Skocz do zawartości

Chmury, chmury, chmury i inne


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, wampum napisał:

Wczorajsze "zjawisko na niebie", akurat biegałem i nie miałem jak zrobić zdjęcia.

Był to chwilowy "lej" i wszystko kręciło się w okół osi, w pewnym momencie znalazłem się dokładnie pod nim - niesamowite uczucie, człowiek staje się wtedy taki "mały".

Wszystko trwalo około 1,5 godz, przesuwając się w południowego-zachodu na północny - wschód., po czym wir się rozpuścił w zwykły front burzowy.

Zdjecia pożyczone (wybrane dwa) z wielu, które pojawiły się w lokalnym info internetowym, myślę że warte pokazania.

To superkomórka burza z wirującym prądem wstępującym (mezocyklon), stąd ta rotacja i pojawienie się lejka.

A przy okazji moje dwa ujęcia. 27.06, świetnie oświetlony cumulunimbus, który później fajnie rozświetlał niebo w nocy.
UumwSP3xJ17CiCcWTUGEMju5yNtCyh5ehLP5lA3A
 

I superkomórka z 29.06 z ładną chmurą stropową oraz tzw. tail cloud. Niestety przez obowiązki w pracy, dość późno na nią wyjechałem, około 10km na wschód od Wieliczki w linii prostej. Była dość silna rotacja. Na prawo od wieży kościoła, widać fragment leja, ale nie widziałem, żeby opuścił się niżej. Międzyczasie zawyła, gdzieś syrena OSP. Zaleciało USA  :) Zdecydowałem się uciec od niej 3km na południe, bo zanosiło się na silny opad gradu, co stało się m.in. w Niepołomicach i Podłężu.
xyhu119Ew7fMu7ArojwBax5cHta2jvTpsv74nX1q

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
4 godziny temu, GRZEGORZ139 napisał:

Pracując na działce pojawiło się takie cudo, niestety nie miałem aparatu więc fotka z telefonu.

Czy ktoś wie jak się nazywa taka chmura ?

 

Ta cumulus congestus, a ta pierzynka na szczycie, to chmura towarzyszące pileus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za wiedzą internetową to.. i tu cytat;

"Cumulus congestus to chmury, które  często przy braku warstw hamujących przekształcają się w chmury Cumulonimbus".

Wiem że to tylko chmury i nie ma co marudzić ale lubie dokładnie wiedzieć co mam na zdjęciu.

Dzięki cwic za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W tematyce chmur, takie ujęcia udało mi się złapać pod koniec marca z Wrocławia. W ostatniej chwili zobaczyłem wznoszący się z lotniska w kierunku Warszawy samolot i nie mogłem się powstrzymać przed strzeleniem kilku fotek.

 

DSC_7582.thumb.jpg.229da070e2669e4dadaaf3ab5a6bebfb.jpg

 

DSC_7583.thumb.jpg.60406eee41a01fb77419f1eb0648f06e.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wszystkie chmury z dziś. Mammatusy zdominowały dzisiejszy dzień i wrzucam ich zdjęcia z zachodu, przed zachodem oraz odwróconą kolorystykę o tyle dziwną chmurę widziałem po zachodzie. Zjawisko było o tyle nietypowe bo przy samym słońcu były wspomniane mammatusy, od strony południa szła potężna burza, a na północy pojawiła się chmura która momentalnie napęczniała (tak że zdążyłem jej jedynie zdjęcie telefonem zrobić - sory za jakość), a jej powierzchnia jakby została rozerwana. Wyglądało to tak jakby coś na niej wybuchło w kilku miejscach, a sama chmura się momentalnie nadymała. Wszystko to działo się praktycznie w jednym czasie i naprawdę można się było poczuć dziwnie i wyjątkowo jednocześnie. 

_DSC0805.png

IMG-7009.png

IMG-7014.png

_DSC0797.png

70648.png

m2.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wismat mam chyba tę samą chmurwę :g: Łapane na szybko w Warszawie, kierunek północny-zachód. Niesamowicie wyglądała, dosłownie w ciągu kilku minut zupełnie zmieniła kształt.

 

85C3E596-BBE7-4B2F-8D61-F098B462015D.thumb.jpeg.156a594e7cff0c70b58ecbfde4a8270f.jpeg
 

7796984E-A954-470C-90C7-166E7AA27881.thumb.jpeg.52db40effac5f754b0e942ac190caee9.jpeg

 

I popołudniowe Mammatusy. Oj dały dziś chmurwy ładny spektakl.

 

ED4EFE86-A770-4CA8-A400-64E32BD62A1B.thumb.jpeg.2a7d7dd04804ea0f9969b0995ea1b5ac.jpeg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.