Skocz do zawartości

VIIRS 2021 - Polska rozbłysnęła


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Na Light Pollution Map pojawiły się już mapy z 2021.

Trochę przerażające, w 2021 staliśmy się dużo bardziej rozświetlonym krajem nawet niż Niemcy, Francja i Dania.

W Europie właściwie tylko Włochy i Kraje Beneluksu mogą się z nami równać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kubaman napisał:

Przy okazji co oznacza ta wartość? Poprzednio miałem SQMa i Bortle i było wiadomo

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=45563

 

Ta warstwa mapy o której jest temat pokazuje źródła światła a warstwa "Atlas" jasność tła nieba (SQM).

 

EDIT: Z tematu wynika, że zmieniły się źródła świateł ale jak to ma się do tła nieba ? 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Tuvoc napisał:

Spokojnie, jeszcze będzie dobrze - inflacja skoczy do 20%, ceny energii wzrosną o 200% i jedyne na co nas będzie stać to ciemne niebo. Smacznego ;)

Nierealne przy obecnej polityce podmiotów zajmujących się produkcją i dystrybucją energii. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Nowy Polski Ład zakłada ponad 270 mln złotych dla gmin na wschód od Wisły na modernizację oświetlenia. Wszyscy kupują LEDy i oświetlają co się da. Masakra.

Poprawnie zamontowane LEDY przy wymianie starego oświetlenia sodowego/rtęciowego lub w nowych instalacjach w oświetleniu parkowym/drogowym polepszają jakość nieba lub go nie degradują. Co innego oświetlane kościoły, budynki użyteczności publicznej, usługowe, przemysł.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja nie wierzę temu co widzę.  Jak w ogóle jest to mierzone? Bo nie wiem czy mierzą o 20 czy o 2 nad ranem gdzie większość gmin ma powyłączane światła. Czy podczas bezchmurnej nocy czy kiedy jest mgła. To jest 1 pomiar czy średnia z 30 pomiarów. Dla uspokojenia mogę powiedzieć że wbrew temu że na stronie zaświetlenie u mnie podskoczyło ze 2 razy to w żaden sposób ja nie widzę tego na zdjęciach. A nawet wydaje mi się że jest lepiej. Nie wiem jak Wy ale ja znam wiochy gdzie jeżdżę na gwiazdy i wbrew temu co pokazuje VIIRS tam w oświetleniu zupełnie nic się nie zmieniło od 2 lat. Także robić swoje i nie dać się zwariować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tuvoc napisał:

Spokojnie, jeszcze będzie dobrze - inflacja skoczy do 20%, ceny energii wzrosną o 200% i jedyne na co nas będzie stać to ciemne niebo. Smacznego ;)

Co niektórzy pamiętają codzienne robienie lekcji przy świeczkach i  brak Wieczorynki.

Teraz to się marzy o takich wyłączeniach. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tex88 napisał:

Poprawnie zamontowane LEDY

Problem w tym że może 20% osób wie jak poprawnie zamontować ledy a z 5% to robi.

Normą jest ustawianie Leda poziomo nad garażem i potem oświetla podwórko, dom obok i dwie sąsiednie gminy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zorganizować Strajk Astroamatórów i oblać farbą czyjąś siedzibę. 

 

Poza nami kogo to obchodzi że jest jasno, przecież kiedy jest jasno, to jest bezpieczniej. 

 

9 minut temu, Arturoo napisał:

Leda poziomo nad garażem

chyba pionowo, ale oczywiście wiadomo o co chodzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arturoo napisał:

Problem w tym że może 20% osób wie jak poprawnie zamontować ledy a z 5% to robi.

Normą jest ustawianie Leda poziomo nad garażem i potem oświetla podwórko, dom obok i dwie sąsiednie gminy.

Ale ja nie napisałem o amatorskim montowaniu opraw do użytku domowego tylko w oświetleniu parkowym/drogowym. Proszę o czytanie ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Spokojnie, jeszcze będzie dobrze - inflacja skoczy do 20%, ceny energii wzrosną o 200% i jedyne na co nas będzie stać to ciemne niebo. Smacznego ;)

Jak dobrze pójdzie, będziemy tu mieć drugą Koreę.

 

 

Północną :D

  • Dziękuję 1
  • Haha 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przecież przekonać wyborców ile to obecna władza nie zainwestowała tj.wywalila pieniędzy publicznych jako dowód troski o bezpieczeństwo obywateli... małą prowizją od dostawcy lamp pewnie gminne władze nie gardzą. 

Wiadomo jak przetargi wyglądają, o ile są.

Oświetlenie ulic trzeba oczywiście modernizowac ale większość z tych nowych podmiejskich latarni pomaga w życiu, poza ww., tylko kotom co sie w nocy krecą przy drodze. 

 

 

57 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jak dobrze pójdzie, będziemy tu mieć drugą Koreę.

 

 

Północną :D

Tylko nasz wódz jakiś taki rachityczny..

  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.