Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lukost napisał(a):

I mi się poszczęściło. Krótka, trzygodzinna raptem dziura w chmurach pojawiła się zgodnie z prognozami koło 3 nad ranem. czyli już po zachodzie Łysego. W Nikonie 10x70 kometa zaprezentował się zacnie, choć nie nazbyt spektakularnie - spora, puchata kula z wyraźnie jaśniejszym centrum. Udało się też naświetlić co nieco - na razie wrzucę pojedynczą klatkę z Askara 400 i C 6d. Fajnie było po tak długim czasie posuchy wyrwać się pod niebo i odetchnąć mroźnym powietrzem. A swoją drogą, wiosna idzie - Skorpion powoli wyłazi już spod horyzontu. ;)  

 

 

Jaki czas tej fotki i jakie niebo w skali Bortle ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tuvoc napisał(a):

U mnie niestety pogody brak i ratowałem się sesjami zdalnymi z Hiszpanii.

 

2022_E3_ZTF.png.d96f15073f7412eaf70dfcbb7c8ca592.png

 

 

     Mirek, dla mnie rewelka!

 

:like:

 

     ... gwiazdy jak szpileczki, bez zbędnych pierdoletów w postaci wyciągania kolorów na maksa: SUPER!  Z tym, że to tylko moje subiektywne odczucie i się nie liczy w dyskusji, rzecz jasna, bo nie jestem palaczem DSów! :)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, suchyy napisał(a):

 

 

     Mirek, dla mnie rewelka!

 

:like:

 

     ... gwiazdy jak szpileczki, bez zbędnych pierdoletów w postaci wyciągania kolorów na maksa: SUPER!  Z tym, że to tylko moje subiektywne odczucie i się nie liczy w dyskusji, rzecz jasna, bo nie jestem palaczem DSów! :)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Dziękuję za miłe słowa. Z gwiazdkami akurat było trochę problemów (bardziej po stronie sprzętu niż obróbki) i nie są one jak na moje standardy wybitnie ładne. Nie mniej jednak mogę z takimi żyć :)

A propos kolorów to co ja już widziałem w internetach to głowa mała. Róże, fiolety i inne radosne maziaje w Photoshopie. Tak przecież nie wolno. Za kolory odpowiadają poszczególne pierwiastki i związki chemiczne.

 

Graph1-1024x784.png

 

Choćby zielono-turkusowy kolor komy. Odpowiada za niego diwęgiel C2, który powstaje z innych związków i on pod wpływem światła słonecznego świeci na taki kolor jednocześnie ulegając fotodysocjacji. Jak widzę te pstrokate kolorki to mnie krew zalewa :D

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się wyskoczyć w 2 cześci nocy mimo silnego wiatru i sporego wewnętrznego oporu :szczerbaty:. Kometa widoczna w małym Apo 60 jako dość spora puchata kulka. Chwilę musiałem naszukac, kometa jest w pustawym obszarze między Małym a Wielkim Wozem. Warkocza ani koloru nie widziałem. Niestety chmury już przeszkadzają, nie wiem czy uda się sfotografować. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Jak widzę te pstrokate kolorki to mnie krew zalewa :D

 

(poniższa uwaga to lekki off-top, jest oczywiście do twórcy wykresu, a nie do Tuvoc)

 

Mnie natomiast krew zalewa gdy widzę takie liczby na skali poziomej:

 

image.png.05572d94d39ca3c292f7c41848e5c141.png

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 23:38, dja.obserwator napisał(a):

Tak nie bardzo znam się na ocenach jasności komet,ale w lornetce obraz rozogniskowalem i porównałem kometę z dwoma gwiazdami z jaśniejszą +5.10 mag i ciemniejszą +5.30 mag i dałem jasność komety gdzieś +5.20 mag.

Zrobiłeś dobrze, należy rozogniskować gwiazdy do wielkości komety i porównać jasności.

Poradnik obserwatora komet

Polecam poczytać o metodzie Sidgwicka i Morrisa.

 

Moje obserwacje z 30.01.2023r.

data godzina / jasność/ średnica/ DC
2023-01-30 03:20    5.1     13'     5.0 metoda Sidgwicka, lunetka 8x50
2023-01-30 03:30    5.3    10'     6.0 metoda Morrisa, Newton 30cm, warkocz dł 28', PA=215st.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka informacja dla obserwatorów komet i astrofotografów. 6 lutego, około godziny 21 w gwiazdozbiorze Woźnicy, komety C/2022 E3 ZTF, (ok.5.5mg) i C/2022 U2 Atlas,(ok.11.0mg) przejdą obok siebie w odległości kątowej, zaledwie 17.6'. Dla oddania skali, umieściłem na mapie pole widzenia teleskopu o ogniskowej 1000mm, na pełnoklatkowej matrycy, której przekątna wynosi 2.4°. Szkoda że kometarne spotkanie zbiegnie się z jasnym Księżycem, w fazie 25 godzin po pełni.

E3 U2 koniunkcja.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.