Skocz do zawartości

Który APO wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję @Przemek Majewski za zwrócenie uwagi na istotną kwestię. Otóż mam wrażenie, że jakkolwiek przedstawiony przez Ciebie algorytm jest bardzo sensowny, to w zderzeniu z rzeczywistością rzadko kiedy wytrzymuje odpowiedź na pierwsze pytanie: Jakie chcesz zrobić zdjęcie?

Moim zdaniem wiele - jeśli nie wręcz większość - osób zadająca pytania jak w temacie po prostu tego nie wie.

Z góry zaznaczam, że wcale nie oceniam takiej postawy jako złą, bo to fajne uczucie, taka ekscytacja kosmosem i techniką, koncentracja na przyjemnym i bezstresowym cykaniu. 

Co nie zmienia faktu, że - moim zdaniem - mało jest ludzi, którzy wiedzą czego chcą bardzo konkretnie i sukcesywnie kompletują swój zestaw pod ten cel. Tacy ludzie nie zadają pytań, bo oni już to najczęściej wiedzą :)

Natomiast wydaje mi się że wiele osób szuka prostszej drogi. Jak mówiłem: prostszej nie znaczy złej.

 

Kiedyś wystarczyło "kup TS APO65q, będzie pan zadowolony". Albo ED80 przy mniejszym budżecie.

Teraz w ogóle to wydaje mi się, że ważniejsze jest trafić dobrą sztukę, a nie same parametry.

 

Dlatego uważam, że dopóki ktoś się nie sfiksuje naprawdę na konkretny cel: planetarki, galaktyki, duże mgławice, szerokie pola (choć to wciąż mało konkretny podział jak dla mnie, przecież jak się uprzeć to można wybierać sprzęt pod konkretny obiekt...) to w sumie co za różnica, jaki teleskop kupi, dopóki będzie dawał ładne obrazy? Kontrowersyjna teza?

 

 

 

I na koniec mała dygresja odnośnie światłosiły:

Oczywiście, można pakować w aperturę nie przejmując się ogniskową na zasadzie: zrobi się później binning, tylko pytanie czy to wciąż będzie mój wymarzony kadr? :) W końcu mgławica wyjedzie nam poza matrycę :) Z drugiej strony ten sam kadr daje APO 140 f/7 + imx533 ale też RC 16" + KAF16803. Co wybrać? To świetny temat na dyskusję, ale może nie w tym wątku :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

I na koniec mała dygresja odnośnie światłosiły:

Oczywiście, można pakować w aperturę nie przejmując się ogniskową na zasadzie: zrobi się później binning, tylko pytanie czy to wciąż będzie mój wymarzony kadr? :) W końcu mgławica wyjedzie nam poza matrycę :) Z drugiej strony ten sam kadr daje APO 140 f/7 + imx533 ale też RC 16" + KAF16803. Co wybrać? To świetny temat na dyskusję, ale może nie w tym wątku :)

 

 

tak, dlatego trochę żartobliwie napisałem "że poradnik dodaje tak ot gratis do tego pytania". zdecydowanie nie chciałbym rozwijać tego tematu w tym wątku. powiem tylko, że tak naprawdę liczymy aperturę*poleWidzenia, etendue w jednostkach m^2*deg^2 i wtedy takich wątpliwości nie ma. cała bolączka (moim zdaniem) środowiska bierze się z lęku przed "tymi dobrymi" parametrami i upraszczaniem tematu "ten jasniejszy, lepszy".  rc10 np ma pole ograniczone przez aps-c i nic więcej niż koło o średnicy 40 minut łuku nie wjedzie w jego pole widzenia z sensowną jakością :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Askar FRA600 i tyle - spełnia wszystkie podane wyżej warunki.

kolejna sztuka niedługo będzie w sklepie, wiem od kolegów, i sadzę, ze to niezły wybór. 

 

ale @Sebastianus jeśli do mgławic planetarnych etc. to na pewno 108 mm zdecydowanie za mało, coś tam zrobisz, ale nie wiem czy to "będzie malowało banana". mi by nie małowało, w rc10 zaczynam delikatnie dotykać poziomu apertury, która może to robić, ale nadal myślę, że to mało. 

zobacz sobie nasze testowe foto - tryb obserwatorium, 45 minut, dziewczyna robiła sobie stacka dla satysfakcji.
https://astrob.in/ghrilb/B/

 

co do fra600 to akurat jesli uzyty bez redukcji to nawet zakup kamery 6200mm ma duży sens. ma image circle 66 mm i doswietla pełną klatke od rogu do rogu (bez ściemy), można go nawet zastosować z oagiem L + tilt plate m68. absolutny kosmos. ale kamera 20, koło + filtry koło piątki + refraktor z 12. ale na pewno wybitnie rozwojowa sprawa o polu widzenia na całą galaktykę w Andromedzie (M31).

 

bez korektora faktycznie powinien dobrze działać z pudełka, ale jesli "nie chcesz ustawiać tiltu" to nie pogniewaj się -- ale inaczej rozumiemy banana na twarzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem tak. Jestem zadowolony z WO GT81 IV z flattenerem 6AIII i z perspektywy czasu mogę go polecić, cieszę się że go wybrałem.

Nie mam tiltera i nie dawałem go nikomu do regulowania. Ktoś kto chce wszystko idealnie to się przyczepi. Mi to starcza. Mniej nerwów z ustawianiem a efekt zadowalający.

Mam go na sensorze 17,7x13,4 (4656x3522)
https://www.astrobin.com/full/du8fv4/0/?mod=&real=

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

 

Widziałem dziewczyny, które programują, ale robiącej stacki to jeszcze nie widziałem :D 

jest taka jedna "gwiazda" co raz zrobiła zdjęcie dużego bolida. jest jej pełno w internecie... opatrz sobię ją.

 

my jesteśmy znacznie mniej sławni, ale teleskopem nie ja steruje... ja wymyslam i obrabiam a operatorem teleskopu jest kto inny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wismat napisał:

A ja wam powiem tak. Jestem zadowolony z WO GT81 IV z flattenerem 6AIII i z perspektywy czasu mogę go polecić, cieszę się że go wybrałem.

Nie mam tiltera i nie dawałem go nikomu do regulowania. Ktoś kto chce wszystko idealnie to się przyczepi. Mi to starcza. Mniej nerwów z ustawianiem a efekt zadowalający.

Mam go na sensorze 17,7x13,4 (4656x3522)
https://www.astrobin.com/full/du8fv4/0/?mod=&real=

 

 

 

Bardzo ładne zdjęcie. Ten flattener to też chyba reduktor więc ogniskową masz poniżej 400mm. Też czaiłem się na niego, ale doszedłem do wniosku , że skoro mam 330 (którego pewnie bym nie sprzedał za godziwe pieniądze), zostawię go i spróbuje sił z dużo większym teleskopem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastianus napisał:

 

Bardzo ładne zdjęcie. Ten flattener to też chyba reduktor więc ogniskową masz poniżej 400mm. Też czaiłem się na niego, ale doszedłem do wniosku , że skoro mam 330 (którego pewnie bym nie sprzedał za godziwe pieniądze), zostawię go i spróbuje sił z dużo większym teleskopem,

Dzięki. Zmienia mi ogniskową z 478mm na 382,4mm oraz światłosiłę z 5,9 na 4,72. Ty miałbyś 264mm, więc zrobiłbyś sobie takiego REDCATa :) 
Ja wybierałem tą ogniskową z premedytacją bo wcześniej miałem 150/750 więc chciałem "czegoś szerszego". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wismat napisał:

Dzięki. Zmienia mi ogniskową z 478mm na 382,4mm oraz światłosiłę z 5,9 na 4,72. Ty miałbyś 264mm, więc zrobiłbyś sobie takiego REDCATa :) 
Ja wybierałem tą ogniskową z premedytacją bo wcześniej miałem 150/750 więc chciałem "czegoś szerszego". 

No właśnie zastanawiam się nad kupnem GT IV. Tylko ja nie mam jeszcze dedykowanej kamery a tylko Canona 600d. On ma matrycę APS-C co da mi 611,84 z dedykowanym flattnerem. Ze względu na to, że jestem początkującym astrofotografem, chciałbym podpytać czy jeszcze to tego zestawu będę musiał zaopatrzyć się w jakieś złączki czy przedłużki. No pytanie czy śmiało mogę kupować w teleskopy.pl cena w stosunku do as.eu jest całkiem korzystna bo jeszcze 5999 zł. 

Pozdrawiam, Stefan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Tylko tam!

Kupowałem już w tym sklepie. Chodziło mi raczej o ten model. Jest dość tani jeśli porównać do pozostałych astrosklepów. Zastanawiałem się raczej czy to nie jakiś towar z drugiej ręki albo coś. 

Ale dzięki panowie. Chyba rozwialiście moje wątpliwości. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Stiopa99 napisał:

Kupowałem już w tym sklepie. Chodziło mi raczej o ten model. Jest dość tani jeśli porównać do pozostałych astrosklepów. Zastanawiałem się raczej czy to nie jakiś towar z drugiej ręki albo coś. 

Ale dzięki panowie. Chyba rozwialiście moje wątpliwości. Dzięki

Ja dostałem swojego WO w oryginalnym pudle WO, który był w kolejnych dwóch oryginalnych z Tajwanu...jeszcze etykiety pamiątkowe zostały.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powiedzcie mi, proszę, czy zakup trypletu TS 115/800 ma sens? Szukam refraktora spełniającego kilka warunków:

- współpraca HEQ5

- mniejsza aberracja chromatyczna niż w ED80

- wyraźnie inna ogniskowa niż w ED80

- rozsądna cena (wiem, wiem...)

- astrofoto + wizual

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście doradzili tylko do wizuala ?

Coś małego 66-72mm ogniskowa ok 380-420 mm. Długosc tuby max 33cm .Waga 1,9 max Głownie Dsy-planety b okazjonalnie ale z achromatów ciezko dostać coś z taka tubą wiec rozgladam sie za APO i ED bo te mają czesto ruchome odrośniki a na tym mi zależy. Szkło nawet FPL 51 bo na Dsach chyba nie bedzie różnicy?

 

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-66-400-ed-ota/p,14173

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-420-ed-v2-ota/p,57326#tab_bar_1_select

 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-72-432-fpl53-photoline-ota/p,56139#tab_bar_1_select

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takiego TS-a 70/420 na szkle FPL-51. Na planetach mimo pewnego chromatyzmu można coś tam zobaczyć ale na DS-ach jest słabiutko. Mikra apertura nie pozwala poszaleć. Da się zaliczyć trochę obiektów i tyle. Zdecydowanie bardziej podchodzi mi lornetka. W 15x70 można zobaczyć więcej, a poręczność nawet lepsza, a do tego nie potrzeba kątówki i wymiennych okularów

 

te małe teleskopy ED i APO są raczej do fotografii. Często nie mają nawet siodełka do mocowania szukacza

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spedziłem wczorajszą noc porównując między innymi dwa sw 80/400  i głównym okularem byl Es 11,co dawało ok 36x powiekszenie z zrenicą 2,2 .Bodego widziałem bez problemu ,wiadomo ze mały.

 M42 z  Es 6,7 z filtrem  ładna  i już spora..

 

.Apo czy Ed chyba powinno pokazać jeszcze wiecej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2021 o 21:10, Flaytec1 napisał:

Spedziłem wczorajszą noc porównując między innymi dwa sw 80/400  i głównym okularem byl Es 11,co dawało ok 36x powiekszenie z zrenicą 2,2 .Bodego widziałem bez problemu ,wiadomo ze mały.

 M42 z  Es 6,7 z filtrem  ładna  i już spora..

 

.Apo czy Ed chyba powinno pokazać jeszcze wiecej?

 

Właściwie to nie. Apo nie pokazuje więcej, ale lepiej. Do wizuala wystarczy przejść na dublet ED, by cieszyć się znakomitym obrazem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 66mm. Nieprodukowany od ok 12 lat. WO Zenitstar 66. Niby to tylko FPL 51 ...ale zobaczymy. Jak dostalem paczke to oczekiwałem teleskopu ,a w środku po otwarciu pokazało się coś między bizuteria a ..dzielem sztuki.:flirt:.     Porownując to do Sw 80/400 gdzie wyciag to metalowa oska z krzywo nabitym plastikowym kółkiem to różnica jak niebo i ziemia...:original:    Juz nigdy nie kupie zwyklego teleskopu. Czemu nie doradzacie początkującym by brali od razu APO ?????

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.