Skocz do zawartości
  • 0

Zakup drugiego teleskopu


Łysy_z_balkonu

Pytanie

Witam! Od jakiegoś czasu zamierzam kupić mój drugi teleskop. Teraz mam optikona z 900/60 a planuję zakupić ten:

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130

 

Skala zanieczyszczenia światłem to u mnie 3. I moje pytanie jest takie czy w cenie maks 1000zł jest coś lepszego, a jak tak to co, i czy ten dobson nada się do astrofoto?

Edytowane przez Łysy_z_balkonu
Niedopisanie ważnego faktu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Poszukaj używanych, za takie (albo niewiele większe) pieniądze można kupić dobsona 8"; 3 w skali Bortle'a (zakładam, że o tym piszesz) to całkiem nieźle i myślę, że warto ewentualnie dozbierać i zainwestować w większą aperturę.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Tak, ale niekoniecznie akurat ten. Znaczy może być i będziesz zadowolony. 

Jest jeszcze GSO, którego wg niektórych opinii łatwiej się kolimuje. Nie wiem. 

Jeszcze raz. Sugeruję patrzeć na naszych giełdach. Jak się pojawi, to zobacz jak długo użytkownik jest zarejestrowany, pogadaj z nim, zarezerwuj itp. 

Jest jeszcze olx i allegro. Tu też warto patrzeć. I kontakt ważny jak wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak mieszkasz na wsi i masz w miarę dobre niebo to nie kupuj niczego poniżej 8" a najlepiej od razu 10". Lepiej poczekaj i dozbieraj, bo kupowanie półśrodka za 1000zł o małej aperturze to wyrzucanie pieniędzy, bo za chwilę będziesz myślał o czymś większym. Więc lepiej od razu a dobrze.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Darek_B napisał:

Na większych działkach rolnych przelicznik jest prosty : wynosi mianowicie 1 cal średnicy na hektar. *  :)

 

* - może być przeliczeniow

 

Nie jedną 20 ha a wiele z łączną powierzchnią 20 ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, anatol napisał:

Jak mieszkasz na wsi i masz w miarę dobre niebo to nie kupuj niczego poniżej 8" a najlepiej od razu 10". Lepiej poczekaj i dozbieraj, bo kupowanie półśrodka za 1000zł o małej aperturze to wyrzucanie pieniędzy, bo za chwilę będziesz myślał o czymś większym. Więc lepiej od razu a dobrze.

Jak mówi stare chińskie przysłowie

" Nie chcesz dużego Newtona. Kup o dwa cale większego"

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Nie jedną 20 ha a wiele z łączną powierzchnią 20 ha

 

No to niestety musisz mieć tyle teleskopów ile działek. @Darek_B jako moderator bardzo tego pilnuje ;)

 

A na poważnie: kupuj większą tubę, 130mm bardzo szybko da poczucie niezadowolenia z zakupu.

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Nie jedną 20 ha a wiele z łączną powierzchnią 20 ha

 

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

No to niestety musisz mieć tyle teleskopów ile działek. @Darek_B jako moderator bardzo tego pilnuje ;)

 

Niekoniecznie aż tyle, wystarczy jeden duży, podobnie jak to, że lustra dużych teleskopów składają się z wielu mniejszych segmentów. Darek to zrozumie.

 

Ale serio, nie kupuj nic mniejszego niż 8 cali. Za chwilę poczujesz wielki niedosyt.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Nie jedną 20 ha a wiele z łączną powierzchnią 20 ha

Koledzy już mądrze doradzili.

Ja natomiast mam "niemądre" pytanie: ile ha ma największa działka ? może tu coś doradzę z przelicznikiem. No i co ci tam rośnie ?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeczytałem "Zakup długiego teleskopu" już chciałem wzywać @JSC ;) 

 

@Łysy_z_balkonu ten podlinkowany Newton 130 jest dobry jak już naprawdę nie masz budżetu, ma niestety szereg wad konstrukcyjnych (wyciąg, mocowanie LW). W sumie podstawowe pytanie, a co najbardziej lubisz oglądać tym co masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Łysy_z_balkonu napisał:

Nic tym zbytnio ciekawego nie widać.

Patrzyles, ze tak krytycznie oceniasz? 

Jak wiesz, czego szukasz i umiejetnie wyostrzysz (wyciag obrotowy to minus tego sprzetu) i dobierzesz okular do tego co chcesz obserwowac to wiekszosc emek spokojnie poobserwujesz. Warto dopytac tez przyszlego posiadacza jak zapatruje sie na taszczenie tuby i skrzyni dobsa oddzielnie na miejsce obserwacji. Nie powtarzajmy po sobie zawsze - minimum dobs 8" bo rownie czesto jak wciaga w hobby, to do niego zniecheca ten sprzet. 

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.