Skocz do zawartości

PHD2 Multi-star guiding


Zywis

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Tayson napisał:

Panowie jakies sugestie dlaczego wybiera mi zawsze 9, a nie 12 gwiazd?

Chyba nigdy w życiu nie miałem tyle gwiazd w kadrze guidera przy moim niebie :)

Czy to ma jakieś znaczenie? Czy zwykłe kilka nie wystarczy do prawidłowego działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym się z wami podzielić pewnym spostrzeżeniem z wczorajszej nocy. Miałem włączony multistar guiding w phd, ale nie wiem czy przez kiepski seeing, prawie pełnię księzycam czy podmuchy wiatru guiding był taki sobie. Błąd px na poziomie 1,3", więc słabo. Niby poniżej mojej skali, ale słabo. Próbowałem z czasem 2 i 3 sekundy.

Pomyślałem, że skoro multistar guiding ma eliminować wpływ seeingu na prowadzenie, to nie ma sensu dawać kilkusekundowych ekspozycji. Ustawiłem na 1 sekundę i jazda. Strzał w 10. Momentalnie poprawiły się wyniki guidingu i to o 100%.  Poniżej screen.

 

 

msg.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sebastianus napisał:

Chciałbym się z wami podzielić pewnym spostrzeżeniem z wczorajszej nocy. Miałem włączony multistar guiding w phd, ale nie wiem czy przez kiepski seeing, prawie pełnię księzycam czy podmuchy wiatru guiding był taki sobie. Błąd px na poziomie 1,3", więc słabo. Niby poniżej mojej skali, ale słabo. Próbowałem z czasem 2 i 3 sekundy.

Pomyślałem, że skoro multistar guiding ma eliminować wpływ seeingu na prowadzenie, to nie ma sensu dawać kilkusekundowych ekspozycji. Ustawiłem na 1 sekundę i jazda. Strzał w 10. Momentalnie poprawiły się wyniki guidingu i to o 100%.  Poniżej screen.

 

 

msg.jpg

Też zauważyłem że guiding, jeśli warunki na to pozwalają, działa lepiej na krótszych czasach. Zszedłem na HEQ5 na 2 a nawet 1s i błąd jest dużo mniejszy. Zwykle na 3s miałem w okolicy 1.1IMG_20210426_103011.thumb.jpg.3c4d0b91682762c363d128744b5c00b6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem jedno - jeśłi dasz czas exp 3s w PHD to ewentualne problemy seeingu i "interpretacja" tego w PHD robi niepotrzebne korekty w tych 3 sekundach. Przy czasach 1sek te błedy są niwelowane szybciej i ewentualny bład jest szybciej "poprawiany". Nie trzeba robić do tego fotek ... to wychodzi samo na wykresie guidingu w PHD :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Zrob sobie 1 klatke 20min z czasem exp guidera 1s i sprawdz jak wyglądają gwiazdki.

Potem zmien na 3s i jesli bedzie bez zmian to daj znac. Sam jestem ciekaw co wprowadzi w tym temacie multistar.

 

40 minut czystego nieba mam zmarnować? Chyba się popłaczę. Choć z drugiej strony nauka wymaga poświęcenia ...

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pablo12311 napisał:

Niestety Tomek ma rację. Wykres może i ładniejszy ale gwiazdki ...... ? Należy to sprawdzić.

 

Oczywiście obraz gwiazd powie wszystko, choć na ich kształt ma też wpływ tor optyczny.  Z drugiej strony jeżeli mam włączony multistar guiding , który ma w teorii wyeliminować fałszywe ruchy gwiazdy wywołane seeingiem i zostaje nam czysty błąd w prowadzeniu. Teoretycznie korekt wysyłanych przez phd potrzeba mniej. Na dodatek chyba lepiej , żeby były wysyłane częściej a mniejsze , niż co kilka sekund duże. Praktyka pokaże co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na być w ASIAIR. Właśnie ZWO mi odpowiedziało.

IMG_20210426_114619.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tex88 napisał:

Zmiana na multi-star poprawiła prowadzenie z około 0.35 na to co widać na zdjęciu. Zawsze na polarną ustawiałem Sharpcapem, także jestem bardzo zadowolony.
Skala mojego zestawu : 1.66
 

wykres.png

Tex a jak mogę sprawdzić skalę swojego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz znowu diesle do pieca,co w praktyce oznacza skala mojego setupu? Wybaczcie, pewnie dla Was to pytanie jest  śmieszne,ale ja dowiaduje się codziennie czegoś nowego i nie wszystko przyswajam tak od razu. Co ona ,skala ma wspólnego z guidingiem i wykresem?Mi wyszło to

Screenshot_2021-04-26-13-26-32-765_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Co ona ,skala ma wspólnego z guidingiem i wykresem?

A oznacza to dokładnie to: Twoja skala to 1,4"/px, no i chodzi o to aby całkowity błąd prowadzenia (RMS/SUM) był PONIŻEJ Twojej skali.

 

Dla przykładu u kolegi tex88 skala wynosi 1.66"/px a całkowity błąd prowadzenia 0,76" więc jest połowę mniejszy niż skala więc na wynikowych zdjęciach nie będzie degradacji z racji błędów prowadzenia.

Edytowane przez beny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Łysy Łysy napisał:

co w praktyce oznacza skala mojego setupu?

Oznacza tyle, że na 1 pikselu Twojego aparatu zarejestrujesz 1,4 sekundy łukowej (arcsec) obszaru nieba. Np. Mars, przy wielkości 5 sekund łukowych, zajmie u Ciebie 5/1,4 piksela. Jeśli zmienisz kamerę o pikselu 2x mniejszym, to otrzymasz skalę 0,7"/px czyli Mars zajmie 7-8 pikseli. Skalę liczysz jako 206*rozmiar piksela/ogniskowa.

 

Kamery z małym pikselem bardzo dobrze nadają się do fotografii US, bo tu operuje się na setkach, lub tysiącach klatek, o bardzo krótkim czasie, gdzie seeing można uśrednić i dodatkowo obraz jest większy. Kamery z większym pikselem do DS, bo mają na ogół większą czułość, ze względu na swoją powierzchnię i większą studnię, czyli nie przepalają się tak szybko. Im mniejszy piksel w DS, tym lepsza optyka potrzebna. Większy piksel to "maskuje". Bo jeśli plamka ma 5um i czerwień jest rozjechana z niebieskim o 2um, to na pikselu 9um nie zostanie to zarejestrowane- wada zamknie się w ramach 1 piksela.  

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.