Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Można by napisać krótko: szybko, sprawnie, pewnie, bezpiecznie oraz fachowo i 100% satysfakcji. Ale to za mało i nie fair.

 

Problem: Skywatcher Newton 20" Stargate GoTo: przeciwwaga LG.

Przeciwwaga LG to 3 niewielkie (chyba po 1kg) nakręcane na śrubę ciężarki. Śruba (pełni funkcję pręta przeciwwagi) to dokładnie M10x100 z gwintem w pełnym wymiarze (ciężarki są nakręcane na nią, posiadają gwint żeński, średnica ciężarków to ok 10cm, grubość ok 5mm), także dociążanie jej bardziej, może być ryzykowne.

 

Tym czasem GoTo przy zbyt małej przeciwwadze dostaje w kość, dokładnie tak samo, jak tutaj:
 

 

Przy GoTo, optymalna przeciwwaga dla LG oscyluje w tym modelu w okolicy 13kg. Widziałem, że ludzie kombinują z ciężarkami używanymi na siłowni, ale posiadając już kilka nieużywanych przeciwwag SW i w sumie znając ich prostotę ich stosowania, postanowiłem trzymać się standardu z EQ3, EQ5, EQ6 (EQ 8 niestety 10kg kosztuje 600zł i posiada szeroki otwór, a dodatkowo ogranicza mnie M10 - rozmiar gwintu pod konstrukcją metalową poniżej LG, w którą wkręca się M10x100). Wykonałem proste szkice, oraz opis i udało się. Polecam usługi Pana Tomasza wszystkim z czystym sumieniem.

Swoją drogą SkyWatcher na prawdę mógłby się wstydzić takiego rozwiązania - chodzi mi o śrubę. Oczywiście kiedy teleskop jest na luzie te ich kitowe rozwiązanie nieco wystarcza - w manualnym operowaniu teleskopem, ale GoTo - widać po wideo...

 

13kg to z kolei idealna praca silników, ale przy manualnym sterowaniu teleskopem, jest to już stanowczo zbyt duże i niebezpieczne obciążenie, zrzucające wręcz LG w dół - ciągnące momentalnie teleskop na zenit (po odblokowaniu osi). Dlatego pręt wydał mi się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie manipulowanie odważnikami kiedy używam napędu GoTo. Kiedy będę używał TEPP lub oglądał manualnie, mogę je od ręki ściągnąć. A to bardzo ważne ponieważ - w przeciwnym wypadku musiałbym wykręcać śrubę M10x100 z 13kg odważnikami ulokowanymi na niej, i w dodatku spod uniesionego lustra - ani to lekkie ani przyjemne - całość (śrubę oraz ciężarki) podtrzymujesz wówczas jedną ręką, a drugą kręcisz grzechotką, przy czym gwint wkręca się na ok 25mm - więc kilka machnięć jest.

 

Panie Tomaszu jeszcze raz dziękuję. Ułatwił mi Pan życie i ergonomię użytkowania oraz pozwolił zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

IMG_20211029_140337.jpg.641e58399476c0605e4c80f8f78f01ab.jpg

 

 

IMG_20211029_125321.jpg

IMG_20211029_125327.jpg

IMG_20211029_125554.jpg

IMG_20211029_125704.jpg

Edytowane przez harryLH
Korekta gramatyczna ;p
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Również dołączę do grona zadowolonych z usług Tomka.

Adaptacja korpusu EvoGuide 50ED przez wytoczenie krótszego żeby móc korzystać z układem odchylającym (fabryczny jest zbyt długi co ogranicza użyteczność instrumentu).

Fajny kontakt, sprawna realizacja, chętnie skorzystam znowu

 

 

8AF9999E-18E6-4392-9114-A591F944D40D.thumb.jpeg.4a427e0f72d8ae42c6560653749cbf3d.jpeg.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Cześć, właśnie dołączyłem do grona osób szczęśliwych i zadowolonych z usług http://www.serwisastro.pl . Jak wiecie, modyfikacje elementów bywają zazwyczaj bardziej trudne i złożone niż budowa jakiegoś elementu od podstaw. Moja historia jest taka, że zamówiłem w PreciseParts w USA nietypowy adapter łączący tubus teleskopu TSAPO 130/910 z focuserem PrimaLuceLab Esatto 4". Pomijam kwestię ceny, która był zawrotna ale niestety popełniłem błąd przy pomiarze i adapter dotarł po 2 miesiącach i co najgorsze nie pasował !!! Nie dało się go nakręcić - reklamacja nie wchodziła w grę bo to był mój błąd. Wówczas dowiedziałem się o istnieniu Serwisu Astro pana Tomasza. Na pozór rzecz wydawała się banalna ale nie był. Zapas materiału był minimalny a trzeba było ściąć gwint i nanieść go ponownie. Super! udało się. Teraz wiem że taki element można wykonać u Pana Tomasza za 25% ceny PreciseParts. Zatem polecam gorąco. BArdzo dobry kontakt, elastyczność i fachowa robota. DZIĘKUJĘ!!!

 

Połączenie tubusu z oryginalnym focuserem:

IMG_6683.thumb.jpg.be31ddca32662174e14d9ea5deae9dcf.jpg

 

Adapter po modyfikacji gwintu:

IMG_6682.thumb.jpg.9db61473111535df0a493d9cb287e9ed.jpg

 

Nakręcony adapter gotowy na ESATTO 4" 

IMG_6681.thumb.jpg.0504be688e53e1f3d6ef674382a2b936.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Zamówiłem w SerwisAstro Złączkę M54/M54, która pozwoli mi regulować odległość miedzy korektorem Newtona a kamerą, wraz z możliwością wkręcenia nieoprawionego filtra. Jakość jak zwykle top notch.

 

image.thumb.jpeg.9087db794c8bba5e54bc3fbb5f24c724.jpeg

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja również zamówiłem u Tomasza regulowaną złączkę, dzięki której połączyłem reduktor/flattener Riccardi z wyciągiem Starlight Instruments oraz kamerą Atik 838 z kołem filtrowym ZWO. Wykonanie pierwsza klasa, zresztą jak zawsze.

 

IMG-3343b6c850cf86661a28a5e1c5fd9e03-V.jpg

IMG-a2124a408c57bc9474ef9239792f7fe6-V.jpg

IMG-2bc4305dc4a1c1f43e6242a700c5d627-V.jpg

Edytowane przez Amper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ostatnio miałem ponownie przyjemność złożyć zamówienie na nietypowy adapter łączący focuser Esatto 4" z teleskopem. Potrzebowałem adapter pod konkretne wymiary, gwint i złącza pod focuser. Jak zwykle kontakt, rozmowy, ustalenia i przymiarki to profesjonalizm na najwyższym poziomie. Zamawiałem już adaptery od Teleskop Express z Niemiec oraz Precise Parts z USA. Z przyjemnością mogę ponownie potwierdzić że nasz polski warsztat Serwis Astro ( http://www.serwisastro.pl ) to numer jeden. Panie Tomku ( @Tom-cio )bardzo raz jeszcze dziękuję!!! 

Poniżej zdjęcia choć zapomniałem sfotografować adapter przed montażem - tak czy inaczej tu go dobrze widać i widać również jaką rolę pełni w zestawie

 

IMG_8349.thumb.jpg.564b4462c6d32491afb9180b27d59d3a.jpg

 

IMG_8350.thumb.jpg.cc5760067733136f95f8ba13b89e5f10.jpg

Edytowane przez RafalT73
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałem problem z moim biednym cem25p… guiding w osi dec nie wprowadzał korekt, montaż wariował… z reszta guiding tez.. oddałem go do serwisu w astroshopie pod Monachium, specjalnie pojechałem do nich aby pokazać co i jak, co się dzieje głównie z głowica, po „serwisie” zawołali 240€, niestety przez to ze nie miałem przez dosłownie pare miesięcy czystego nieba nie miałem okazji go sprawdzić, niestety zawiodłem się… zapłaciłem 240€ za totalnie nic. Zdecydowałem się na usługi Tomasza, zadzwoniłem i dogadaliśmy sie, przyjechałem do Tomka z całym sprzętem i po prosiłem aby sie nim zaopiekował, tak tez zrobił i nie wiele zawołał, cudnie mu to wyszło, totalne arcydzieło, facet z wielka wiedza i na pewno następnym razem jeśli będę potrzebował pomocy to na pewno skorzystam z jego usług, krótko mówiąc wielkie POLECAM!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ElwiSSS napisał(a):

Miałem problem z moim biednym cem25p… guiding w osi dec nie wprowadzał korekt, montaż wariował… z reszta guiding tez.. oddałem go do serwisu w astroshopie pod Monachium, specjalnie pojechałem do nich aby pokazać co i jak, co się dzieje głównie z głowica, po „serwisie” zawołali 240€, niestety przez to ze nie miałem przez dosłownie pare miesięcy czystego nieba nie miałem okazji go sprawdzić, niestety zawiodłem się… zapłaciłem 240€ za totalnie nic. Zdecydowałem się na usługi Tomasza, zadzwoniłem i dogadaliśmy sie, przyjechałem do Tomka z całym sprzętem i po prosiłem aby sie nim zaopiekował, tak tez zrobił i nie wiele zawołał, cudnie mu to wyszło, totalne arcydzieło, facet z wielka wiedza i na pewno następnym razem jeśli będę potrzebował pomocy to na pewno skorzystam z jego usług, krótko mówiąc wielkie POLECAM!

Możesz napisać co dokładnie Pan Tomek Ci ogarnął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie Pan Tomek ogarnął mocowanie pod heq5 do astrobudki. Wszystko sprawnie i szybko. Nie obyło się bez małych problemów, gdzieś musiał wkraść się błąd bo trzpień/bolec był trochę za bardzo wysunięty przez co nie mogłem nasadzić głowicy. Szlifierka poszła w ruch i po problemie.  Ogólnie jestem zadowolony, błędy się zdążają. Na szczęście nic poważnego i w 10 minut się z nim uporałem. 

 

Pan Tomek pomógł również w zaprojektowaniu filara, a że astrobudka jest na podwyższeniu wiec filar jest spory, nie było łatwo. Posiada dużo wiedzę i chętnie się nią dzieli :)

 

 

 

 Pozdrawiam i polecam 

 

 

IMG_7160.jpeg

IMG_7192.jpeg

IMG_7159.jpeg

Edytowane przez Afur
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, OnlyAfc napisał(a):

Ile takie mocowanie do HEQ-5 kosztuje, jeśli mogę wiedzieć? Będę pewnie potrzebował niedługo i chciałem mniej wiecej zorietnować się, w kosztach

Wiesz co różnie, zależy od wersji, bo są grubsze i cieńsze. Nie wiem ile to teraz kosztuje to już musisz pisać do Tomka.  

Edytowane przez Afur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie

 

Lubię polukać na samoloty na wysokościach przelotowych. ✈️

Postanowiłem zaprząc moją lufę Takahashi TSA-120 do obserwacji wizualnych za pomocą 2" pryzmatu AMICI Lacerta. Niemal każdy wie, że w takim pryzmatem + refraktor, bez użycia barlowa ani rusz.... musiałbym skrócić rurę, oczywiście to nie wchodziło w grę.

Z pomocą przychodzi adapter, który zaprojektowałem.  Teraz mogę obserwować samoloty z powiększeniem x45. Nadto ów adapter pozwala na użycie klina Herschela do obserwacji Słońca. Widok.... cud malina. 

Ten mój zamysł nie ziściłby się gdyby nie Tomasz Piwek...😃

To moje kolejne zamówienie  w SerwisAstro.pl  Tradycyjnie jakość wykonania: gwinty, spasowanie, wyczernienie - wzorowa, sklepowa!!!

Tomku baaaaardzo dziękuję.

 

Lotar

20231012_111441.jpg

20231012_111503.jpg

20231012_111720.jpg

20231012_111827.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja także dołączyłem jakiś czas temu do grona zadowolonych klientów:)

W moim przypadku były to bardzo dobrze wykonane złączki do obiektywów - przejściówki z ich gwintów filtrowych na 1,25 cala. Teraz mogę podłączyć z przodu moich Tamronów (jasne obiektywy C- mount bezpośrednio przyłączalne do kamery) filtry astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.