Skocz do zawartości

Saturn z Jupiterem przyszli 2021


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Karp killer ...to jaką rozdzielczość proponujesz ,nagrywam smartfonem w 4k a tubus to sw 200p na prowadzeniu ręcznym. Zawsze wydawało mi się, że im więcej tym lepiej,głównie chodziło mi o ilość detali

Edytowane przez Reglistunarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smartfon nie poradzi sobie z ekspozycją takich obiektów jak mała jasna planeta na czarnym tle. Sugeruję zastąpić smartfon czymś takim:

https://astropolis.pl/topic/79337-kamera-planetarna-omegon-velox-290-c-kolorowa-125-29-um-nowa-na-gwarancji-zestaw-fabryczny/?tab=comments#comment-908503

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo23, mocne wejście w końcówkę sezonu planetarnego :) Można tylko pogratulować. Saturna spisałem już na straty, ale widzę, że da się z niego coś jeszcze wycisnąć. Powalczę wobec tego o jakieś pożegnalne foto z jego udziałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, okuul napisał:

@Przemo23 ekstra planetki. Widzę, że jeszcze wiele walki przede mną :)

Ile klatek zebrałeś na każde zdjęcie? Stack z ilu % ? W czym obrabiane ?

Do obu planet, na stacki, wykorzystałem 2000 klatek. Zawsze nagrywam 1min Jowisza i 2min Saturna, wychodzi kolejno po 7 i 15 tys. klatek.

Do ostrzenia Registax lub IMPPG. Reszta photoshop. Dla kamerki mono kolor składam w programie Winjupos.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Reglistunarek napisał:

Karp killer ...to jaką rozdzielczość proponujesz ,nagrywam smartfonem w 4k a tubus to sw 200p na prowadzeniu ręcznym. Zawsze wydawało mi się, że im więcej tym lepiej,głównie chodziło mi o ilość detali

Zgaduję, że robisz cyfrowy zoom. Zrób o połowę mniejszy. Puste miejsce obetnij w PIPP przed stackowaniem. Więcej detali od dalszego powiększania już nie wyjdzie. 
sw 200p z jakimś barlowem? Jaką aplikacją nagrywasz? 

Najlepiej zrób tak, jak pisze @Marcin_Gchoć według mnie wystarczy coś tańszego z ali (T7 lub SV503). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Reglistunarek napisał:

Krzysztofie z bagien mógłbyś mi sprawdzić co z tymi materialami udałoby się Tobie zrobić... dzięki z góry...

 

Szczerze mówiąc- spróbowałem i nie wyciągnę z tego więcej, niż @karp_killer ulepił. Przede wszystkim kompresja generuje mnóstwo artefaktów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe porównanie. Jestem zadowolony z efektu mimo skromnego setupu i śmiesznych warunków. 

 

7.09.2021
Jowisz + Io
Teleskop: Sky-Watcher BKP 130/650
Montaż: EQ2 + napęd w jednej osi
Sensor: svBony sv305
Ekspozycja: 3min
Soczewki: Bresser x3 achromatic Barlow
Apki: Photoshop, Topaz DeNoise AI, PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6

 

Z miasta przez szybę:

 

jowisz-2021-9-07-002.jpg.2fafde5460887a648abbfdc87c7bb693.jpg

 

 

Przez otwarte okno: 

 

jowisz-2021-9-07-003.jpg.8b79323fefbb11d7ec2be59c59438f12.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie jakieś porządne Jowisze

dzisiaj też sprawdzę co tam słychać u gazowych olbrzymów

zamontowałem koło filtrowe i spróbuję zrobić fotki w kolorze ale jeszcze nigdy nie składałem kolorów z kamerki mono więc to może trochę potrwać

na wszelki wypadek mam też kolorową kamerkę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko obrobione Saturn i Jowisz w wersji mono. Kolor dopiero muszę się nauczyć poskładać

MAK180, ASI178MM, Baader R 610 nm Longpass

seeing całkiem dobry ale warunki lokalne kiepskie. Na podglądzie było widać prawie tyle detalu co na wynikowej fotce. Za to miałem spory problem z ustawieniem ostrości

 

Sat_221858_lapl4_ap33_conv_8.jpg.6d87097c126face0ca993285d1d07aca.jpg

 

Jup_225943_lapl4_ap100_conv_12.jpg.0bd63876631dd00d836d5aeae4dde76f.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ftraw napisał:

Jakoś w tym roku pechowo mam, że za każdym razem jak wyciagam tube to na Jowiszu plamy nie ma. Widziałem ją raz w tym sezonie, zaraz po zmianie tuby na większą.

Stellarium dość precyzyjnie pokazuje kiedy będzie WCP.

Wersję desktopową mam nieaktualną, więc ona nieco przekłamuje (prawdopodobnie aktualna pokazuje dobrze), ale webowa https://stellarium-web.org/ oraz aplikacja w telefonie (nawet wersja darmowa) pokazują dokładnie.

Wczoraj po meczu obserwowałem WCP na krawędzi i to się zgadzało z symulacją.

Polecam zainstalować na telefonie i na spokojnie porobić sobie symulacje dla kilku najbliższych nocy. Ja tak robię i zawsze się zgadza :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.