Skocz do zawartości

Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Paether napisał:

Na początek dwa przykłady na to, że nawet wybitne osiągnięcia czasem mają za sobą takie historie ;) 

Obrazek z ostatniego zlotu - @Lukasz83 używający elementów garderoby jako osłony kratownicy:

 

IMG_20200918_191319.jpg

 

Szalik daje radę :)

@Paether wiesz że przegapiłeś dolne "uszczelnienie" osłony kratownicy - tam szły zimowe gacie do biegania z długimi nogawkami (czyste, uprane ;) )

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

@Paether wiesz że przegapiłeś dolne "uszczelnienie" osłony kratownicy - tam szły zimowe gacie do biegania z długimi nogawkami (czyste, uprane ;) )

Widziałem to ale niestety nie złapałem na zdjęciu i nie pamiętałem dokładnie co było na dole :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paether napisał:

Widziałem to ale niestety nie złapałem na zdjęciu i nie pamiętałem dokładnie co było na dole :D 

Nie bardzo rozumiem o co chodzi, gdyby szalik był na dole a gacie na górze to byłoby nietypowe i mogłoby nie działać ;) 

  • Lubię 1
  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w większości robiłem "kastorama mod"

 

1. Dokładnie tego nie widać, ale w prawym setupie jako przeciwwagę robią 2 akumulatory Celestrona (razem 3kg) spięte na trytytki. Pręt przeciwwagi jest zrobiony z długiej śruby M8, a na nią nałożony jest kawałek rurki aluminiowej, dociętej specjalnie brzeszczotem :) Koszt, bez zasilania to jakieś 9 zł.

 

image.png.b8d2cb0039abed3cd231228fc04f6d58.png

 

 

 

2. Tu z kolei adapter "polemaster" do iOptrona CEM25. Jest to element z Castoramy, chyba nazywało się "noga do stolika". Również specjalnie przycięta brzeszczotem. Uszczelniony taśmą klejącą, pozwalał idealnie ustawić montaż na polarną, za pomocą np. Sharpcapa. 

 

 

image.png.0d74e74c837a52a1d38fb84032e90c21.png

 

 

 

image.png.69630ff1a284dae61b4e9768a6d6cb4d.png

 

 

 

3. Jeszcze robiłem mocowanie silnika do teleskopu SCT, z kawałków kątownika alu. Niezbyt to piękne, ale diabelnie stabilne. Akcesoria Moonlite'a mogą się chować. Również docinane specjalnie brzeszczotem :D

 

image.png.67174f8f73b6b6b023515583ae8afd19.png

 

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, HAMAL napisał:

Przekładnie z LEGO złe nie są, sam napędzałem nimi montaż :D ale lepszy do napędu jest silnik magnetofonowy, ma stabilniejsze obroty. Gdybyś się pozbył tej ciernej przekładni na końcu to kto wie ile byś wyciągnął :) 

Obawiam się, że nie za długo. Za dużo słabych punktów. Montaż to było wtedy EQ2 w wersji Opticona (mam dziwne ciągoty do zabawy złomem :)). Przejście na EQ2 Sky-Watchera było skokiem jakościowym :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...
  • Paether przypiął/eła ten temat
  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpatrzyłem u znajomego wedkarza.Kiedys miał torbę na ramię i nosił tam przynety itp.Obecnie ma taka skrzynke ktora ma przegrody na akcesoria a potem się na niej siada jak na krzesle.Jak cos potzrebuje tow staje i ją otwiera,lub wysuwa szufladke....

 

Tak sobie pomyślałem....tachajac na obserwacje w jednej rece torbę z teleskopem, na ramieniu statyw, w plecaku kilka pudelek z okularami i jeszcze krzeselko składane w drugiej rece...zazwyczaj to schodze do auta 2-3x.

 

A gdyby tak ktoś wymyślił kufer,skrzynke na obserwacje mieszczacy statyw,teleskop,pudelka z okularami i by na tym normalnie siedziec?

Brałbym wtedy jedną rzecz w rekę i wychodził z domu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.