Skocz do zawartości

Najbardziej nieudany astro-zakup


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, bartolini napisał:

Ale na allegro można teraz „wyhaczyć” 280tkę B) 

Cena czyni cuda, ale w tym przypadku to musiał by się wydarzyć cud aby ktoś kupił w tej cenie :laughing1:

 

U mnie także leży w szafie ten montaż- wielki i ciężki niczym lokomotywa z wiersza Brzechwy ;) Tak, to był jeden z bardziej nieudanych zakupów, co ciekawe wisiał na nim 27cm Newton i dawał całkiem dobre obrazy ( po xx modyfikacjach ;) )

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2021 o 09:16, Robson_g napisał:

Bardzo się zrazilem. 

 

Podsumowująć (bo gdzieś pobieżnie śledziłem wątek w którym walczyłeś z tym montażem) montaż nie przyszedł do Ciebie uszkodzony a te uszkodzenia które pokazywałeś nie były fabryczne ?

Jak właściwie objawiało się nie doregulowane sprzęgło ? nie dało się zablokować osi ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, .zombi. napisał:

 

Podsumowująć (bo gdzieś pobieżnie śledziłem wątek w którym walczyłeś z tym montażem) montaż nie przyszedł do Ciebie uszkodzony a te uszkodzenia które pokazywałeś nie były fabryczne ?

Jak właściwie objawiało się nie doregulowane sprzęgło ? nie dało się zablokować osi ? 

A co to w ogóle są uszkodzenia fabryczne? 

Montaż przyszedł z niedoregulowana osią Dec, w sensie po blokadzle, oś się jeszcze kręciła. 

Zabrałem się sam za regulację ale niechcący złamałem sprzęgło blokady osi DEC. Wysłałem montaż. 

Naprawi, tzn wyregulowali blokadę. Trochę ciężki chodzi ale wszystko jest ok juz ok roku. 

Nawet nie wiem co tam w środku robili bo nie chciało mi się odkręcać obudowy tysięczny raz. Po jakimś czasie zostawiłem na chodzie montaz i zderzyły się osie. Okazalo się że doszło do rozregulowania osi Ra. Zabrałem się do regulacji. Znów niechcący złamałem sprzęgło blokady tym razem osi Ra.  Nie chciało mi się już wysyłać montażu, bo to strasznie długo trwało. Zażądałem więc nowej części. Przysłali mi6z Ioptrona blokadę osi. Jeszcze jej nie wymieniałem, bo montaż precyzyjnie prowadzi. 

To drugie pęknięcie było minimalne w porównaniu z tym pierwszym. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nieudany zakup myślę, że też może być przestrogą dla nowicjuszy. Kupiłem pierwszy teleskop GSO 8” i naczytałem się o maksymalnych powiększeniach trzysta razy czy ileś tam. Przeliczyłem i wyszło mi że powinienem kupić okular TMB 3,2 mm. No i kupiłem. Podjąłem z dziesięć prób użycia ale zamiast oglądania czeluści kosmosu - galaktyk, mgławic i pasów Jowisza w powiększeniu jakieś 375 razy oczywiście oprócz odbijających się własnych rzęs zobaczyłem trochę szarości a raz nawet majaczyły mi się jakieś rozpaćkane jasne plamki. 
Warto wiedzieć, że maksymalne powiększenia można osiągnąć tak jak wyprane w Perwolu pranie wygląda po roku lepiej niż nowe ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje najgorsze i nieudane zakupy dotyczą sprzętu używanego. Sprzedający dobijają wyciągi i jak wymaga  już wymiany nic nie pisząc odsprzedają dalej. Dwa razy taka przykrość mnie spotkała. MAK90 to też sprzęt który nie wiem po co został wyprodukowany, najładniej prezentuje się jako ozdoba w biurze, mały a każdy się jara  jak by ferrari zobaczył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Synta 8". Kupno tego telskopu z przeznaczeniem głównie na miejski balkon, na IV piętrze w bloku bez windy, do tego aby na co dzień przechowywać go w małym pokoju, w którym robił zadodatkowy mebel - było w mojej ocenie totalną pomyłką. Dodam, że był to mój pierwszy teleskop i gdybym go w odpowiednim czasie nie sprzedał, być może  całkowicie zniechęciłbym się do astronomii.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, riklaunim napisał:

 

RC nie są "łatwe" w kolimacji. Takahashi ma lunetkę kolimującą, TS zrobił coś podobnego też. A dalej to już korekcja pola.

Taa, to już wiem, ile to razy próbowałem. W sumie jest lepiej ale to dalej komety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zakup używki teleskop 60-900 marki nie ma co podawać....coś zobaczyć to szal macicy 15 minut ustawiania,statyw to bez zawieszonego ciężaru można zapomnieć by coś zobaczyć bez drgań...ale młotek śrubokręt papier czarny i można było chodź na łysego popatrzeć....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Base napisał:

Mój zakup używki teleskop 60-900 marki nie ma co podawać....coś zobaczyć to szal macicy 15 minut ustawiania,statyw to bez zawieszonego ciężaru można zapomnieć by coś zobaczyć bez drgań...ale młotek śrubokręt papier czarny i można było chodź na łysego popatrzeć....

No 900mm...  :laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abo napisał:

Taa, to już wiem, ile to razy próbowałem. W sumie jest lepiej ale to dalej komety.

Stawiam dychę, że miałeś za małą ogniskową (lustra za daleko od siebie). 

Jak się ustawi dobrze ogniskową to okazuje się, że ta niewdzęczność Ryśków jest mocno mityczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abo napisał:

Spróbujemy ;) 

Tylko użyj do tego plate solvingu, bo to musi być bardzo precyzyjne (tak co do miletra wręcz). 

Zgrubnie przyjmij, że jeden obrót główną śrubą zwierciadła wtórnego zmienia ogniskową o 10mm (bo śruba ma milimetr skoku, a jakoś wychodzi, że milimetr odległości to jakieś 10mm ogniskowej). Pamiętaj, że im zwierciadła są bliżej siebie tym ogniskowa jest większa, a im dalej tym mniejsza. 

 

Kiedyś kolimowałem swojego na gwiazdach. ale to było wybitmie upierdliwe (bo jakoś nocy na to szkoda). Obecnie używam sztucznej gwiazdy i kolimuje po prostu tak, aby obraz dyfrakcyjny sztucznej gwiazdy na środku miał centrycznie cień LW  (przede wszystkim kwestia LG) oraz był okrągły, a nie eliptyczny (to już kwestia głównie LW). 

 

No i przede wszyztkim pamiętaj, że RC nie ma komy, ale (wbrew bzdurom wypisywanym w sklepach) wciąż posiada krzywiznę pola. 

Dlatego warto ostrzyć nie na centrum obrazu, a na obszar w między 2/3, a 1/3 promienia od środka obrazu,do karaędzi klatki. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lumen napisał:

Synta 8". Kupno tego telskopu z przeznaczeniem głównie na miejski balkon, na IV piętrze w bloku bez windy, do tego aby na co dzień przechowywać go w małym pokoju, w którym robił zadodatkowy mebel - było w mojej ocenie totalną pomyłką. Dodam, że był to mój pierwszy teleskop i gdybym go w odpowiednim czasie nie sprzedał, być może  całkowicie zniechęciłbym się do astronomii.  

Całe szczęście Mariuszu opatrzność czuwała... :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 20:25, lumen napisał:

Synta 8". Kupno tego telskopu z przeznaczeniem głównie na miejski balkon, na IV piętrze w bloku bez windy, do tego aby na co dzień przechowywać go w małym pokoju, w którym robił zadodatkowy mebel - było w mojej ocenie totalną pomyłką. Dodam, że był to mój pierwszy teleskop i gdybym go w odpowiednim czasie nie sprzedał, być może  całkowicie zniechęciłbym się do astronomii.  

 

Nie rozumiem dlaczego Admin pozwala na tak jawne bluźnierstwa przeciwko Świętej Syncie 8... Skandal!!!

  • Lubię 1
  • Kocham 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ-5 i obiektyw Canona kupione na tutejszej giełdzie od poważanego forumowicza. Złom.

 

Montażyk Celestrona, także z giełdy - owinięty do transportu dwoma warstwami folii bąbelkowej... głowica wysypała się na podłogę.

 

You know who you are. :sterb003:

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lulu napisał:

 

Nie rozumiem dlaczego Admin pozwala na tak jawne bluźnierstwa przeciwko Świętej Syncie 8... Skandal!!!

Ale tam nie ma złego słowa o Syncie 8". Ktoś po prostu kupił kombajn z myślą o dowożeniu w mieście dziecka do szkoły. Sam kombajn jest cacy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO RC 8'' który zastąpił Newtona 6''. Co do teleskopu jako takiego nie mam zastrzeżeń, natomiast tym co spowodowało że zakup był nieudany było zastosowanie go do obserwacji wizualnych. Naczytałem się dużo opinii że RC do takich zastosowań to nie jest najlepszy wybór, ale myślałem, że jakoś to będzie. No i było 'jakoś'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.