Skocz do zawartości

Większe i mniejsze galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję bardzo wszystkim!
Tak, zdjęcia powstały w Hiszpanii u Jacka Pali w Obserwatorium ScopeDome.

Każda galaktyka to przeciętnie ok. 2.5-3h naświetlania, M81-82 i M101 znacznie więcej. Łącznie na ten projekt poświęciłem  ok 60-70h naświetlania.

Obróbka poszczególnych galaktyk została wykonana z zachowaniem takich samych wartości poziomów i krzywych. Oprócz zachowanych proporcji przedstawia również pozorną jasność powierzchniową obiektów. 

Trochę znudziło mi się produkowanie kolejnych kolorowych reprodukcji oklepanych obiektów stąd też pomysł na taki plakat. Dysponuję też pełną wersją pozwalającą na wydruk sensownych wymiarów. Mam również nadzieję zająć się podobnymi projektami południowych gwiazdozbiorów. 
p.s Nie działający link wkrótce poprawię :-)

  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo elegnackie. Nie chcę wyjść na niewdzięcznika i kogoś, kto po podaniu dłoni chwyta za całą ręke ale czy planowana jest wersja kolorowa miniatur? ;)

 

PS: NGC 5474 nr 1. Jak pamiętam, to ta galaktyka obok M101 wychodziła jako pozbawiony detalu placek..a tu bach.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marvaz napisał:

Koniecznie tzreba kliknac na poszczegolny link ;)

 

Dokładnie! Jeśli ktoś obejrzał tylko plakat to tak jakby zerknął na Mona Lizę ze 100m. Wspaniałe zdjęcia, dla mnie cichym bohaterem całego zestawienia jest NGC 2841.

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alinoe napisał:

Bardzo elegnackie. Nie chcę wyjść na niewdzięcznika i kogoś, kto po podaniu dłoni chwyta za całą ręke ale czy planowana jest wersja kolorowa miniatur? ;)

 

PS: NGC 5474 nr 1. Jak pamiętam, to ta galaktyka obok M101 wychodziła jako pozbawiony detalu placek..a tu bach.

Kolorowe odpadają ze względu na czas jaki jest na to potrzebny. Wersje kolorowe nie będą już tak analityczne jak b&w, wiem to z doświadczenia :-)

13 minut temu, karp_killer napisał:

Klasa. Żałuję, że Wir wypada już zagramanicą. 

 

Czy możesz napisać coś o wykorzystanym sprzęcie?

Dlatego mamy szansę podziwiać drobnicę, która jest równie urocza !

Sprzęt jak zwykle:

Paramount MyT, TEC140, QHY695A

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jarzyna B. napisał:

 

Trochę znudziło mi się produkowanie kolejnych kolorowych reprodukcji oklepanych obiektów stąd też pomysł na taki plakat.

Z przyjemnością oglądam Twoją pracę, a powyższy cytat należałoby wziąć w ramkę :)

Wszytkie galaktyki, które przedstawiłeś to świetne, wizualne cele dla większego lustra, a każda z nich ujawnia subtelny detal.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.