Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Sebastianus napisał:

Inni mają księżyce Marsa. Mam i ja :)

 

Czym focone? Twoim SCT8"? Nie byłem świadom, że można takim sprzętem wyciągnąć Phobosa (choć ma "aż" ~10/11mag)? Czy on nie jest za blisko tarczy? Czy to nie jest Deimos przypadkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 klatkowy stack Marsa z księżycem (księżycami ?? ) z 11 września. Wtedy Fobos i Deimos były ustawione w jednej linii jak na foto. Chociaż ten drugi nie za blisko ?Tarcza planety mocno powiększona poświatą, ale kto wie ?

 

Nałożyłem dwa zdjęcia z tej nocy w tej samej skali i wychodzi, że to chyba oba księżyce.

 

 

SCT 8" + TV 2,5x

 

 

2020-09-11-2308_3_g3_ap2.jpg

fobos_deimos.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lemarc napisał:

Patrząc przy pow. 277 x  Mars wygląda blado i bez kontrastu. Sugerujemy się kolorystyką z sond i Hublea, kamerki kolorowe też dają przesadne nasycenie nawet w połowie skali, a tu mocnych kolorów nie widać, może w półmetrowym lustrze, ale pewnie też nie. Kolorystyka jest raczej pastelowa i subtelna. Wstępnie ilustruję ten pogląd fotką, ale obróbka materiału dopiero przede mną.

video0004 20-09-12 02-16-37stak2.jpg

Oglądałem Marsa w 383x i 766x, kontrast na pewno nie był taki głęboki jak na zdjęciach z kamerek, jednak detal bardzo dobry. Bez problemu widać było formacje geologiczne i czapę lodową. Seeing był wtedy 10/10, bezwietrzna noc, lekka mgiełka nisko nad łąkami i czyste niebo, lustro 40cm. :)

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze masz obydwa na jednym ujęciu. Brawo. 12 września widziałem tylko pobliską gwiazdkę podobnej jasności jak Fobos, ale księżyca nie dostrzegłem nawet po ukryciu tarczy planety tuż za krawędzią pola widzenia okularu ortho 12,5 mm. pow. = 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Mars z 12 września - seeing 9/10

Zestackowany jeden z lepszych avików. Zajrzyjmy zatem w rejon Doliny Marinerów :)

 

Pierwszy obrazek to kompozycja RRGB

Drugi to RRGB obok sam kanał R a jeszcze obok - mapa albedo (satelita) + opis szczegółów powierzchni Marsa w rejonie Doliny Marinerów i wulkanów tarczowych :)

Świetny Mars, fajny materiał porównawczy wygrzebałeś, jednak Olympus Mons na wprost się nie złapał :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Mars z 12 września - seeing 9/10

Zestackowany jeden z lepszych avików. Zajrzyjmy zatem w rejon Doliny Marinerów

Efekt rewelacyjny. Ale to , co mnie najbardziej zdumiewa, to jak opanowałeś ( w fotografii planetarnej) światłosilnego newtona z cienkim lustrem. Magia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, HAMAL napisał:

Uznanie jednego z niewyróżniających się pojaśnień za Olympus Mons :) dokładnie

Nie obraź się, nie ważne czy naciągane czy nie,  ale to jest Olympus Mons :)

Poniżej porównanie z tego samego dnia 2:30 (po prawej) vs 4:30 (po lewej)

 O 4:30 seeing kapkę gorszy ale wszystkie wulkany tarczowe zdecydowanie lepiej widać 

 

299531380_4_30i2_30.jpg.54ab89e566a067a7d7fa0f7a45f38479.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 7
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Wczorajszy Mars z godziny 24:00 i sumulacja CalSky.

 

Mak 180 na EQ-500 i do tego budżetowy zestaw T7C + ProPlanet 742 + Svbony x2. 10% z 5000 klatek. O dziwo ta kamerka złapała trochę w IR.

Mars_13_09_2020.jpg.86b79896968c625c9acc52de0cad9e24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.