Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Aaa..to już wiem dlaczego od około 30, 40 minut niema oświetlenia ulicznego u mnie na Prądniku. Nie poznaję nieba, wydaje mi się jakby było więcej gwiazd. :astro:

Mieszkam bardzo blisko Ronda Barei. Jest różnica. Takie niebo jakie jest teraz to ja pamiętam jeszcze z wczesnych lat 90, kiedy stawiałem moje pierwsze kroki w Astronomii ( balkonowej ), jako dzieciak :happy:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na północ od Krakowa.

Wyszedłem na balkon od południowej strony by zrobić rekonesans "jakie mamy dziś niebo".

Wow, miałem wrażenie że ktoś zgasił Kraków - i ... 00:50 się dowiaduję że to nie żart :)

Zaświetlenie (LP) od południowej strony jest widoczne o 30 stopni niżej.

Jutro na ALL SKY sprawdzimy jak to wygląda :)

Dobranoc :)

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem idealną metaforę tego, co dziś się stało i co czułem :) 

"Oh, what a day, what a lovely day!"

(interpretacja utworu: wybuchający samochód symbolizuje gasnące światła Krakowa. Ja - kierowca wpadam w szaleńczy zachwyt :) )

Edytowane przez MateuszW
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Ja też chcę! Można rabować i gwałcić zdalnie? :) 

Zmień pracę, weź kredyt... :D

wiking.jpg.5533eb7aa07634114fd1cd8917dd3d11.jpg

 

A jak jednak wolisz zdalnie, to kolega mi mówił, że są takie różne strony w internetach... Tylko nie wiem, jak tam z rabowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Mówisz, że to będzie jeszcze więcej? 

"Cześć latarni zostanie wyłączona zdalnie, a część ręcznie, co może zająć kilka dni - informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa."

To jedyna informacja jaką mam na ten temat. Więc będzie jeszcze lepiej, ale o ile, to już zobaczymy. Widać że kilka głównych ulic pozostało, ale jak urwała się Wielicka - coś pięknego :) (Część w Krakowie zgasła, a druga część w Wieliczce świeci).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A jak jednak wolisz zdalnie, to kolega mi mówił, że są takie różne strony w internetach...

Spoiler

Na jednej nawet dają premium za darmo (kolega mówił :) )

Edytowane przez MateuszW
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem się dziś rano patrzę na telefon 3:58 ufff zdążyłem patrzę za okno a tam ciemno czyli nie kłamali, biorę aparat na statyw nie było czasu. No i wyszło takie porównanie.

Oba zdjęcia naświetlane 1.3s ISO1600 Pierwsze o 4:00 a drugie o 4:09 różnica kolosalna.
Zdjęcia przez okno na Klinach Borkowskich.

IMG_6142.thumb.JPG.1ae276ae75bb9f4da9fe780a9ceaef8d.JPGIMG_6152.thumb.JPG.ae82da89f54d5a43326a7ec87d6d49a5.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, zawsze moglibyśmy mieć ciemne niebo. Wystarczyłoby zrobić zrzutkę na filtry interferencyjne, np. cls dla każdej latarni. Zamontowane tak, by światło odbite od filtra wydostawało się z lampy, a przepuszczone przez filtr padałoby na ogniwo fotowoltaiczne, aby odzyskiwać energię. Wtedy każdy astroamator po założeniu filtra cls miałby Kudłacze w Krakowie ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na detekcjach meteorów po północy tło ciemniejsze niż z poprzednich nocy :brawo:
Dziś przed 4:00 wyszedłem na pole (na zewnątrz ;-p) i nie mogłem się napatrzeć w gwiazdy :-)))
Latarnie uliczne co prawda pogaszone, ale te osiedlowe świecą...
Gdyby urzędnicy krakowscy (i w innych miastach) zrozumieli, że mogą zaoszczędzić w nocy przez zmniejszenie jasności lamp, to już byłby sukces.
Nikt im nie każe ich gasić, bo ludziska się przyzwyczaili do światła w nocy i pewnie by panika powstała jakby się zaczęli wysypiać :movingtongue:  ale zmniejszenie ilości fotonów z lamp byłoby pozytywne dla naszego zdrowia, budżetu miejskiego i ptactwa ...ale czy życie i aktualny stan nauczy urzędasów mądrości???????? Nie bardzo, bo zarządzają cudzymi pieniędzmi... ale kto wie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.