Skocz do zawartości

Od ilu lat interesujecie się astronomią? - ankieta


Od ilu lat interesujecie się astronomią? - ankieta   

203 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Od jakiego czasu interesujecie się astronomią?



Rekomendowane odpowiedzi

To już 12 lat na pewno, może i więcej (świadczy o tym data dedykacji od żony w jednej z astro książek, którą otrzymałem od niej na walentynki, gdy żona posiadała jeszcze status sympatii :)).

Choć wspomnienia sięgają dalej, gdy miałem może z 5 lat, a tato niósł mnie jakiejś nocy "na tzw. barana" i wskazywał na gwiazdy mówiąc, że to wielka niedźwiedzica a powyżej mała. Wierzcie lub nie ale żadnych misiów nie widziałem i myślałem, że to jakiś blef, lecz wciąż pamiętam wygląd obłędnie rozgwieżdżonego nieba z tamtej nocy.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to najdalej wstecz pamiętam kometę Hale'a-Boppa jak byłem małym knypkiem i już wtedy mnie interesowało co jest na niebie. Później w czasach szkolnych często patrzyłem w niebo oglądając Drogę Mleczną, Marsa, Jowisza i Wenus gołym okiem i dużo o astronomii czytałem. Gdy poszedłem na studia do Krakowa to pierwszy raz spojrzałem przez teleskop w Obserwatorium Astronomicznym UJ jakoś na przełomie 2013-2014 roku. 

Niedługo później, na początku 2015 za pierwsze odłożone pieniądze z pracy kupiłem lornetkę Sky Master 15x70, którą używam do teraz. Zaraz po lornetce doszły teleskopy i do teraz masa różnego osprzętu. I tak się to hobby ciagnie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie historie i udział w ankiecie! Oczywiście możecie dalej głosować ;)

 Podzielę się również moja historią...

Sama nie wiem dokładnie jak się to zaczęło, wiem że najprawdopodobniej od dnia startu misji SpaceX Crew Dragon - 2 lot testowy, już z ludźmi na pokładzie. Od tego dnia czytam książki, artykuły i inne... W końcu przyszedł czas na teleskop, lornetki... Sami wiecie jak to się skończyło ;)

Czystego nieba! 

Milena :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz przez pożyczony teleskop spojrzałem około 3 lata temu. Przez mój własny nieco ponad dwa lata. Pierwsze fotografie wykonałem niewiele później.

 

Natomiast astrofizyką i kosmologią interesuję się od... 25 lat. Długo :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak pierwszy raz znalazłem i spojrzałem w radzieckiej lornetce Tento na Andromede. Najpierw pomyślałem, że mi szkła zaparowały albo jakiś maziaj się zrobił zanim zorientowałem się, że to jest właśnie TO!  :) A potem samo poszło i tak trwa już około 8 lat :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyką i astronomią od zawsze (czyli ponad 30 lat :)) ale na poważnie astrofotografią zainteresowałem się jakieś 3-4 lata temu kiedy po zrobieniu kilku 2-3 sekundowych zdjęć mgławicy Oriona obiektywem 50mm stwierdziłem:
 

Cytat

Kurde, tam rzeczywiście coś jest i to widać nawet w moim aparacie!

   
Potem były nieśmiałe próby z Andromedą i bam! złapałem bakcyla.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno od czasu kiedy skończyłem 10 lat życia i zbudowałem swoją pierwszą lunetkę. A było to już... 55 lat temu :) W tym czasie na tyle już dobrze czytałem, że podbierałem podręczniki do fizyki starszego rodzeństwa i je przeglądałem. W jednym z nich znalazłem opis lunety Galileusza i postanowiłem ją skopiować. Za obiektyw posłużyła mi soczewka ze starych okularów babci, a za okular ujemna soczewka z tzw. judasza drzwi wejściowych. Dawało to bardzo paskudne obrazy, ale i tak koledzy mi zazdrościli tego  "sprzętu" i wyrywali ją sobie z rąk, bo każdy chciał choć przez chwile popatrzeć :) Swoją    wiedzę astronomiczną pogłębiałem też czytając na przykład czasopismo  Młody Technik czy inne. Czasami udało się wypożyczyć ze szkolnej biblioteki jakąś książkę   popularnonaukową o astronomii i to były jedyne moje źródła wiedzy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.