Co ważne w takiej prezentacji dobrze kiedy klatki są po obróbce na zbliżonym poziomie . Tutaj doskonale zostało to zrobione. Widać że seeing również był łaskawy . Nie mogę wyjść z podziwu kiedy spoglądam na czapę polarną. Fajnie tam się zawija kontynent . Easy gif animation świetna aplikacja do takich prezentacji . Również z niej korzystam .

 

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Mak 180 na EQ-500. T7C, ZWO ADC, Svbony x2, Svbony UV/IR cut.
Około godziny 24:00, 5% z 10 000 klatek.

Zdjęcie z balkonu, wniosek taki, że trzeba dopalać IR do RGB koniecznie a wczoraj mi się nie chciało ;) Widać ładnie chmury na północy.

Mars_000243_g6_ap39_Drizzle15q2.jpg.530b1b4a02404ccf2a25b7c839c11062.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Mam jeszcze materiał ze zlotu - seeing miażdżył - chyba z czystym sumieniem mogłem dać wtedy 10/10 a na pewno mocne 9/10

Ale do tego materiału muszę porządnie przysiąść żeby wycisnąć  z niego max :) Także publikacje za kilka dni.

 

 

 

Jeżeli ten zlot był w ostatni weekend na Roztoczu to ja odpalałemm swój teleskop około 40-50 km na południe i przyznam, że seeing był wysmienity. Marsa dało się wyostrzyć w wizualu w moim największym powiększeniu 766x, do tego jeszcze super przejrzystość miałem więc i detal wyglądał cudnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję dziś Marsa od 4 rano. Mak 127 + bino + 2x18mm BCO. Znów jestem niemal pewny, że widoczna jest biel na północnej krawędzi. Oczywiście na wszelkie sposoby staram się wyeliminować możliwości typu, że to aberracje od nieosiowego patrzenia, czy brak ostrości, odblaski itp. Obserwuję na siedząco na EQ3-2 z prowadzeniem. Momentami widoczne też są szczegóły struktur "kontynentów" choć przeważnie zlewają się w jedną ciemną plamę. Momentami wyraźnie widoczny jest kształt Acidalia Planitia na północy. Być może to dzięki temu, że o tej porze nad ranem ten właśnie region jest widoczny od frontu do nas, to daje kontrast dla bieli chmur okalających biegun. Czapa południowa jak zwykle pięknie się odcina i jest widoczna cały czas bez problemu. W najlepszych momentach seeingu, gdy widoczne są lekko zarysy struktur kontynentów widać jak z największego ciemnego regionu "wystrzela" w bok Valles Marineris i z dostrzeżenia tej subtelnej ciemnej ledwie kreski jestem jak na razie najbardziej zadowolony. Idę jeszcze pooglądać aż niebo się rozjaśni. Może mniejszy kontrast z tłem nieba coś ułatwi. Ciągła walka z seeingiem na planetach jest czymś w rodzaju sportu wg mnie, tak jak generalnie obserwacje wizualne w astro.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed-opozycyjne harce trwają, chyba w całym astro-świecie ! 

Tutaj zchwytanie Phobosa , autor KpS  na czesko-słowackim forum

 

link do wątku o Marsie, ostatnia strona, post nr 114 od Psiona  - " kratka animace "

 

https://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=43&p=434275&sid=265907a54d6fff01842e0698cf04aaa8#p434275

 

 

 

:)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lemarc napisał:

Dzisiaj miałem beznadziejny seeing. Ledwo skleciłem marną fotkę. 

 

Pocieszę Cię. Ja też miałem wczoraj nadzieję na obserwacje, bo pogoda dopisuje, ale był zadziwiająco słaby seeing. Oby były jeszcze okienka pogodowe.
P.S. ...czyli nie tylko "czystego nieba", ale dobrego seeingu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest z fotografią w IR z Barlowem (w newtonie). Czy szeroki zakres fal od czerwieni wzwyż w połączeniu z soczewką nie wytwarza już pewnej aberracji chr. w obrazie czyli nieostrości? Czy nie powinno się ograniczać drugiego końca rejestrowanego zakresu widma poniżej zakresu kamery? Czy jest to pomijalne względem korzyści z minimalizowania seeingu w IR?

Czy filtr czerwony z odciętym IR daje jednak gorszą ostrość niż IR oraz czy filtr czerwony obejmujący IR jest gorszym rozwiązaniem niż oddzielne kanały R i IR?

Edytowane przez Imien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Mars dawał detal w paśmie 300-400nm byśmy robi w nim wycinając wszystko powyżej, podobnie jest z zakresem R i IR, im pracujemy bliższym krótszym falom tym lepiej, im węższym pasmem tym lepiej, ale tym ciemniej i tym dalej od ryzowania albedo. Optimum jest chyba stosowany przez Łukasz R bo wycina nam rysującą detal gruubym pixelem podczerwień.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Mak 180 na EQ-500. T7C, ZWO ADC, Svbony x2, IRRGB
Około godziny 24:00, 5% z 5 000 klatek w RGB i IR.

 

Ostatni na razie bo idzie fala niepogody ;) 

Mars_FINAL2_resize.jpg.c32ed6cb0eb87d16bf8743dbf154fb87.jpg

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, HAMAL napisał:

obrobiłeś tyle stacków? :uhm:

Tak . Jednym kliknięciem :) Autostekkert pozwala na ładowanie avików masowo. W moim przypadku rozszerzenie SER . Następnie jeżeli chcę wykorzystać to do anime to używam pliki te wyostrzone . Potem w przeglądarce IrfanView zakładka przetwarzanie wsadowe koryguję ostrość kontrast balans bieli. Też wszystko robi się w sekundzie( w sensie 178 frames) i na zakończenie easy gif animation elegancko certuje planetę .

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

 

8 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Mak 180 na EQ-500. T7C, ZWO ADC, Svbony x2, IRRGB
Około godziny 24:00, 5% z 5 000 klatek w RGB i IR.

Przysiadłem i pobawiłem się trochę blendowaniem IR z RGB i żeby bardziej wyciągnąć IR za uszy. 

Mars_FINAL2_resize.jpg.e04cf413618861e9a0a181788980ee86.jpgMars5.jpg.be2cdd0eb41ee4a44f334d159532a8d5.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.